Arkadiusz Marat: Magazyny energii znaczącym elementem transformacji energetycznej

Rozmowa z Arkadiuszem Maratem, Prezesem Zarządu ELMECH-ASE o rozwoju polskiego rynku magazynowania energii.

Czym zajmuje się Państwa firma?

Zajmujemy się projektowaniem i produkcją elektroniki i energoelektroniki od ponad 30 lat. Na początku była to głównie produkcja zasilaczy i rozdzielnic. W 2006 r. wprowadziliśmy nowy produkt: system ładowania baterii do pojazdów wojskowych XILLAR – niszowy, skierowany do wąskiej grupy odbiorców. Dzięki pracy nad nim zyskaliśmy wiedzę na temat zarządzania systemami bateryjnymi, nauczyliśmy się je ładować i rozładowywać… 

Ładowanie rozumiem, ale po co rozładowywać baterie?

Tak, ładowanie jest bardziej oczywiste, ale żeby zmierzyć charakterystykę baterii, sprawdzić ich żywotność, trzeba je także od czasu do czasu rozładować. (śmiech) 

Jakie jeszcze produkty w Państwa ofercie są warte uwagi?

Wszystkie! Ale nie mamy na łamach Państwa portalu tyle przestrzeni, żeby o nich mówić. (śmiech) W 2008 r. wprowadziliśmy istotny z punktu widzenia rozwoju firmy system do poprawy jakości energii elektrycznej. Dzięki doświadczeniom zebranym podczas licznych instalacji filtrów i kompensatorów możemy zagwarantować skuteczność działania oferowanych przez nas urządzeń. Dają one użytkownikom zarówno korzyści techniczne, jak i zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Wspomniany system kompensuje energię bierną, symetryzuje parametry prądowe sieci, m.in. po to, żeby inne urządzenia do niej przyłączone miały możliwość pracować w dobrych warunkach. Jakość energii elektrycznej i efektywność energetyczna mają dla nas szczególne znaczenie. 

W naszej ocenie, w obliczu zmieniających się potrzeb konsumentów energii – tak instytucjonalnych, jak i indywidualnych – magazyny energii są znakomitym rozwiązaniem wszystkich problemów związanych z funkcjonowaniem źródeł odnawialnych.

Skąd wziął się pomysł na wprowadzenie do oferty magazynów energii?

Uznaliśmy, że doświadczenia z różnych projektów dobrze byłoby transformować w coś innowacyjnego – padło na magazyn energii. Zaczęliśmy o nim myśleć w 2020 r., kiedy okazało się, że ceny energii w ciągu trzech lat wzrosły blisko 40 proc. Zastanawialiśmy się, jaki produkt dostarczyć naszym klientom, żeby mogli uniknąć tak wysokich opłat. Dodatkowo bacznie obserwowaliśmy rynek energii odnawialnej. Mieliśmy świadomość tego, że OZE są zależne od warunków atmosferycznych. Magazyny energii natomiast pozwalają na gromadzenie oraz przechowywanie nadwyżek wygenerowanej energii i wykorzystanie ich w czasie zwiększonego zapotrzebowania na energię danego obiektu. W naszej ocenie, w obliczu zmieniających się potrzeb konsumentów energii – tak instytucjonalnych, jak i indywidualnych – magazyny energii są znakomitym rozwiązaniem wszystkich problemów związanych z funkcjonowaniem źródeł odnawialnych. Dodatkowo prowadzą one do zaspokojenia zarówno istniejących, jak i nowych potrzeb pojawiających się w wyniku transformacji energetyki. Dlatego magazyny energii to produkt, który chcemy dziś rozwijać, wykorzystując nasze dotychczasowe doświadczenie.

Po to między innymi dołączyliśmy do Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii – chcemy edukować i dotrzeć do większej grupy potencjalnych odbiorców z komunikatem, że owszem, magazyn energii to inwestycja, ale korzystna i perspektywiczna. 

Jak z dzisiejszej perspektywy ocenia Pan rynek magazynowania energii i gotowość polskich przedsiębiorców i „przeciętnego” Kowalskiego do zaimplementowania magazynów energii w swoich biznesach i domach?

Rynek nie jest jeszcze gotowy na magazynowanie. Wiemy, że fajnie jest mieć fotowoltaikę, bo daje konkretne, mierzalne oszczędności, natomiast idea magazynowania to wciąż pieśń przyszłości. Żeby rynek ruszył dynamicznie z miejsca, wymaga edukacji. Po to między innymi dołączyliśmy do Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii – chcemy edukować i dotrzeć do większej grupy potencjalnych odbiorców z komunikatem, że owszem, magazyn energii to inwestycja, ale korzystna i perspektywiczna. Mam też taką obserwację, że wiele osób dziś nie wie, że w ogóle istnieje coś takiego jak magazyn energii i że można samodzielnie zarządzać zgromadzoną energią, optymalizując opłaty za energię elektryczną, kompensować energię bierną i poprawiać jakość energii, zwiększając pewność zasilania. To do nich chcemy przede wszystkim dotrzeć i pokazać im jak wiele możliwości stwarza nowoczesny rynek energii. 

Wdrażanie każdego rozwiązania technicznego jest na początku obarczone niepewnością i wysokimi kosztami. Potrzebne jest więc bez wątpienia wsparcie w postaci dotacji, np. w ramach programu Mój Prąd 4.0. Nie ukrywam, że na nie bardzo liczymy. To pozwoli na zaangażowanie się w zakup magazynów energii odbiorców indywidualnych. Ważne jest też pochylenie się nad potrzebami przedsiębiorców, co zdecydowanie przyczyniłoby się do rozwoju magazynowania energii i całej gospodarki.

Jak na tle europejskim wygląda polski rynek magazynowania energii, przede wszystkim w kontekście biznesu?

Niestety jesteśmy daleko w tyle za rynkiem europejskim, który rozwinął się znacznie wcześniej i dziś ma już wypracowane mechanizmy wsparcia, do których my wciąż dążymy. Dodatkowo w Europie inwestujący w magazyny mogą generować przychody na innych typach usług niż w Polsce. U nas na ten moment korzyścią jest możliwość samodzielnego zarządzania wyprodukowaną energią, dzięki czemu uzyskuje się oszczędności, a co za tym idzie lepszy bilans ekonomiczny. Na zachodzie dzięki magazynom można świadczyć usługi dla operatorów systemów dystrybucyjnych, poprawiać częstotliwość, napięcie. Nasz system takich usług jeszcze nie umożliwia. Mam nadzieję, że niebawem to się zmieni. Jeśli mamy dogonić europejską czołówkę, nie ma dużo czasu na myślenie i zaimplementowanie korzystnych dla sektora rozwiązań.

Jakich rozwiązań prawnych, regulacyjnych i systemu zachęt potrzeba z punktu widzenia przedsiębiorcy, żeby rynek magazynowania energii mógł dynamicznie się rozwijać?

Wdrażanie każdego rozwiązania technicznego jest na początku obarczone niepewnością i wysokimi kosztami. Potrzebne jest więc bez wątpienia wsparcie w postaci dotacji, np. w ramach programu Mój Prąd 4.0. Nie ukrywam, że na nie bardzo liczymy. To pozwoli na zaangażowanie się w zakup magazynów energii odbiorców indywidualnych. Ważne jest też pochylenie się nad potrzebami przedsiębiorców, co zdecydowanie przyczyniłoby się do rozwoju magazynowania energii i całej gospodarki. Jestem przekonany, że ustawodawcy mają świadomość znaczenia magazynowania energii i w niedługim czasie zobaczymy efekty prac przedstawicieli urzędów, różnych organizacji i firm, dzięki którym magazyny energii będą mogły rozwijać się już dziś i wspierać rodzimą transformację energetyczną.   

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło rozpoczęcie pierwszej fazy programu wsparcia dla społeczności energetycznych. Całkowity budżet programu wynosi 435 milionów złotych, a mogą w nim uczestniczyć klastry energetyczne, spółdzielnie energetyczne oraz jednostki samorządu terytorialnego. Maksymalne kwoty wsparcia w pierwszej fazie wynoszą: 1,55 miliona złotych dla klastrów energetycznych, 1,4 miliona złotych dla...
Realizowana przez Busnex Poland dostawa dwóch elektrobusów Yutong E7 jest nie tylko polskim, ale również europejskim debiutem tego modelu. 7-metrowe pojazdy, które woziły pasażerów podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Katarze, niebawem wyjadą na ulice Pułtuska. Mieszkańcy miasta mieli okazję poznać nowe elektryczne autobusy podczas obchodów XXVI Dni...
ORLEN konsekwentnie rozwija nowe technologie w sektorze transportowym. Firma nabyła nowoczesną lokomotywę wodorową od PESA Bydgoszcz, która jest pierwszym tego typu pojazdem z napędem wodorowym w Polsce. Aktualnie przeprowadzane są testy lokomotywy. Pierwszy przejazd lokomotywy wodorowej miał miejsce na trasie Gdynia – Hel. Ta inwestycja wpisuje się w strategię Grupy...
Niemiecki startup Voltfang znalazł innowacyjny sposób na wykorzystanie starych baterii EV. Zamiast recyklingu, firma przekształca je w systemy magazynowania energii. W taki sposób cykl życia akumulatorów wydłuża się, niosąc korzyści ekonomiczne i ekologiczne. Startup został założony w 2021 roku przez kolegów z uczelni – Davida Oudsandjiego, Romana Albertiego i Afshina...
Qair, niezależny producent energii odnawialnej, uruchamia wielkoskalową elektrownię fotowoltaiczną w Kaliszu Pomorskim o mocy 60 MW. Inwestycja jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. Powstała na terenie województwa zachodniopomorskiego, które jest krajowym liderem w produkcji zielonej energii. Elektrownia mogłaby zasilić w prąd około 20 tysięcy gospodarstw domowych,...
Rząd Ukrainy zaakceptował budowę farmy wiatrowej o mocy 1 GW w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia. Inwestycja powstanie we współpracy z niemieckim koncernem energetycznym Notus Energy. Strony podpisały porozumienie o współpracy w sprawie budowy farmy, która ma pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną około 800 000 gospodarstw domowych. Rozwój zahamowany wojną Ołeksandr Krasnołucki, wiceminister ekologii...
Długie i słoneczne dni wakacyjne są atrakcyjne nie tylko w kontekście wyczekiwanych urlopów, ale jest to również idealny czas dla pracy instalacji fotowoltaicznych. Tegoroczne wakacje przyniosły rekordową produkcję energii elektrycznej właśnie z tego źródła. Rosnący udział elektrowni słonecznych w produkcji energii Biorąc pod uwagę sumaryczną produkcję ze wszystkich źródeł energii w...
Według raportu przedstawionego przez Porsche Consulting akumulatory półprzewodnikowe mogą stać się bardzo atrakcyjną alternatywą dla baterii litowo-jonowych w kontekście rozwoju elektromobilności. Do pełnego wdrożenia takich rozwiązań jednak daleka droga. Porsche Consulting spodziewa się, że globalny rynek akumulatorów przekroczy 5 500 gigawatogodzin do 2030 roku. Dwie trzecie tej wartości to udział elektrycznych...
Wzrastająca świadomość ekologiczna oraz konieczność przeciwdziałania zmianom klimatycznym stawiają przed sektorem budownictwa nowe wyzwania i cele. W odpowiedzi na te wyzwania Unia Europejska wprowadza coraz bardziej restrykcyjne przepisy i cele dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych. W tym kontekście koncepcja budynków zeroemisyjnych staje się nie...
Enea Nowa Energia - będąca częścią Grupy Enea - nabyła od szwedzkiej spółki OX2 Holding Poland 100% udziałów w spółce Farma Wiatrowa Bejsce, która jest właścicielem projektu wiatrowego o mocy 19,8 MW. Położona w województwie świętokrzyskim farma jest w trakcie budowy i rozpocznie pracę w 2025 r. Inwestycja wpisuje...
Dziś premiera niezależnego eksperckiego raportu „Elastyczność energetyczna w Polsce” będącego kompleksowym podsumowaniem aktualnych badań i wiedzy na temat elastyczności energetycznej. Raport dostępny jest do pobrania na stronie: Elastyczność Energetyczna w Polsce – Raport Specjalistyczny (elastycznoscenergii.pl) O raporcie Raport "Elastyczność energetyczna w Polsce" stanowi wskazówkę dla decydentów i inwestorów, którzy chcą zaangażować się...
Gospodarstwa domowe, które korzystają z usług PGE, zapłacą o około 120 zł mniej za energię elektryczną w 2023 r. Jest to efekt znowelizowanego rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby płacić mniej? W rozporządzeniu...
Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 9 września 2023 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną, przynosi nowe możliwości i korzyści dla przedsiębiorstw oraz odbiorców energii elektrycznej w Polsce. Nowe sposoby rozliczania Zgodnie z nowelizacją sprzedawcy energii są zobowiązani do nagradzania...
Amerykańscy geologowie odkryli bogate złoża litu w kraterze wulkanu znajdującym się wzdłuż granicy Nevady i Oregonu. Według szacunków wielkość zasobów to nawet 40 milionów ton pierwiastka. Do tej pory za największe złoża litu uważano te odkryte na dnie wyschniętego słonego jeziora Salar de Uyuni (Boliwia) o powierzchni ponad 10 tys....
W dzisiejszej publikacji skupimy się na przedstawieniu instytucji związanej z wykorzystywaniem energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii w odniesieniu do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, na wzór wykorzystywania paneli fotowoltaicznych przez np. mieszkańców domów jednorodzinnych. Prosument zbiorowy – bo o nim jest mowa, jest zagadnieniem, które w dalszym ciągu wymaga...

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE