Magazyn energii wykorzystujący CO2 – Włochy

Mediolańska firma Energy Dome przed dwoma laty wynalazła technologię magazynowania energii w dwutlenku węgla. Bateria, która może być zbudowana z gotowych komponentów już dostępnych na rynku, umożliwia przechowywanie energii przez czas przekraczający 16 godzin. Jej cykle ładowania i rozładowania oparte są na procesach termodynamicznych odbywających się w obiegu zamkniętym, co umożliwia uzyskanie wysokiej sprawności (według zapewnień twórców, ma ona przekroczyć 75%). Cykl życia magazynu energii wyniesie ponad 25 lat, przez który to czas jego stopień zużycia będzie znikomy. Obecnie rozpoczęła się budowa obiektu demonstrującego działanie magazynu energii na dwutlenek węgla o mocy 2,5 MW i pojemności 4 MWh. Powstanie on na Sardynii. Ma zostać uruchomiony już w przyszłym roku.

Technologia magazynowania energii w CO2

Magazyn energii będzie pobierał energię z sieci i uwalniał ją przy zwiększonym zapotrzebowaniu. Ładowanie akumulatora odbywa się poprzez pobieranie dwutlenku węgla z wnętrza kopuły, pod którą jest przechowywany, i skraplanie gazu poprzez sprężanie w temperaturze otoczenia. Ciepło wytworzone w tym procesie jest magazynowane w dwóch systemach magazynowania energii cieplnej (TES –Thermal Energy Storage System). Rozładowanie polega na powrocie CO2 do postaci gazowej poprzez ogrzewanie za pomocą TES. Rozprężający się gaz przepływa przez turbinę, przekazując jej energię mechaniczną, po czym powraca do kopuły do ponownego wykorzystania w cyklu ładowania.

Efektywność w dostarczaniu energii

Instalacja demonstracyjna posłuży do wykazania jej efektywności i zdolności do współpracy z siecią elektroenergetyczną. Jeżeli integracja komponentów się powiedzie, to projekt będzie można powiększyć, tak aby miał pojemność 8 MWh lub więcej. Według twórców, w przyszłości z tych samych komponentów będą mogły powstawać magazyny energii o mocy 25 MW, a pojemności 100 lub 200 MWh. Energy Dome wyszła naprzeciw potrzebom wielu różnych projektów, tworząc „cegiełki”, które będzie można ze sobą połączyć w celu zbudowania magazynu energii pożądanej wielkości.

Korzyści z zastosowania magazynu energii na dwutlenek węgla

Oficjalna strona projektu wymienia szereg zalet, jakie niesie ze sobą wykorzystanie magazynu energii tego typu. Zapewnia ona o jego pełnej kompatybilności z siecią dzięki możliwości regulacji częstotliwości i napięcia. Magazyn może zostać przystosowany do szybkiego reagowania na zmiany w ilości energii, jaką należy pobrać z sieci lub do niej dostarczyć. W tym przypadku zostanie on wyposażony w specjalną konfigurację sprężarki poruszanej osobnym silnikiem i ekspandera połączonego z dedykowanym generatorem. Po otrzymaniu sygnału z sieci będzie następowało natychmiastowe zwiększenie oddawanej lub pobieranej mocy.

Oprócz wymienionej już wysokiej sprawności i długiego cyklu życia magazynu, strona zwraca uwagę na prostotę systemu i wysoką gęstość energii, co czyni technologię konkurencyjną, umożliwiając właścicielowi uzyskiwanie wysokich dochodów. Dodatkowo, cały sprzęt wykorzystany w konstrukcji magazynu energii na CO2 to sprawdzone kompozyty już wcześniej dostępne na rynku. Co niemniej ważne, magazyn energii Energy Dome nie ma ograniczeń co do lokalizacji – może zostać wybudowany wszędzie tam, gdzie to potrzebne.

Technologia wykorzystująca sprężanie dwutlenku węgla ma być też finalnie tańsza niż CAES (Compressed Air Energy Storage – magazynowanie energii za pomocą sprężonego powietrza) oraz LAES (Liquid Air Energy Storage – magazynowanie energii za pomocą ciekłego powietrza. Wszystko to dzięki temu, że w przeciwieństwie do wymienionych technologii, nie potrzebuje ona ogromnych podziemnych zbiorników ani sprzętu chłodzącego.

Według Energy Dome magazyn energii wykorzystujący CO2 ma możliwość pokonania ograniczeń związanych z wykorzystaniem baterii litowo-jonowych. Dzięki konstrukcji niewymagającej użycia metali ziem rzadkich, braku zagrożenia pożarem oraz lepszej wydajności i niższym kosztom, ma on szansę stać się przyszłościową technologią magazynowania energii.

Źródła:

https://www.energy-storage.news/news/co2-battery-technology-getting-megawatt-scale-demonstrator-in-italy

https://energydome.it/co2-battery/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE