Największy bateryjny magazyn energii w Europie powstanie w Polsce

Grupa energetyczna PGE zamierza zbudować największy bateryjny magazyn energii w Europie. Ten obiekt powstanie w Polsce.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydał pierwszą w Polsce promesę koncesji na magazynowanie energii elektrycznej w wielkoskalowym elektrochemicznym magazynie energii. Dowiedzieliśmy się o tym 20 lipca 2022 r. dzięki informacjom zamieszczonym na stronie Grupy PGE. PGE zrealizuje projekt budowy nowego magazynu energii.

Grupa PGE pracuje nad budową największego magazynu energii w Europie. Projekt otrzymał, jako pierwszy w Polsce, promesę koncesji na magazynowanie energii.

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej

Gdzie stanie największy magazyn energii w Europie?

Wielkoskalowy Bateryjny Magazyn Energii Elektrycznej powstanie w Żarnowcu, w województwie pomorskim. Dokładniej: przy Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec, która należy do PGE. Jest to obecnie największa polska elektrownia szczytowo-pompowa – moc 716 MW, pojemność 3,6 GWh.

Moc największego bateryjnego magazynu energii w Europie wyniesie więcej niż 200 MW, a pojemność ponad 820 MWh. Tak duże wartości czynią planowany obiekt jednym z największych tego typu projektów na skalę europejską.

Jaki cel przyświeca pomysłodawcom?

Celem strategicznym Grupy w obszarze magazynowania energii jest posiadanie 800 MW nowych instalacji magazynowania energii w Polsce w 2030 roku. Instalacje zapewnią bezpieczną integrację systemową nowych odnawialnych źródeł energii, przyczynią się do stabilizacji systemu elektroenergetycznego oraz poprawią bezpieczeństwo energetyczne kraju. Projekt magazynu energii w Żarnowcu wpisuje się w cele Europejskiego Zielonego Ładu w zakresie lepszej integracji energii elektrycznej z OZE oraz ograniczenia wykorzystania wysokoemisyjnych jednostek konwencjonalnych.

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej

Oczekiwany efekt projektu to innowacyjna instalacja hybrydowa, która powstanie dzięki połączeniu istniejącej elektrowni Żarnowiec i wielkoskalowego magazyny energii. Moc uzyskanej w ten sposób instalacji wyniesie co najmniej 921 MW, natomiast pojemność ponad 4,6 GWh, co odpowiada mocy największych konwencjonalnych bloków w Polsce. Jak podaje PGE, takie parametry pozwolą:

(…) świadczyć pełen zakres regulacyjnych usług systemowych, posłużyć do „odbudowy” systemu energetycznego lub zasilić energią około 200 tysięcy domów przez okres co najmniej 5 godzin (przy średnim obciążeniu 5 kW na dom).

PGE

Oprócz tego magazyn energii w Żarnowcu będzie pełnił funkcję bilansowania technicznego i handlowego dla lądowych i morskich farm wiatrowych oraz farm fotowoltaicznych należących do Grupy PGE.

Postępy prac projektowych

W pierwszym kwartale 2022 roku magazyn energii powstający w Żarnowcu wpisano do rejestru Rynku Mocy, zaś prowadzone wcześniej prace projektowe doprowadziły do uzyskania dla obiektu warunków przyłączenia do sieci przesyłowej. Kolejnym ważnym krokiem umożliwiającym dalsze prowadzenie prac projektowych było otrzymanie w czerwcu tego samego roku decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Teraz PGE stara się o dotacje ze środków Komisji Europejskiej dla projektu oraz poszukuje partnerów biznesowych w celu sfinansowania inwestycji. Dalsze etapy prac mają się odbywać zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Źródło:

PGE zbuduje największy magazyn energii w Europie, PGE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE