Mój prąd 4.0 – dla kogo dopłaty?

Mój Prąd 4.0 ruszy już 1 kwietnia! Nowa edycja programu znacząco różni się od poprzednich. Tym razem zakres wsparcia rozszerzono o urządzenia zwiększające autokonsumpcję energii elektrycznej. W tym artykule wyjaśniamy kto może z tego skorzystać.

Poprzednie edycje programu Mój Prąd

Mój Prąd jest programem dotacyjnym, który stanowi wsparcie dla inwestycji w domową fotowoltaikę. Po raz pierwszy uruchomiono go w 2019 r. Do tej pory wpłynęło ponad 444 tys. wniosków, a w ramach programu wypłacono ponad 273 tys. dotacji (stan na koniec lutego 2022 r.).

Dotacje w ramach pierwszej, drugiej i trzeciej edycji programu przysługiwały jedynie na inwestycje w instalacje fotowoltaiczne. Podczas pierwszej i drugiej edycji beneficjenci programu mogli otrzymać dotacje do 5 tys. zł. Natomiast w przypadku trzeciej edycji była to kwota do 3 tys. zł i do 50% kosztów kwalifikowanych. Duża popularność programu sprawiła, że środki na dotacje w ramach programu Mój Prąd 3.0 na wyczerpaniu były już po ok. trzech miesiącach. 

Start programu Mój Prąd 4.0

W tej chwili czekamy na uruchomienie czwartej edycji programu Mój Prąd. Mimo, że początkowo zapowiadano, że „Mój Prąd 4.0” ruszy w I kwartale 2022 r., to później Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że program wystartuje nieco później. Według najnowszych danych program ruszy 1 kwietnia 2022 r., dlatego dopiero od tego dnia można składać wnioski o dotacje.

Magazyny energii w programie Mój Prąd 4.0

Mój Prąd 4.0 będzie znacząco różnić się od wcześniejszych edycji tego programu. Przede wszystkim, planuje się rozszerzenie zakresu programu o urządzenia umożliwiające zwiększenie autokonsumpcji energii elektrycznej. Pisząc inaczej: chodzi o takie urządzenia, które pozwalają zużywać generowany prąd na miejscu. Taką możliwość rozważano już w 2021 r.: Dotacje dla magazynów energii? Mój Prąd 4.0.

Dzięki nowym zasadom będzie można otrzymać środki nie tylko na panele fotowoltaiczne, ale także na inne komponenty. M.in. możliwe stało się wsparcie dla magazynów energii, systemów zarządzania energią i ładowarek do samochodów elektrycznych.

Ta czwarta edycja będzie znacznie różnić się od poprzednich. Chcemy postawić na to, aby zachęcać prosumentów do autokonsumpcji energii, którą wytworzą u siebie w gospodarstwie, żeby jak najmniej tej energii trafiało do sieci elektroenergetycznej. To pozwoli przede wszystkim uchronić sieci niskiego napięcia przed przeciążeniami, które powstają przy tak dużej liczbie prosumentów. Skorzysta też na tym beneficjent, bo dostanie dofinansowanie na dodatkowe komponenty.

Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW

Zmiany te są istotne, bo dają szansę na uzyskanie większego wsparcia pieniężnego. Montaż infrastruktury towarzyszącej ma pod tym względem kluczowe znaczenie.

Na nową edycję programu Mój Prąd zarezerwowaliśmy budżet 1 mld zł, a wysokość dotacji będzie zależeć od skali inwestycji np. od tego, czy oprócz paneli fotowoltaicznych zdecydujemy się także na montaż magazynu energii.

Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska  

Wnioskodawca, który oprócz instalacji fotowoltaicznej zamontuje dodatkowe urządzenie spośród wskazanych w programie Mój Prąd 4.0, może liczyć na większą kwotę dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej niż wnioskodawca, który zamontuje samą instalację fotowoltaiczną.

Dla kogo dopłaty w ramach Mój Prąd 4.0?

Program powstał z myślą o osobach fizycznych, które rozważają zakup i montaż urządzenia umożliwiającego produkcję prądu we własnym zakresie. Właściciel kilku instalacji może się ubiegać o osobną dotację dla każdego urządzenia. Jednak kwota dotacji na razie nie jest znana. Dla inwestora korzystny jest fakt, że uzyskane dofinansowanie można łączyć z ulgą termomodernizacyjną (w takim przypadku kwotę do odliczenia od podstawy opodatkowania trzeba pomniejszyć o wysokość dotacji). Oprócz tego dotacja jest zwolniona z podatku PIT.

Według aktualnych zasad programu dotacja przysługuje wyłącznie na koszty poniesione od 1 lutego 2020 r. do 31.12.2023 r. Co istotne, może ona zostać przyznana jedynie na budowę i uruchomienie zupełnie nowej instalacji, a jej moc musi mieścić się w przedziale od 2 do 10 kW.

W praktyce wygląda to tak, że beneficjent programu w pierwszej kolejności realizuje zaplanowaną inwestycję. W tym celu m.in. zawiera kompleksową umowę ze sprzedawcą energii oraz montuje dwukierunkowy licznik. Dopiero po tych czynnościach może on otrzymać zwrot kosztów kwalifikowanych. W przypadku otrzymania dotacji na instalację należy korzystać z niej przynajmniej przez 5 lat od momentu wypłacenia środków.

Kiedy dopłaty z Mój Prąd nie przysługują?

Dotacje z Mój Prąd 4.0 nie obejmą inwestycji w rozbudowę posiadanych już instalacji fotowoltaicznych. Ponadto Ministerstwo rozważa wprowadzanie ograniczeń dla potencjalnych uczestników programu. Prawdopodobnie z dotacji do magazynów energii będą mogli skorzystać jedynie ci, którzy posiadając fotowoltaikę rozliczają się w nowym systemie net-billingu. 

Zastanawiamy się, do tego się skłaniamy, aby w programie zapisać postanowienie (…), że będzie można skorzystać z dotacji na magazyn energii pod warunkiem przejścia na nowy system rozliczeń, czyli net-billing. (…) Obecnie w systemie opustów korzystamy z sieci jako magazynu energii.

Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska

Jeśli takie zasady zostaną wprowadzone, to osoby rozliczające się według systemu opustów nie będą mogły skorzystać z dotacji.

Mój Prąd 4.0 rusza 1 kwietnia 2022 r. Kto może liczyć na dopłaty do fotowoltaiki i magazynów energii? | Dziennik Bałtycki (dziennikbaltycki.pl)

Mój Prąd 4.0. rusza z początkiem kwietnia 2022 roku | Budujemy Dom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE