Nowy magazyn energii w Bydgoszczy – inwestycja Enei dla stabilności sieci

Enea Operator zakończyła budowę przemysłowego magazynu energii w Bydgoszczy, który ma na celu stabilizację sieci energetycznej na obszarze z intensywnym wykorzystaniem źródeł odnawialnych. Inwestycja została zrealizowana w ramach międzynarodowego projektu eNeuron i przeprowadzona we współpracy z polskimi firmami Apator i NRG Project.

Magazyn energii jako odpowiedź na wyzwania współczesnej sieci energetycznej

Rola magazynów energii w dzisiejszej energetyce jest niezwykle istotna. W miarę wzrostu liczby mikroinstalacji opartych na źródłach odnawialnych, takich jak elektrownie słoneczne czy wiatrowe, stają się one kluczowymi elementami zapewniającymi stabilność sieci dystrybucyjnych. Magazyny pozwalają na przechowywanie nadmiarowej energii w okresach wysokiej produkcji i oddawanie jej do sieci wtedy, gdy zapotrzebowanie jest największe.

– Dzisiaj magazyny energii to już nie przyszłość a nasza teraźniejszość. Wzrost liczby mikroinstalacji stanowi wyzwanie techniczne dla funkcjonowania sieci dystrybucyjnej. Musimy zdawać sobie sprawę, że w czasach, kiedy nasza sieć była budowana, nie projektowano dwukierunkowych przepływów. Produkcja zielonej energii jest uzależniona od czynników zewnętrznych, a naszym celem i obowiązkiem, jako spółki dystrybucyjnej jest zapewnienie stabilnego przepływu energii przez całą dobę. Magazyny energii zapewniają bilansowanie zapotrzebowania na energię elektryczną. Ich wykorzystanie to także dobry sposób na poprawę efektywności infrastruktury OZE. Dają bowiem możliwość zgromadzenia większej ilości zielonej energii i wykorzystanie jej w momencie szczytowego zapotrzebowania – powiedział Marcin Gawroński, Prezes Zarządu Enei Operator.

Międzynarodowy projekt eNeuron

Enea Operator jest uczestnikiem międzynarodowego projektu „eNeuron: greEN Energy hUbs for local integRated energy cOmmunities optimizatioN,” realizowanego w ramach programu Horyzont 2020. Głównym celem projektu jest opracowanie innowacyjnych narzędzi do optymalizacji lokalnych systemów energetycznych, szczególnie w kontekście integracji z źródłami odnawialnymi. Projekt ma na celu rozwijanie narzędzi i strategii, które pozwolą lepiej zarządzać sieciami energetycznymi na poziomie lokalnym.

Inwestycja w magazyn energii w Bydgoszczy

Magazyn energii zrealizowany w Bydgoszczy jest wyposażony w baterie litowo-jonowe (LI-Ion) o mocy nominalnej wynoszącej co najmniej 50 kW i pojemności nie mniejszej niż 200 kWh. Magazyn jest zaprojektowany do realizacji różnych usług systemowych, w tym:

  • Stabilizacja mocy odnawialnych źródeł energii – magazyn pozwala na gromadzenie nadwyżek energii wyprodukowanej przez źródła odnawialne w okresach wysokiej produkcji i oddawanie jej do sieci w okresach wzmożonego zapotrzebowania.
  • Kompensacja mocy biernej – magazyn jest zdolny do kompensacji nadmiaru mocy biernej w sieci, co przyczynia się do jej stabilności.
  • Regulacja napięć – zaawansowany algorytm sterowania pozwala na regulację napięć w sieci, co jest kluczowe dla zapewnienia jakości energii.
  • Praca wg harmonogramu użytkownika – magazyn może być zaprogramowany do pracy według harmonogramu, co umożliwia elastyczne zarządzanie energią.

Inwestycje w magazyny energii są ważnym krokiem w kierunku bardziej zrównoważonej i efektywnej energetyki. W miarę wzrostu odnawialnych źródeł energii, takie magazyny stanowią kluczowy element stabilizujący sieć dystrybucyjną. Dają one możliwość gromadzenia i efektywnego wykorzystywania energii pochodzącej z źródeł odnawialnych, co jest niezwykle istotne w dzisiejszych czasach.

Źródło: enea.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE