Magazynowanie energii słonecznej – wielki przełom

Po opracowaniu systemu wychwytującego energię słoneczną, którą można magazynować nawet przez 18 lat, naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego Chalmers w Szwecji opracowali innowacyjne rozwiązanie dla urządzeń elektronicznych. Dzięki temu rozwiązaniu urządzenia elektroniczne mogą korzystać z tego systemu, aby ładować się na żądanie. Dzieje się to niezależnie od warunków pogodowych. Odkrycie, mimo że znajduje się we wczesnej fazie rozwoju, stanowi krok naprzód w dziedzinie magazynowania energii słonecznej.

Wyobraź sobie urządzenie elektroniczne, które o każdej porze dnia może się naładować energią słoneczną. Taki scenariusz może wkrótce stać się rzeczywistością. Wszystko to dzięki przełomowej technologii opracowanej przez naukowców z Chalmers University of Technology w Göteborgu (Szwecja).

Magazynowanie energii słonecznej przez 18 lat

W 2017 r. naukowcy stworzyli awangardowy system. Jest on w stanie przechwytywać energię słoneczną i magazynować ją przez wiele lat: System MOST – magazynowanie energii przez 18 lat. Natomiast teraz naukowcy znaleźli sposób, który pozwala urządzeniom technologicznym autonomicznie korzystać z tej zmagazynowanej energii. Może się to odbywać bez względu na warunki pogodowe, porę dnia, porę roku i położenie geograficzne.

System może wytwarzać energię elektryczną po podłączeniu go do miniaturowego generatora termoelektrycznego, opracowanego przez naukowców z Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju. To umożliwia niezależne ładowanie urządzeń elektronicznych na żądanie przy użyciu energii słonecznej.

Punkt zwrotny w magazynowaniu energii słonecznej

Odkrycie to stanowi długo oczekiwany punkt zwrotny w dziedzinie, jaką jest magazynowanie energii słonecznej. Jedną ze słabszych stron tego odnawialnego źródła jest jego zależność od światła słonecznego. Obecnie standardowe baterie słoneczne mogą utrzymać ładunek przez okres od jednego do pięciu dni, co umożliwia wytwarzanie energii elektrycznej w nocy lub w pochmurne dni.

Chociaż panele słoneczne działające w nocy nie są niczym nowym, stworzony w Szwecji system długoterminowego magazynowania energii słonecznej stanowi ogromny krok naprzód w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Technologia ta opiera się na cząsteczce węgla, wodoru i azotu, która ma zdolność do zmiany kształtu w kontakcie ze światłem słonecznym. Przekształca się ona w bogaty w energię izomer (cząsteczka składająca się z tych samych atomów, ale inaczej ułożonych), który da się przechowywać w postaci ciekłej. Następnie w razie potrzeby można uwalniać energię w postaci ciepła. Po latach badań szwedzkim naukowcom udało się udoskonalić system. Dzięki temu magazynowanie energii przez prawie dwie dekady stało się realne.

Wielki potencjał przełomowych technologii

Opracowany w Chinach generator termoelektryczny pozwala na samoczynne ładowanie urządzeń elektronicznych. Jak dotąd udało się go zintegrować ze słuchawkami, smartwatchami i telefonami. Na razie generuje on wciąż niewielkie ilości energii elektrycznej. Jednak obiecujące wyniki zwiększają nadzieję społeczności naukowej. Wydaje się, że ta innowacyjna technologia w końcu całkowicie zastąpi baterie i ogniwa słoneczne.

Prowadzenie badań w tej dziedzinie i dalsze inwestowanie w przełomowe technologie, takie jak ta opracowana w Szwecji, to skuteczna strategia na rzecz czystszej przyszłości. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę korzyści płynące z energii odnawialnej. Równie ważne jest też znaczenie, jakie ma poleganie na OZE w procesie przechodzenia na zerową emisję netto.

Źródła:

A Breakthrough in Solar Energy Storage, earth.org

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE