Największy na świecie magazyn energii z bateriami powstanie w Australii

Największy na świecie projekt dotyczący magazynowania energii w bateriach powstaje w Australii. CEP. Energy proponuje projekt baterii w skali sieciowej o mocy znamionowej do 1200 MW.

Cel budowy i lokalizacja magazynu energii

Celem projektu jest pomoc w integracji rosnącego udziału odnawialnych źródeł energii w sieci. Lokalizacją magazynu energii będzie małe miasteczko Kurri Kurri w regionie Hunter Valley w Nowej Południowej Walii. Miasteczko znajduje się około 150 km na północ od Sydney na wschodnim wybrzeżu Australii i leży w strefie ekonomicznej Hunter, która jest objęta projektem przebudowy przemysłowej. Prace przygotowawcze już trwają a firma podpisała 30-letnią umowę najmu na projekt w Kurri Kurri z lokalną grupą deweloperską Hunter Investment Corporation. 

Rozwój projektu budowy magazynów energii

Na razie projekt budowy magazynu energii w Hunter energii znajduje się w fazie rozwoju. Ostateczne jego wersja i wielkość nie została jeszcze uzgodniona, o czym świadczy m.in. sformułowanie dotyczące mocy: „do 1200 MW”. Dlatego firma nie podała planowanej wydajności ani czasu zakończenia projektu. Niemniej jednak założenie jest takie, aby nowy system magazynowania energii miał aż do czterech razy większą moc znamionową niż moc 300MW/1200MWh. Taką moc ma zaplanowaną Moss Landing Energy Storage Facility w Kalifornii. Jest to niedawno zainaugurowany i obecnie największy na świecie akumulatorowy system magazynowania energii (BESS).

Start budowy największego na świecie magazynu energii

Budowa australijskiego magazynu energii ma się rozpocząć na początku 2022 roku. Natomiast jej zakończenie nastąpi prawdopodobnie w 2023 roku. Projekt magazynu energii w Kurri Kurri nie jest jedynym projektem tego typu w Australii. Jednak na ten moment to właśnie ten magazyn zajmuje pierwsze miejsce pod względem wielkości wśród magazynów energii na świecie.

Część większego planu

Firma CEP. Energy planuje zbudować łącznie cztery magazyny energii w różnych lokalizacjach w Australii . Ich łączna moc to 2000 MW. 

Pozostałe magazyny energii w Australii

Inny australijski projekt zaproponowała firma energetyczna Origin Energy. Firma ta proponuje umieszczenie 700 MW/2800 MWh akumulatorów w wycofującej się elektrowni węglowej.

Kolejną propozycję budowy magazynu energii w Australii złożył francuski deweloper Neoen. Plan budowy tego projektu przewiduje moc o wartości 500 MW/1000 MWh. Ten projekt także jest realizowany w Nowej Południowej Walii. Rząd Nowej Południowej Walii wdrożył ambitny plan wdrożenia znacznej części energii odnawialnej w swoich sieciach. To stwarza dodatkowe zapotrzebowanie na magazyny energii i wydaje się, że jest okazją do rozwoju firm działających w tej branży.

Inny duży planowany projekt w Australii to np. projekt AGL o mocy 250 MW/1000 MWh w Australii Południowej. Jest on częścią narodowego planu budowy magazynów sieciowych o łącznej mocy 850 MW.

Dodatkowo CEP. Energia niedawno rozpoczęła inny projekt – opracowywanie VPP agregującego 1500 MW przemysłowej fotowoltaiki na dachu o mocy do 400 MW przechowywania baterii. Firma podpisała umowę z agregatorem Smartest Energy na projekt w październiku 2020 roku. Zgodnie z planami realizacja projektu potrwa pięć lat.

Źródła:

https://www.energy-storage.news/news/worlds-biggest-battery-storage-project-announced-by-australian-renewables-f

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE