Magazyn energii Salgenx – system oparty na słonej wodzie

Amerykański startup z branży technologicznej o nazwie Salgenx niedawno ukończył prace nad opracowaniem baterii przepływowej opartej na słonej wodzie.

Nie od dziś wiadomo, że magazynowanie energii jest kluczowe dla osiągnięcia celów transformacji energetycznej. Aby sprostać temu wyzwaniu, firmy starają się rozwijać technologie magazynowania energii i opracowywać wciąż nowe, coraz skuteczniejsze rozwiązania. Jedną z firm podejmujących tę kwestię jest właśnie startup Salgenx, który zaprezentował magazyn energii wykorzystujący słoną wodę.

Co to za nowatorski pomysł?

łyżeczka z soląCo istotne, bateria przepływowa firmy Salgenx jest produktem skalowalnym i z wysokim potencjałem.

Do magazynowania energii wykorzystuje się dwa elektrolity, w tym słoną wodę.

Rozwiązanie wygląda bardzo ciekawie, więc jego pomysłodawca spodziewa się szybkiego wdrożenia na rynek.

Zarówno konstrukcja, jak i sposób działania w całości zostały opracowane przez Salgenx. Startup poświęcił dużo energii i czasu zanim zaprezentował światu owoc swojej pracy.

Konstrukcja magazynu energii opartego na słonej wodzie

System magazynowania energii opracowany przez Salgenx składa się z dwóch zbiorników z elektrolitem. Jeden z nich zawiera słoną wodę. Natomiast drugi zawiera elektrolit o zastrzeżonym składzie (czyli jego skład nie został podany do wiadomości publicznej).

Zespół Salgenx informuje, że nowa bateria przepływowa jest pozbawiona membran, co pozwoliło twórcom obniżyć koszty całego systemu, w tym także koszty utrzymania takie jak konserwacja czy przeglądy.

koszty OZE

Jakie są możliwe zastosowania tego magazynu energii?

Jak podkreślają twórcy, zaprezentowany przez nich system magazynowania energii oparty na słonej wodzie może znaleźć zastosowanie w skali komercyjnej. W szczególności twórcy wspominają o możliwości jego połączenia na przykład z farmami fotowoltaicznymi i wiatrowymi.

OZE

Z drugiej strony nowe rozwiązanie świetnie może sprawdzić się w rolnictwie – na przykład do zasilania oświetlenia szklarni czy pomp wodnych.

szklarnia

Dodatkowo, konstrukcja systemu Salgenx oparta na zbiorniku z elektrolitem w postaci słonej wody umożliwia także magazynowanie energii cieplnej. Aby z tej funkcjonalności skorzystać konieczne będzie zastosowanie pompy ciepła z CO2 jako czynnik chłodniczy. Niewątpliwie wdrożenie tej funkcjonalności jest korzystne dla inwestora, bo zauważalnie przyspieszy zwrot z inwestycji.

Sprzedaż licencji na produkt

podpisanie umowyFirma Salgenx poinformowała, że chciałaby jak najszybciej skomercjalizować swój produkt. Dlatego zaprezentowała ten pomysł i już teraz umożliwiła zakup licencji na swoje rozwiązanie.

Co ważne, strona umowy decydująca się na zakup licencji, otrzymuje produkt w wybranej przez siebie konfiguracji wraz z kompleksowym wsparciem technicznym podczas wdrażania całego systemu. Ponadto aby zapewnić wysoką jakość obsługi posiadaczy licencji, startup ogłosił, że będzie sprzedawać tylko 10 licencji rocznie na świecie.

Proponowane konfiguracje magazynu energii Salgenx

Aktualnie Salgenx zamierza oferować baterie o kilku pojemnościach do wyboru:

  • 0,25 MWh,
  • 3 MWh,
  • 6 MWh,
  • 12 MWh,
  • 18 MWh.

Gęstość energii w baterii wynosi: 125,7 Wh/l.

Sprawność przekazywania energii wynosi: około 91%.

Koszt magazynu energii od Salgenx

Oczywiście, cena nie jest jedna, bo zależy od kilku czynników, które należy wziąć pod uwagę. Przykładowo system magazynowania energii Salgenx o pojemności 3 MWh kosztuje 500 tys. dolarów. To oznacza cenę około 166 dolarów za każdy kWh. Jednak taki sam produkt, ale z większą pojemnością na pewno będzie kosztował więcej.

Jaka jest przewidywana żywotność magazynu Salgenx?

25

To nowy system, więc czas można jedynie szacować. Brak twardych danych. Jednak producent na podstawie swoich wyliczeń, przeidywań i przeprowadzonych testów deklaruje, że żywotność magazynu wynosi 25 lat.

Źródła:

Salgenx. The Salt Water Flow Battery, salgenx.com

US startup unveils saltwater flow battery for large-scale storage, www.pv-magazine.com

Startup unveils saltwater flow battery for large-scale storage, pv-magazine-usa.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE