Najdłuższy na świecie kabel przesyłowy z Maroka do UK

Firma Xlinks wybuduje w Maroku kompleks elektrowni bazujący na odnawialnych źródłach energii. Jego moc wyniesie 10,5 GW. Wytworzona tam energia ma trafiać do Wielkiej Brytanii za pośrednictwem kabla. Będzie to najdłuższy na świecie podmorski kabel przesyłowy o długości 3800 km. Przewiduje się, że koszty będą niższe niż w przypadku energii z atomu.

Główne założenia projektu

Brytyjska firma Xlinks planuje wybudować w Maroku elektrownię słoneczno-wiatrową o łącznej mocy 10,5 GW. Z tego 7 GW to moc słoneczna i 3,5 GW to moc wiatrowa. Następnie wytwarzana za pomocą tych obiektów energia ma być sprzedawana i wysyłana do Wielkiej Brytanii. Dokładniej: do brytyjskiej sieci energetycznej z Alverdiscott w Devon i Pembroke w Walii. Oczekuje się, że przesyłana energia elektryczna pokryje 7,5% zapotrzebowania na energię elektryczną w Wielkiej Brytanii. Oznacza to, że po ukończeniu projektu nowy kabel ma dostarczać 26 TWh energii. Inicjatorzy projektu zakładają, że energia elektryczna przesyłana do Wielkiej Brytanii będzie tańsza niż produkcja energii z atomu. Przeprowadzono w tym kierunku analizy.

Zgodnie z planem wysyłka energii elektrycznej powinna stać się możliwa dzięki linii przesyłowej wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC). Jej długość to 3800 km. To będzie najdłuższy na świecie podmorski kabel przesyłowy. Zanim podmorski kabel trafi do Anglii, wcześniej przepłynie przez wody międzynarodowe i czterokrotnie zanurzy się w wodach terytorialnych krajów europejskich. Takich jak Francja, Hiszpania, Portugalia. Zdaniem dewelopera taka koncepcja ułatwi uzyskanie pozwoleń na budowę.

Xlinks planuje przeprowadzić międzynarodowe przetargi na realizację projektu. Firma spodziewa się, że pierwszy kabel o mocy 1,8 GW zostanie udostępniony online na początku 2027 roku. Natomiast drugi kabel dwa lata później. Koszt całej inwestycji szacuje się na około 18 miliardów funtów.

Stopień zaawansowania prac

Firma prowadzi obecnie rozmowy z trzema głównymi europejskimi producentami kabli w sprawie budowy linii przesyłowych. Ponadto Simon Morrish, który pełni funkcję dyrektora generalnego firmy Xlinks, powiedział w wywiadzie dla pv-magazine:

„Xlinks prowadzi rozmowy z liderami społeczności marokańskiej i rządem na temat dokładnych lokalizacji farmy słonecznej i pracuje nad zezwoleniami z odpowiednimi działami”.

„Przy rozmieszczeniu rozważono trzy różne trasy, a ta, która nie dotyka wód terytorialnych, osiągnęła głębokość 3000 metrów, więc zdecydowaliśmy się na najpłytszą trasę, która nie prowadzi głębiej niż 700 metrów. (…) Oznacza to, że wchodzimy na wody terytorialne Hiszpanii, Portugalii i Francji i jesteśmy teraz w trakcie rozpoczynania związanych z nimi wniosków o zezwolenie”.

Docelowo Xlinks planuje sprzedaż energii do brytyjskiej sieci energetycznej w ramach kontraktu różnicowego (CfD).

Źródła:

https://www.pv-magazine.com/2021/04/22/submarine-cable-to-connect-10-5-gw-wind-solar-complex-in-morocco-to-the-uk-grid/

https://www.moroccoworldnews.com/2021/04/340467/worlds-longest-power-transmission-cable-to-connect-morocco-uk/

“World Longest Power Submarine Cable To Connect $25BN Wind Solar Complex in Morocco To The UK Grid” (yt: The New Africa Channel) https://www.youtube.com/watch?v=iA8WW0fZuS4&ab_channel=TheNewAfricaChannel

https://www.wirecable.in/2021/04/submarine-cable-to-connect-10-5-gw-wind-solar-complex/

https://www.afrik21.africa/en/morocco-xlinks-to-bring-10-5-gw-of-solar-and-wind-power-to-the-uk/

https://northafricapost.com/49278-worlds-longest-subsea-cable-will-connect-morocco-to-uk-grid.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE