Mój prąd 4.0 – dla kogo dopłaty?

Mój Prąd 4.0 ruszy już 1 kwietnia! Nowa edycja programu znacząco różni się od poprzednich. Tym razem zakres wsparcia rozszerzono o urządzenia zwiększające autokonsumpcję energii elektrycznej. W tym artykule wyjaśniamy kto może z tego skorzystać.

Poprzednie edycje programu Mój Prąd

Mój Prąd jest programem dotacyjnym, który stanowi wsparcie dla inwestycji w domową fotowoltaikę. Po raz pierwszy uruchomiono go w 2019 r. Do tej pory wpłynęło ponad 444 tys. wniosków, a w ramach programu wypłacono ponad 273 tys. dotacji (stan na koniec lutego 2022 r.).

Dotacje w ramach pierwszej, drugiej i trzeciej edycji programu przysługiwały jedynie na inwestycje w instalacje fotowoltaiczne. Podczas pierwszej i drugiej edycji beneficjenci programu mogli otrzymać dotacje do 5 tys. zł. Natomiast w przypadku trzeciej edycji była to kwota do 3 tys. zł i do 50% kosztów kwalifikowanych. Duża popularność programu sprawiła, że środki na dotacje w ramach programu Mój Prąd 3.0 na wyczerpaniu były już po ok. trzech miesiącach. 

Start programu Mój Prąd 4.0

W tej chwili czekamy na uruchomienie czwartej edycji programu Mój Prąd. Mimo, że początkowo zapowiadano, że ?Mój Prąd 4.0? ruszy w I kwartale 2022 r., to później Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że program wystartuje nieco później. Według najnowszych danych program ruszy 1 kwietnia 2022 r., dlatego dopiero od tego dnia można składać wnioski o dotacje.

Magazyny energii w programie Mój Prąd 4.0

Mój Prąd 4.0 będzie znacząco różnić się od wcześniejszych edycji tego programu. Przede wszystkim, planuje się rozszerzenie zakresu programu o urządzenia umożliwiające zwiększenie autokonsumpcji energii elektrycznej. Pisząc inaczej: chodzi o takie urządzenia, które pozwalają zużywać generowany prąd na miejscu. Taką możliwość rozważano już w 2021 r.: Dotacje dla magazynów energii? Mój Prąd 4.0.

Dzięki nowym zasadom będzie można otrzymać środki nie tylko na panele fotowoltaiczne, ale także na inne komponenty. M.in. możliwe stało się wsparcie dla magazynów energii, systemów zarządzania energią i ładowarek do samochodów elektrycznych.

Ta czwarta edycja będzie znacznie różnić się od poprzednich. Chcemy postawić na to, aby zachęcać prosumentów do autokonsumpcji energii, którą wytworzą u siebie w gospodarstwie, żeby jak najmniej tej energii trafiało do sieci elektroenergetycznej. To pozwoli przede wszystkim uchronić sieci niskiego napięcia przed przeciążeniami, które powstają przy tak dużej liczbie prosumentów. Skorzysta też na tym beneficjent, bo dostanie dofinansowanie na dodatkowe komponenty.

Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW

Zmiany te są istotne, bo dają szansę na uzyskanie większego wsparcia pieniężnego. Montaż infrastruktury towarzyszącej ma pod tym względem kluczowe znaczenie.

Na nową edycję programu Mój Prąd zarezerwowaliśmy budżet 1 mld zł, a wysokość dotacji będzie zależeć od skali inwestycji np. od tego, czy oprócz paneli fotowoltaicznych zdecydujemy się także na montaż magazynu energii.

Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska  

Wnioskodawca, który oprócz instalacji fotowoltaicznej zamontuje dodatkowe urządzenie spośród wskazanych w programie Mój Prąd 4.0, może liczyć na większą kwotę dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej niż wnioskodawca, który zamontuje samą instalację fotowoltaiczną.

Dla kogo dopłaty w ramach Mój Prąd 4.0?

Program powstał z myślą o osobach fizycznych, które rozważają zakup i montaż urządzenia umożliwiającego produkcję prądu we własnym zakresie. Właściciel kilku instalacji może się ubiegać o osobną dotację dla każdego urządzenia. Jednak kwota dotacji na razie nie jest znana. Dla inwestora korzystny jest fakt, że uzyskane dofinansowanie można łączyć z ulgą termomodernizacyjną (w takim przypadku kwotę do odliczenia od podstawy opodatkowania trzeba pomniejszyć o wysokość dotacji). Oprócz tego dotacja jest zwolniona z podatku PIT.

Według aktualnych zasad programu dotacja przysługuje wyłącznie na koszty poniesione od 1 lutego 2020 r. do 31.12.2023 r. Co istotne, może ona zostać przyznana jedynie na budowę i uruchomienie zupełnie nowej instalacji, a jej moc musi mieścić się w przedziale od 2 do 10 kW.

W praktyce wygląda to tak, że beneficjent programu w pierwszej kolejności realizuje zaplanowaną inwestycję. W tym celu m.in. zawiera kompleksową umowę ze sprzedawcą energii oraz montuje dwukierunkowy licznik. Dopiero po tych czynnościach może on otrzymać zwrot kosztów kwalifikowanych. W przypadku otrzymania dotacji na instalację należy korzystać z niej przynajmniej przez 5 lat od momentu wypłacenia środków.

Kiedy dopłaty z Mój Prąd nie przysługują?

Dotacje z Mój Prąd 4.0 nie obejmą inwestycji w rozbudowę posiadanych już instalacji fotowoltaicznych. Ponadto Ministerstwo rozważa wprowadzanie ograniczeń dla potencjalnych uczestników programu. Prawdopodobnie z dotacji do magazynów energii będą mogli skorzystać jedynie ci, którzy posiadając fotowoltaikę rozliczają się w nowym systemie net-billingu. 

Zastanawiamy się, do tego się skłaniamy, aby w programie zapisać postanowienie (…), że będzie można skorzystać z dotacji na magazyn energii pod warunkiem przejścia na nowy system rozliczeń, czyli net-billing. (…) Obecnie w systemie opustów korzystamy z sieci jako magazynu energii.

Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska

Jeśli takie zasady zostaną wprowadzone, to osoby rozliczające się według systemu opustów nie będą mogły skorzystać z dotacji.

Mój Prąd 4.0 rusza 1 kwietnia 2022 r. Kto może liczyć na dopłaty do fotowoltaiki i magazynów energii? | Dziennik Bałtycki (dziennikbaltycki.pl)

Mój Prąd 4.0. rusza z początkiem kwietnia 2022 roku | Budujemy Dom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło rozpoczęcie pierwszej fazy programu wsparcia dla społeczności energetycznych. Całkowity budżet programu wynosi 435 milionów złotych, a mogą w nim uczestniczyć klastry energetyczne, spółdzielnie energetyczne oraz jednostki samorządu terytorialnego. Maksymalne kwoty wsparcia w pierwszej fazie wynoszą: 1,55 miliona złotych dla klastrów energetycznych, 1,4 miliona złotych dla...
Realizowana przez Busnex Poland dostawa dwóch elektrobusów Yutong E7 jest nie tylko polskim, ale również europejskim debiutem tego modelu. 7-metrowe pojazdy, które woziły pasażerów podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Katarze, niebawem wyjadą na ulice Pułtuska. Mieszkańcy miasta mieli okazję poznać nowe elektryczne autobusy podczas obchodów XXVI Dni...
ORLEN konsekwentnie rozwija nowe technologie w sektorze transportowym. Firma nabyła nowoczesną lokomotywę wodorową od PESA Bydgoszcz, która jest pierwszym tego typu pojazdem z napędem wodorowym w Polsce. Aktualnie przeprowadzane są testy lokomotywy. Pierwszy przejazd lokomotywy wodorowej miał miejsce na trasie Gdynia – Hel. Ta inwestycja wpisuje się w strategię Grupy...
Niemiecki startup Voltfang znalazł innowacyjny sposób na wykorzystanie starych baterii EV. Zamiast recyklingu, firma przekształca je w systemy magazynowania energii. W taki sposób cykl życia akumulatorów wydłuża się, niosąc korzyści ekonomiczne i ekologiczne. Startup został założony w 2021 roku przez kolegów z uczelni – Davida Oudsandjiego, Romana Albertiego i Afshina...
Qair, niezależny producent energii odnawialnej, uruchamia wielkoskalową elektrownię fotowoltaiczną w Kaliszu Pomorskim o mocy 60 MW. Inwestycja jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. Powstała na terenie województwa zachodniopomorskiego, które jest krajowym liderem w produkcji zielonej energii. Elektrownia mogłaby zasilić w prąd około 20 tysięcy gospodarstw domowych,...
Rząd Ukrainy zaakceptował budowę farmy wiatrowej o mocy 1 GW w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia. Inwestycja powstanie we współpracy z niemieckim koncernem energetycznym Notus Energy. Strony podpisały porozumienie o współpracy w sprawie budowy farmy, która ma pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną około 800 000 gospodarstw domowych. Rozwój zahamowany wojną Ołeksandr Krasnołucki, wiceminister ekologii...
Długie i słoneczne dni wakacyjne są atrakcyjne nie tylko w kontekście wyczekiwanych urlopów, ale jest to również idealny czas dla pracy instalacji fotowoltaicznych. Tegoroczne wakacje przyniosły rekordową produkcję energii elektrycznej właśnie z tego źródła. Rosnący udział elektrowni słonecznych w produkcji energii Biorąc pod uwagę sumaryczną produkcję ze wszystkich źródeł energii w...
Według raportu przedstawionego przez Porsche Consulting akumulatory półprzewodnikowe mogą stać się bardzo atrakcyjną alternatywą dla baterii litowo-jonowych w kontekście rozwoju elektromobilności. Do pełnego wdrożenia takich rozwiązań jednak daleka droga. Porsche Consulting spodziewa się, że globalny rynek akumulatorów przekroczy 5 500 gigawatogodzin do 2030 roku. Dwie trzecie tej wartości to udział elektrycznych...
Wzrastająca świadomość ekologiczna oraz konieczność przeciwdziałania zmianom klimatycznym stawiają przed sektorem budownictwa nowe wyzwania i cele. W odpowiedzi na te wyzwania Unia Europejska wprowadza coraz bardziej restrykcyjne przepisy i cele dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych. W tym kontekście koncepcja budynków zeroemisyjnych staje się nie...
Enea Nowa Energia - będąca częścią Grupy Enea - nabyła od szwedzkiej spółki OX2 Holding Poland 100% udziałów w spółce Farma Wiatrowa Bejsce, która jest właścicielem projektu wiatrowego o mocy 19,8 MW. Położona w województwie świętokrzyskim farma jest w trakcie budowy i rozpocznie pracę w 2025 r. Inwestycja wpisuje...
Dziś premiera niezależnego eksperckiego raportu „Elastyczność energetyczna w Polsce” będącego kompleksowym podsumowaniem aktualnych badań i wiedzy na temat elastyczności energetycznej. Raport dostępny jest do pobrania na stronie: Elastyczność Energetyczna w Polsce – Raport Specjalistyczny (elastycznoscenergii.pl) O raporcie Raport "Elastyczność energetyczna w Polsce" stanowi wskazówkę dla decydentów i inwestorów, którzy chcą zaangażować się...
Gospodarstwa domowe, które korzystają z usług PGE, zapłacą o około 120 zł mniej za energię elektryczną w 2023 r. Jest to efekt znowelizowanego rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby płacić mniej? W rozporządzeniu...
Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 9 września 2023 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną, przynosi nowe możliwości i korzyści dla przedsiębiorstw oraz odbiorców energii elektrycznej w Polsce. Nowe sposoby rozliczania Zgodnie z nowelizacją sprzedawcy energii są zobowiązani do nagradzania...
Amerykańscy geologowie odkryli bogate złoża litu w kraterze wulkanu znajdującym się wzdłuż granicy Nevady i Oregonu. Według szacunków wielkość zasobów to nawet 40 milionów ton pierwiastka. Do tej pory za największe złoża litu uważano te odkryte na dnie wyschniętego słonego jeziora Salar de Uyuni (Boliwia) o powierzchni ponad 10 tys....
W dzisiejszej publikacji skupimy się na przedstawieniu instytucji związanej z wykorzystywaniem energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii w odniesieniu do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, na wzór wykorzystywania paneli fotowoltaicznych przez np. mieszkańców domów jednorodzinnych. Prosument zbiorowy – bo o nim jest mowa, jest zagadnieniem, które w dalszym ciągu wymaga...

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE