Magazyny energii pomogą Google w dekarbonizacji

Google będzie korzystać z czystej energii i magazynów energii o wartości 600 mln USD. Instalacje zaprojektowano z myślą o centrach danych w Wirginii, które mają być zasilane w 90% energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

Plany Google związane z dekarbonizacją

Centra danych reprezentują około 1% całego światowego zużycia energii. Już w 2007 roku Google starało się o neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla. Mimo to, sama firma przyznaje, że jest to raczej kwestia równoważenia zużycia energii poprzez zakupy energii odnawialnej. Dlatego firma postawiła sobie za cel dekarbonizację dostaw energii elektrycznej i korzystanie z energii odnawialnej całodobowo. Według planu stanie się to do 2030 roku. Realizując ten cel korporacja podjęła współpracę z firmą AES Corporation.

Partnerstwo Google z firmą AES Corporation

Kilka dni temu firma AES ogłosiła 10-letnią umowę na bycie wyłącznym dostawcą energii do trzech centrów danych Google w Wirginii. Umowa obejmuje zapewnienie dostępu do energii pochodzącej z odnawialnych źródeł przez całą dobę. Stało się to możliwe dzięki portfelowi zasobów składających się z energii wiatrowej, słonecznej, wodnej i z akumulatorowych magazynów energii o mocy 500 MW. Co więcej, portfel obejmuje zarówno projekty własne AES, jak i źródła zakontraktowane przez strony trzecie. Dzięki nim centra danych w Wirginii będą mogły być w 90% wolne od emisji dwutlenku węgla.

Chociaż szczegółów połączenia zasobów nie ujawniono, to zakres umowy dostawy energii wyjaśnia w jaki sposób główne założenia będą realizowane. Według planu magazyny energii będą ładowane w godzinach, gdy produkcja energii słonecznej jest najwyższa. Następnie będą rozładowywane od późnego popołudnia do wieczornego szczytu zapotrzebowania po ustaniu produkcji energii słonecznej. Ponadto firma AES przekonuje, że przeanalizowała tysiące kombinacji, kierując się minimalizacją kosztów i ryzyka. Jednocześnie dążyła do maksymalizacji wykorzystania i dostępności energii wolnej od emisji dwutlenku węgla.

Portfel AES będzie wymagał około 600 milionów dolarów za 500 MW czystej energii. Dostawa energii elektrycznej najprawdopodobniej rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Wnętrze centrum danych Google w Iwona
Centrum danych Google, Council Bluffs, Iowa. Źródło: MIT Technology Review

Przeniesienie ryzyka cenowego

AES Corporation zajmie się zarządzaniem operacjami rynkowymi. Dlatego będzie planować wysyłanie zasobów, dostosowując wielkość zmiennej energii odnawialnej, która będzie przekształcana w dostawę dopasowaną do zapotrzebowania Google i sprzedawana po stałej cenie. Innymi słowy, firma technologiczna otrzyma niezawodne dostawy energii elektrycznej po ustalonych wcześniej kosztach. Natomiast firma AES, sprzedając i kupując na rynku energię co godzinę, godzi się na ponoszenie ryzyka nadmiernej lub niepełnej produkcji.

Wyznaczenie szlaku dla innych firm

Dyrektor ds. Energii w Google uważa, że partnerstwo z AES jest ważnym krokiem w kierunku dekarbonizacji organizacji. Ponadto ta współpraca „wyznacza plan dla innych firm, które chcą zdekarbonizować swoją własną działalność”.

Andrés Gluski, prezes i dyrektor generalny AES, dodał:

„To pierwsze tego typu rozwiązanie, które wspólnie stworzyliśmy z Google, ustanowi nowy standard zrównoważonego rozwoju dla firm i organizacji dążących do wyeliminowania dwutlenku węgla z dostaw energii”.

Inną korzyścią dla firmy technologicznej jest możliwość negocjowania jednej umowy na dostawę pełnego zestawu zasobów w regionie. Ponieważ dzięki takiemu zbudowaniu portfela, proces zakupowy staje się o wiele prostszy i bardziej opłacalny dla klienta. Takie ustalenia zmniejszają złożoność komercyjnych zakupów czystej energii.

Źródła:

https://www.energy-storage.news/news/google-gets-round-the-clock-renewable-energy-at-virginia-data-centres-with

https://www.utilitydive.com/news/google-to-power-virginia-data-centers-with-247-clean-energy-from-aes/599506/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE