Oprogramowanie dla magazynowania energii – 3 ciekawe rozwiązania

Stopniowo oprogramowanie staje się uznawane za kluczowe dla branży magazynowania energii. Dzięki niemu magazynowanie energii staje się jeszcze bardziej wartościowe i opłacalne. To z kolei przyspiesza przebieg transformacji energetycznej. Digitalizacja umożliwia lepszą integrację źródeł energii i pozwala na tworzenie bardziej inteligentnych i sprawnych systemów energetycznych.

Chociaż istnieje wiele czynników wpływających na transformację energetyczną, to jednak większość z nich sprowadza się do realizacji jednego z trzech celów. Są nimi: dekarbonizacja, decentralizacja i cyfryzacja. Według wielu badaczy to właśnie te elementy są kluczem do tworzenia zielonej energii przyszłości. W tym artykule skupimy się na ostatnim wymienionym czynniku.

Oprogramowanie jako siła napędzająca transformację energetyczną

Przyszłość wolna od emisji dwutlenku węgla wymaga złożonej integracji, dlatego technologie na rynku energii ulegają znacznej poprawie. Tak jak magazyny energii rozwiązują problemy związane z czystą energią, tak oprogramowanie czy też ogólnie cyfryzacja, pomaga w systemach magazynowania. Takie rozwiązania otwierają nowe możliwości i zmieniają sposób funkcjonowania systemów elektroenergetycznych.

Oprogramowanie kieruje systemami w taki sposób, aby zapewniały optymalną wartość. Przede wszystkim pozwala urządzeniom i obsługującym je ludziom podejmować właściwe decyzje. Dlatego aby maksymalnie usprawnić systemy magazynowania energii i w pełni wykorzystać ich potencjał, potrzebne są ulepszenia i inwestycje w specjalistyczne oprogramowania. Na rynku działają dostawcy różnorodnego oprogramowania dla branży magazynowania energii w akumulatorach. Poniżej kilka przykładów.

Platforma Modo Energy i płynność informacyjna

Modo Energy stara się zapewnić płynność informacyjną kierując swoją ofertę do wszystkich zainteresowanych stron. Zespół Modo Energy zdecydował, że stanie się „niezależnym i bezstronnym dostawcą danych” na brytyjskim rynku magazynowania energii. Skupia się na analizie danych dotyczących brytyjskiej branży magazynowania energii za pośrednictwem platformy opartej na chmurze.

Proces wygląda tak, że na początku platforma zbiera i przesyła dane z całej sieci i bezpiecznie przechowuje je na serwerach. Następnie umożliwia porządkowanie i przekształcanie danych w taki sposób, aby można je było zweryfikować lub poddać analizie. Na koniec platforma wizualizuje wybrane informacje w prostej i przystępnej dla odbiorcy formie. Udostępniane przez firmę dane zapewniają płynność informacyjną na rynku i pomagają podejmować jego uczestnikom świadome decyzje. Taka sytuacja sprzyja pozyskiwaniu pieniędzy do sektora i budowaniu większej ilości magazynów energii.

Oprogramowanie ION Energy, czyli Edison Analytics

ION Energy wykorzystuje uczenie maszynowe do świadczenia usług, które obejmują pomiary i przewidywanie degradacji magazynów akumulatorowych na poziomie ogniw. Zaawansowana platforma ma za zadanie poprawić wydajność baterii poprzez wykorzystanie analizy i sztucznej inteligencji.

Produkt zawiera kompletny zestaw narzędzi, które zapewniają pełną funkcjonalność i elastyczność potrzebną do monitorowania, oceny i zarządzania kluczowymi parametrami wpływającymi na żywotność i wydajność baterii. Dzięki temu producenci akumulatorów mogą przyspieszyć rozwój swoich systemów zarządzania akumulatorami i budować lepsze akumulatory. Oprogramowanie firmy nosi nazwę Edison Analytics i wykorzystuje specjalne algorytmy i symulacje do dokładnej diagnostyki baterii.

Oprogramowanie IntelliBidder od Wärtsilä Corporation

Rozwiązanie określane jako IntelliBidder uruchomiła firma Wärtsilä. Ma ono mieć wpływ na zwiększenie przychodów. Jest to rodzaj aplikacji, która posiada funkcje automatycznego licytowania rynkowego dla operatorów aktywów energetycznych. Dla magazynów akumulatorowych często oznacza to możliwość łączenia wielu aplikacji a zatem i wielu przychodów. IntelliBidder wnikliwie przygląda się cenom na rynkach i pozycji kontraktowej użytkownika. Mówiąc inaczej, oprogramowanie posiada zdolność dopasowywania dostępności energii i zasobów do odpowiednich możliwości rynkowych. Ma zapewnić obiorcy energii pewną prognozę co do profilu generacji.

Podsumowanie

Korzystanie z właściwego oprogramowania przez firmy energetyczne może przynieść tym firmom wiele korzyści. Powierzenie kwestii analityki wyspecjalizowanemu dostawcy oprogramowania może przyczynić się do większego zwrotu z inwestycji. Ale trzeba jeszcze zaznaczyć, że równie niezbędni są wykwalifikowani pracownicy potrafiący wykorzystać te dane i pojawiające się możliwości jakie stwarza magazynowanie energii. Prawdopodobnie z czasem tego typu oprogramowania zyskają na znaczeniu i będzie ich na rynku coraz więcej.

Źródła:

https://www.energy-storage.news/blogs/software-the-driving-force-putting-batteries-at-the-heart-of-the-energy-tra

https://gridbeyond.com/what%E2%80%8C-%E2%80%8Cis-driving%E2%80%8C-%E2%80%8Cthe%E2%80%8C-%E2%80%8Cenergy%E2%80%8C-%E2%80%8Ctransition%E2%80%8C/#chapter-3

https://modo.energy/

https://www.ionenergy.co/

https://www.wartsila.com/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE