Największe na świecie magazyny energii na sprężone powietrze

Wkrótce w Kalifornii powstaną dwa potężne magazyny energii na sprężone powietrze. Każdy z nich będzie jednym z największych na świecie systemów magazynowania energii, niezwiązanych z energią wodną. Za ich realizację odpowiada firma Hydrostor.

W miarę postępu transformacji energetycznej w kierunku przejścia na odnawialne źródła energii, magazynowanie energii w całej sieci staje się coraz bardziej istotne. Tylko niezawodne i pojemne systemy magazynowania energii mogą umożliwić osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla. To wymaga mądrych działań, które pozwolą na budowę wydajnych i niezawodnych instalacji. Dlatego w Stanach Zjednoczonych ruszają dwie nowe inwestycje. Chodzi o magazyny energii na sprężone powietrze firmy Hydrostor.

Technologia wykorzystująca sprężone powietrze to jedna z najbardziej obiecujących technologii magazynowania energii. Na czym polega pomysł na magazyny energii w postaci sprężonego powietrza i jak to działa,  dowiedzieliście się już z poprzednich publikacji. Oprócz tego w artykule pt. Kanada inwestuje w innowacje do magazynowania energii, opisaliśmy przykład innej realizacji firmy Hydrostor. Dzisiaj te szczegóły już pominiemy i od razu skupimy się na nowy projektach.

Największe magazyny energii ze sprężonym powietrzem

Pod koniec kwietnia bieżącego roku kanadyjska firma Hydrostor ogłosiła, że opracowuje w Kalifornii dwa zaawansowane projekty magazynowania energii oparte na sprężonym powietrzu. Ich moc to 500MW / 5GWh. Każdy z tych dwóch magazynów będzie jednym z największych na świecie systemów magazynowania energii, które nie są związane z energią wodną. Do tej pory nie zbudowano niczego większego.

Pierwsza fabryka powstanie w Rosamond w Kalifornii. Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, to uruchomienia tej instalacji możemy się spodziewać w 2026 roku. Drugi magazyn energii także powstanie w Kalifornii, ale na ten moment jego dokładna lokalizacja jest nieznana. Realizator publicznie jej nie ogłosił. Wiadomo już jednak, ze firma chciałaby, aby oba projekty zostały ukończone i oddane do użytku w ciągu od trzech do pięciu lat.

Hydrostor

Hydrostor to kanadyjska firma. Jej siedziba znajduje się w Toronto, w Ontario. Firma uchodzi za wiodącego na świecie dewelopera projektów dotyczących zaawansowanego magazynowania energii sprężonego powietrza. Oprócz tego trzeba przypomnieć, że Hydrostor był pierwszą firmą, która zrealizowała komercyjny magazyn energii w technologii wykorzystującej sprężone powietrze. Te nowoczesne magazyny pełnią ważną rolę w systemie energetycznym, ponieważ ułatwiają przejście na czystszą, tańszą i bardziej elastyczną sieć elektryczną.

Przytoczone w tym artykule inwestycje to nie są jedyne projekty realizowane przez Hydrostor. Firma posiada projekty łącznie na 2 GW mocy i 20 GWh pojemności. Ich realizacja odbywa się w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Chile i Australii.

Źródła:

https://www.rechargenews.com/energy-transition/gigawatt-scale-compressed-air-world-s-largest-non-hydro-energy-storage-projects-announced/2-1-1003559

“Hydrostor: How the A-CAES technology is used in the energy transition. Credit: Hydrostor”, https://www.youtube.com/watch?v=n1yBRlOIcj0&ab_channel=FosterAnyomi

https://www.citizensenergycongress.com/media-collection/2021/news/gigawatt-scale-compressed-air-world-s-largest-non-hydro-energy-storage-projects-announced/?backto=1264

https://www.hydrostor.ca/hydrostor-advancing-long-duration-energy-storage-in-california

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE