Azelio, szwedzki startup, który pracował nad technologią długotrwałego magazynowania energii, kilka tygodni temu złożył wniosek o upadłość. Magazyny energii startupu miały zapewnić zasilanie przez 13 godzin, co byłoby rewolucyjne dla odnawialnych źródeł energii.
Firma prowadziła rozmowy z partnerem strategicznym, jednak nie była w stanie zapewnić odpowiedniego finansowania dla dalszego rozwoju technologii.
Energia cieplna
Autorska technologia startupu opierała się na przechowywaniu energii jako ciepła w materiale ze stopu aluminium. Przekształcenie w energie elektryczną miałoby się odbywać za pośrednictwem silnika Stirlinga.
Szwedzka firma notowała swoje akcje na giełdzie Nasdaq First North od 2018 roku. Jej akcje wycofano z obrotu po ogłoszeniu upadłości. W 2020 roku w startup zatrudniał 153 pracowników. Centralna siedziba Azelio znajdowała się w Göteborgu.
Rynek długotrwałego magazynowania energii
Ponad 50 startupów z całego świata stara się rozwijać technologię LDES. Opracowywane są różne technologie, które dzielą się na cztery kategorie: termiczne, elektrochemiczne, mechaniczne i geomechaniczne.
LDES może poprawić dyspozycyjność odnawialnych źródeł energii, takich jak fotowoltaika i zmniejszyć przeciążenie infrastruktury dystrybucyjnej. Długotrwałe magazynowanie energii jest uważane przez wielu specjalistów za brakujący element układanki, jaką jest transformacja energetyczna.
Największym problemem rynku LDES, jest fakt i większość projektów utknęło na etapie pilotażowym i są dalekie od komercyjnego wdrożenia. Biuro Programów Pożyczkowych Departamentu Energii USA uważa, że aby LDES osiągnął w ciągu najbliższej dekady, potrzebny jest rozwój technologii, łańcucha dostaw oraz wdrożenie mechanizmów rynkowych i regulacyjnych.