Opłacalność fotowoltaiki i inne ciekawostki

Energia słoneczna jest jednym z najbardziej interesujących odnawialnych źródeł energii. Opłacalność fotowoltaiki sprawia, że powstaje coraz więcej projektów związanych z wykorzystaniem energii słonecznej.

Do naszej planety dociera bardzo duża ilość energii słonecznej, która jest w stanie pokryć znaczącą część zapotrzebowania energetycznego ludzkości. Trzeba tylko znać odpowiedni sposób na jej efektywne pobieranie, przekształcanie i magazynowanie. Naukowcy znają już takie sposoby i stale rozwijają i opracowują nowe technologie. Dzięki nim nasza przyszłość może być jaśniejsza – zarówno w przenośnym znaczeniu tego słowa, jak i w dosłownym. Nadzieję na to dają nie tylko planowane inwestycje, ale także już zrealizowane lub trwające projekty. The Guardian opisał niedawno 5 ciekawostek o projektach związanych z energią słoneczną, któte przedstawiamy w tym artykule. Niektórym z nich poświęciliśmy już uwagę w oddzielnych artykułach. Inne tematy z pewnością rozwiniemy w przyszłości.

Opłacalność fotowoltaiki 

Energia słoneczna jest nie tylko korzystna dla środowiska, ale ma też sens finansowy. Świadczą o tym liczne analizy. Aby to zobrazować posłużymy się przykładem Wielkiej Brytanii, w której cena paneli słonecznych spadła w ostatnich latach nawet o 25%. Jeśli przeciętny dom z panelami solarnymi ma ich ok. 12-16 sztuk, to wychodzi koszt ok. 5 tys. funtów. Według analityków właściciele domów z panelami słonecznymi potencjalne oszczędzają setki funtów rocznie na rachunkach za energię. Natomiast inne dane statystyczne są dowodem na to, że ten sposób oszczędności popiera znaczna część społeczeństwa. Liczba domów w Wielkiej Brytanii, które mają panele słoneczne na dachu zbliża się do miliona.

Farma fotowoltaiczna w kształcie pandy

W 2017 roku China Merchants New Energy Group – jeden z największych operatorów czystej energii w Chinach – uruchomił elektrownię Panda Power Plant w Datong. Według założeń elektrownia 25 lat będzie produkować 3,2 mld kWh energii słonecznej. Farma fotowoltaiczna w kształcie pandy ma przyciągać wzrok, skłaniając do refleksji nad potrzebą, a nawet koniecznością korzystania z czystej energii.

Inteligentne liczniki a opłacalność fotowoltaiki 

Transformację energetyczną istotnie mogą wspomóc inteligentne liczniki i domowe baterie. Mają one wpływ na opłacalność fotowoltaiki. Ponadto ich obecność jest szczególnie istotna tam, gdzie energia słoneczna nie we wszystkie dni jest dostępna w wystarczającej ilości. Zastosowanie domowych baterii w takich miejscach zwiększa opłacalność instalacji, ponieważ domowe baterie mogą gromadzić energię generowaną przez panele słoneczne do użytku w ciemniejsze dni. Podobnie, inteligentne liczniki zostały specjalnie zaprojektowane do pracy z panelami słonecznymi. Dzięki temu pokazują one ilość energii wytwarzanej za pośrednictwem paneli i pomagają wykorzystywać więcej energii z odnawialnych źródeł.

Ogromny Park Solarny w pobliżu Dubaju

Mimo, że Zjednoczone Emiraty Arabskie kojarzą się bardziej z paliwami kopalnymi niż z OZE, to nawet w tym państwie realizuje się pokaźne projekty słoneczne. Okazuje się, że jeden z największych na świecie parków słonecznych mieści się w pobliżu Dubaju. Park nazywa się Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park i zajmuje rekordową powierzchnię 44 km2. Jest on w stanie zapewnić energię nawet dla 320 tys. domów, co jest równoznaczne z roczną redukcją emisji dwutlenku węgla o ok. 1,6 mln ton.

Dachówki słoneczne zamiast paneli?

Elon Musk projektuje nie tylko samochody i statki kosmiczne, ale również rozwiązania mające na celu wykorzystanie energii słonecznej. Dachówki słoneczne to jedna z jego propozycji. Wyglądają one jak zwykłe dachówki, ale wykorzystują energię słoneczną w podobny sposób jak panele słoneczne. Działają podobnie jak panele fotowoltaiczne, które są już szeroko wykorzystywane na rynku. Dzięki dachówkom słonecznym powierzchnia fotowoltaiczna może mieć wymiary idealnie dopasowane do wymiaru danego dachu.

Źródła:

https://www.theguardian.com/smarter-science/2021/jun/03/sunning-it-up-five-things-you-need-to-know-about-solar-energy?CMP=GLabs&utm_medium=sfbk&utm_source=pdscl&utm_campaign=Glabs&fbclid=IwAR3IAkhrj68SUFd98gmfYArQhDA1knSl-kdsYyY0pstOVvCbFZ7gg3gImds#Echobox=1623151928

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE