Największy na świecie projekt magazynowania energii w ciekłym powietrzu

Highview Power wdroży do aplikacji CRYOBattery rozwiązanie turbomaszynowe firmy MAN, przeznaczone do magazynowania energii przy zastosowaniu skroplonego powietrza. To największy na świecie projekt dotyczący magazynowania energii w ciekłym powietrzu.

Firma Highview Power podjęła współpracę z firmą MAN Energy Solutions UK. Podmioty zrealizują razem największy na świecie projekt magazynowania energii w ciekłym powietrzu. W ramach porozumienia MAN Energy Solutions dostarczy swoje rozwiązanie turbomaszynowe LAES firmie Highview Power. Następnie firma Highview Power wdroży otrzymane rozwiązanie do swojej instalacji CRYOBattery.

Opis projektu magazynowania energii w ciekłym powietrzu

CRYOBattery to obiekt służący do długoterminowego przechowywania energii w postaci ciekłego powietrza. Jego główne parametry to: 50 MW ciekłego powietrza, obiekt magazynujący energię z minimum 250 MWh. Rdzeniem instalacji CRYOBattery jest rozwiązanie turbomaszynowe dostarczone przez spółkę MAN Energy Solutions. Instalacja powstaje w Carrington Village, w Greater Manchester, w Wielkiej Brytanii.

Pomysł polega na wykorzystaniu kriogenicznego skroplonego powietrza jako medium do magazynowania energii. Rozwiązanie bardzo dobrze się sprawdzi w zastosowaniach specjalnych, które wymagają dużej ilości energii w czasie rozładowania trwającym nawet po kilka godzin. Po zakończeniu prac, opracowany obiekt będzie jednym z największych systemów magazynowania energii za pomocą akumulatorów w Europie. Jednocześnie zapewni on niezawodne i opłacalne długoterminowe magazynowanie energii, pochodzące przede wszystkim ze źródeł odnawialnych.

Stan zaawansowania prac i plany związane z realizacją

Budowa obiektu CRYOBattery rozpoczęła się pod koniec 2020 roku. Natomiast komercyjna eksploatacja zgodnie z planem powinna rozpocząć się w 2022 roku. Firma Highview Power będzie obsługiwać ten obiekt we współpracy z Carlton Power – niezależnym deweloperem elektrowni w Wielkiej Brytanii.

Proces realizacji projektu podzielono na dwa etapy. Pierwszy etap obejmie instalację tzw. „wyspy stabilności”. Celem tego jest zapewnienie niemal natychmiastowej stabilizacji sieci energetycznej. Prawdopodobnie uda się to osiągnąć za pomocą między innymi generatora i koła zamachowego. Umożliwienie krótkoterminowej stabilizacji stworzy podstawy dla drugiego etapu projektu. Dzięki temu możliwe będzie ukończenie bardziej złożonego systemu magazynowania energii ciekłego powietrza. System obejmuje różnego rodzaju sprężarki, ekspandery powietrza i sprzęt kriogeniczny.

Według obecnych założeń drugi etap projektu będzie polegał na integracji części stabilizacyjnej z pełnowymiarowym systemem długoterminowego magazynowania energii. Jednocześnie będzie to sposób na promowanie pełnej integracji energii odnawialnej. Projekt w Carrington zapewni możliwości i plan dla przyszłych projektów. Oprócz tego utrwali partnerstwo pomiędzy firmą MAN Energy Solutions i firmą Highview Power.

Javier Cavada, który pełni funkcję prezesa i dyrektora generalnego w Highview Power, powiedział:

„Highview Power wierzy we współpracę z firmami, które podzielają zaangażowanie w dekarbonizację świata. A przyznanie firmie MAN kontraktu na budowę zakładu w Carrington wzmacnia to zaangażowanie. MAN jest szanowany w branży i ma imponujące osiągnięcia w budowaniu dużych aktywów energetycznych. Jesteśmy dumni, że możemy z nimi współpracować przy tym ważnym projekcie.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE