Drapacze chmur jako magazyny energii

Firma zajmująca się odnawialnymi źródłami energii planuje magazynować energię w drapaczach chmur. Jeśli innowacyjny pomysł szkockiego startupu się sprawdzi będzie to przełom na rynku magazynów energii. 

Gravitricity, które jest autorem projektu, to startup z Edynburga. Projekt ma na celu wykorzystanie wysokich budynków biurowych do magazynowania energii . Ta innowacja może przynieść szereg korzyści dla branży.

Mechanizm działania nowego magazynu energii

Pomysł startupu opiera się na prostym założeniu. Metoda magazynowania energii zakłada wykorzystanie nadwyżek odnawialnych źródeł do podnoszenia ciężkich ładunków w górę podziemnego szybu. Zgromadzoną energię będzie można uwolnić, gdy słońce przestanie świecić lub gdy wiatr nie będzie wiał. W ten sposób metoda ta ma pomóc w zrównoważeniu sieci podczas szczytowego zapotrzebowania na energię.

Koszty i zalety magazynowania energii w drapaczach chmur

Autorzy projektu zapewniają, że ich rozwiązanie będzie tańsze w utrzymaniu niż dotychczas używane baterie. Najnowsze szacunki wskazują, że nowy system może magazynować energię za połowę kosztu akumulatorów litowo-jonowych o takiej samej mocy.

Firma Gravitricity uważa, że jej system magazynowania energii jest w stanie działać „bez jakiejkolwiek degradacji lub zmniejszenia wydajności”. To stanowi przewagę w odniesieniu do baterii, które ulegają zużyciu i psują się pod wpływem intensywnego użytkowania. Firma podaje, że jej system był już instalowany w opuszczonych szybach kopalnianych w całej Europie.

Na początku firma chce skupić się na instalacji  technologii w nieużywanych szybach kopalnianych. Powód jest prosty – możliwość obniżenia kosztów. W dalszej przyszłości tego typu magazyny energii mają powstawać w fundamentach wysokich budynków w miastach. Specjalnie zbudowane szyby będą zatapiane wszędzie tam, gdzie pojawi się potrzeba magazynowania energii.

Charlie Blair, dyrektor zarządzający Gravitricity powiedział:

Nowe drapacze chmur generują nowe zapotrzebowanie na energię elektryczną a budując magazyny w sercu miast możemy znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie na bardzo kosztowne i uciążliwe modernizacje sieci. (…) Jednocześnie nasz system oznacza, że przyszłe drapacze chmur mogą zmniejszyć swój wpływ na środowisko i pomóc miastom w dekarbonizacji ich potrzeb energetycznych. (…) Kryzys klimatyczny oznacza, że musimy znaleźć nowe sposoby na wychwytywanie i przechowywanie zielonej energii, abyśmy mogli ją wykorzystać, kiedy jej potrzebujemy. Uważamy, że miejskie drapacze chmur mogą być ekscytującą częścią tej przyszłości.

Firma Gravitricity uzyskała dotychczas 650 tys. funtów od Innovate UK na projekt szybu górniczego. Współpracowała też ze specjalistami od wciągarek, m.in. z firmą Huisman z Holandii przy budowie prototypu o mocy 250 kW. Aktualnie Gravitricity prowadzi kampanię finansowania społecznościowego wraz z CrowdCube. Kampania ma wesprzeć plany rozwoju a efekty już widać – kampania istotnie przekroczyła minimalny cel pozyskiwania funduszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE