Największy tego rodzaju projekt magazynowania energii w Europie pomyślnie podłączono do sieci. Projekt Minety znajduje się w Wielkiej Brytanii.
Projekt Minety, największy w Europie
W połowie lipca 2021 roku ukończono budowę akumulatorowego systemu magazynowania energii Minety. Inwestycja powstała w Wiltshire, w południowo-zachodniej części Wielkiej Brytanii. Projekt oddano do komercyjnej eksploatacji. Jego moc i pojemność wynosi odpowiednio 100 MW i 100 MWh.
Uważa się, że jest to największy tego typu projekt w Europie. Bez wątpienia można go też traktować jako przełomowy projekt dla Wielkiej Brytanii. Jednak warto dodać, że w Wielkiej Brytanii jest obecnie realizowany także inny projekt o podobnej wielkości – Capenhurst. Ponadto projekt akumulatorowy o mocy 100 MW powstaje również w Irlandii.
Ważne informacje na temat instalacji
Budowa projektu Minety rozpoczęła się w grudniu 2019 roku. Inwestycja po mniej niż dwóch latach została oddana do użytku. W obecnej postaci instalacja składa się z dwóch stacji magazynowania energii, każda z nich ma moc 50 MW. Warto podkreślić, że do opracowania i realizacji projektu w dużej mierze przyczyniła się firma Sungrow – dostawca technologii akumulatorowych.
Jesteśmy dumni z bycia częścią tego przełomowego projektu, oferując rozwiązania o ekstremalnej wydajności i bezpieczeństwie, które jednocześnie są zgodne z rygorystycznymi wymogami brytyjskiej sieci.
4 sierpnia 2021 roku organizacja RES Group poinformowała, że wygrała przetarg na świadczenie usług operacyjnych i konserwacyjnych dla projektu Minety. Postanowienia umowy zobowiązują RES do nadzorowania konserwacji i monitorowania projektu całodobowo, z globalnego centrum kontroli.
Natomiast 5 sierpnia 2021 roku firma Sungrow ujawniła więcej informacji na temat akumulatorów, które dostarczyła do projektu. Poprzednie komunikaty prasowe mówiły, że Sungrow będzie integratorem systemów, wykorzystującym akumulatory firmy Samsung i CATL. Później dostawca potwierdził, że dostarczył na potrzeby projektu akumulatorowego systemu magazynowania energii zarówno rozwiązania niklowo-manganowo-kobaltowe, jak i litowo-żelazowo-fosforanowe. Dostarczone ogniwa charakteryzują się wysokim stopniem integracji. Ponadto minimalizują powierzchnię zajmowaną przez magazyn i skracają czas uruchomienia instalacji. Co istotne, pozwalają one także obniżyć koszty systemu o 5%.
Cele projektu Minety
Projekt Minety ma na celu obniżenie kosztów systemu o 5% przy jednoczesnym zapewnieniu stabilności sieci i maksymalizacji wykorzystania energii odnawialnej. Wydaje się, że cele te osiągnięto.
System będzie magazynować energię elektryczną w okresach niskiego zapotrzebowania i wysokiej generacji ze źródeł odnawialnych i oddawać ją z powrotem do sieci, gdy zapotrzebowanie wzrośnie. W ten sposób instalacja pomoże zaspokoić potrzeby energetyczne w Wielkiej Brytanii (wspomina się o zasilaniu do 10 tys. domów dziennie).
Ponadto projekt Minety jest zgodny z najnowszymi brytyjskimi wymaganiami dotyczącymi regulacji częstotliwości. Wymóg ten, nazywany dynamicznym ograniczeniem, zakłada zareagowanie magazynu energii na polecenia sieci w ciągu 1 sekundy. Projekt Minety jest obecnie jednym z niewielu brytyjskich obiektów magazynowych wyposażonych w tę funkcję.
Źródła:
Energy Live News