Magazyny energii i energia odnawialna jako remedium na rosnące ceny energii

W związku z rosnącymi cenami energii elektrycznej poszukiwane są sposoby, które mogłyby zatrzymać wzrost cen lub przynajmniej go spowolnić. Proponowane rozwiązania obejmują m.in. inwestowanie w zieloną energię. Magazyny energii także mogą zyskać na znaczeniu będąc częścią rozwiązania aktualnego problemu. Czy zatem nowa sytuacja sprawi, że magazynowanie energii zacznie się bardziej opłacać?

Wzrost cen energii w Polsce

Kontrakty zawierane na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) pokazują, że w ostatnim roku cena energii – zarówno z dostawą na rok 2022, jak i na kolejne lata – gwałtownie rośnie. […] Jeszcze w listopadzie 2020 r. cena energii w kontraktach terminowych oscylowała na poziomie 242 zł/MWh, by w listopadzie br [2021]. osiągnąć poziom 470 zł/MWh. Ceny te obecnie nadal rosną.

URE

Ceny energii rosną nie tylko w Polsce

Źródło: Shutterstock

W innym artykule pisaliśmy ile kosztuje prąd w Polsce w 2023 roku i jak oszacować wysokość swoich rachunków. Wiemy, że ceny energii rosną bardzo szybko i spodziewamy się kontynuacji tych wzrostów.

Nie tylko w Polsce występuje dynamiczny wzrost cen energii elektrycznej. Podobną tendencję obserwujemy w większości krajów europejskich. Czynniki powodujące tą sytuację wszędzie są podobne. W tym artykule zastanowimy się nad nimi, następnie spróbujemy poszukać skutecznych rozwiązań problemu.

Dlaczego cena za prąd rośnie?

Niestabilna sytuacja na rynkach surowców

Mówi się, że sytuacja na rynkach surowców jest w tej chwili wyjątkowo niestabilna. Chodzi tu głównie o takie surowce jak gaz i węgiel. To przyczynia się do wysokich cen energii w obrocie hurtowym.

Przyczyny wzrostu taryf w sektorze dystrybucji

URE wymienia następujące czynniki wpływające na wzrost taryf w sektorze dystrybucji energii elektrycznej:

  • galopująca inflacja,
  • wysoki poziom kosztów zakupu energii z przeznaczeniem na pokrycie strat sieciowych,
  • wzrost taryfy Polskich Sieci Elektroenergetycznych – operatora systemu przesyłowego,
  • prowadzone inwestycje w rozwój/modernizację sieci elektroenergetycznych.
Źródło: Shutterstock

Popyt na energię większy niż podaż

Wpływ cyfryzacji na rynek energii

Z roku na rok używamy coraz więcej urządzeń elektrycznych. Postępująca cyfryzacja społeczeństwa oraz inne czynniki doprowadziły do tego, że Polsce już od ok. 7 lat krajowe zużycie energii elektrycznej przewyższa jej produkcję.

Przekroczyliśmy ważny próg

Z informacji udostępnionych przez Polskie Sieci Energetyczne (PSE) wynika, że w 2016 roku w naszym kraju przestała istnieć równowaga pomiędzy popytem a podażą na energię. Teraz dostawcy energii pilnie szukają nowych sposobów na zapewnienie wystarczającego poziomu energii.

Jak radzić sobie z rosnącymi cenami energii?

Źródło: Shutterstock

Oszczędzanie energii

Jednym ze sposobów jest po prostu oszczędzanie energii, które stanowi zysk nie tylko dla naszego portfela, ale i środowiska. Warto wprowadzić takie nawyki do swojej codzienności.

Zmiana taryfy i godzin użytkowania urządzeń elektrycznych

Nie będziemy się powtarzać. Informacje na ten temat zamieściliśmy w tekście pt. „Jak oszczędzać energię by obniżyć rachunki za prąd?”. Odsyłamy Was do niego.

Rozwiązania wprowadzone przez ustawodawcę

Ustawodawca zarządził wprowadzanie narzędzi, których zadaniem ma być ochrona odbiorców uprawnionych, w tym gospodarstw domowych, przed zbyt wysokimi kosztami energii w 2023 roku. Jednak nie jest to równoznaczne z brakiem konieczności prowadzenia przez URE postępowań taryfowych. Więcej treści na temat limitów zużycia energii, stawek w 2023 roku i ceny maksymalnej zamieściliśmy w artykule pt. „Ile kosztuje prąd w Polsce w 2023 roku?”.

OZE i magazyny energii

Dlaczego potrzebujemy magazynów energii
Źródło: Clean Energy Group

„Czy fotowoltaika i magazyny energii pomogą obniżyć rachunki?” Temu tematowi przyglądamy się już od bardzo dawna. Widzimy, że z roku na rok popularność magazynów energii rośnie i stają się one coraz bardziej opłacalne. Efekt ten zwiększa obecna sytuacja na rynku energii.

magazyny energii korzyści

OZE i magazyny energii to świetna para, dająca wiele korzyści. Ostatnio cieszy się jeszcze większym zainteresowaniem, ponieważ pozwala uniezależnić się od rosnących cen energii. Ze względu na rosnące ceny prądu, w najbliższym czasie można się spodziewać szybkiego rozwoju magazynów energii połączonych z instalacjami OZE, co stanowi częściowe rozwiązanie problemu.

Jedną z kluczowych funkcji magazynów energii jest bowiem optymalizacja zużycia energii. Instalacje te przechowują nadwyżki energii elektrycznej wyprodukowanej z OZE, a następnie udostępniają je do wykorzystania w czasie szczególnego zapotrzebowania. Dzięki temu można wydłużyć pracę urządzeń elektrycznych zasilanych energią odnawialną. Magazyny energii zwiększają niezawodność dostaw energii, a także zwiększają poczucie bezpieczeństwa w szczytowych momentach, gdy ceny energii z sieci są najwyższe. 

 

Źródła:

Mapa średnich cen energii w grudniu 2022 r. – analiza Energy Solution, goodonepr.prowly.com,

Cena prądu, rachuneo.pl

Limit zużycia prądu 2000 kWh. Na czym polega zamrożenie cen energii?, rachuneo.pl

Ile zapłacimy za energię elektryczną od stycznia 2023 roku?, ure.gov.pl

Czas przygotować się na wzrost cen prądu w 2023 roku, rachuneo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE