Magazyn energii na sprężone powietrze, największy uruchomiono w Chinach

W Chinach powstał zaawansowany magazyn energii na sprężone powietrze (CAES), który ma wejść do komercyjnej eksploatacji. Jest to pierwszy na świecie tak zaawansowany system. Obiekt znajduje się w mieście Zhangjiakou w prowincji Hebei (tj. północna część Chin).

Analitycy uważają, że Chiny mają znaczny potencjał, aby skomercjalizować swoją technologię CAES, którą niektórzy opisują jako wiodącą na świecie. Jednocześnie inżynierowie zauważają, że przeszkody regulacyjne i techniczne nadal stanowią ograniczenia dla rozwoju sektora.

Asia Times (China blowing hot on compressed air energy storage)

Czym jest CAES i jak działa?

CAES to po prostu skrót od angielskich słów: Compressed Air Energy Storage. Po polsku oznacza to magazyn energii na sprężone powietrze. Jak sama nazwa wskazuje, taki obiekt służy do przechowywania energii do późniejszego wykorzystania. Do pełnienia tej funkcji wykorzystuje się sprężone powietrze, co na rynku traktuje się jako alternatywę dla elektrowni szczytowo-pompowych takich jak np. Ontario Pumped Storage Project w Kanadzie.

Zalety i wady CAES

Główne wady CAES: zależność od paliw kopalnych (gazu ziemnego), stosunkowo niska wydajność systemu, wymaga dużych zbiorników. Pomimo tych słabszych stron, powszechnie uważa się CAES za bardzo obiecującą technologię magazynowania energii na dużą skalę. Wszystko to ze względu na ich duże zalety, takie jak: duża pojemność, niskie koszty kapitałowe, długa żywotność, bezpieczeństwo, są przyjazne dla środowiska. 

Pierwszy i największy na świecie magazyn energii na sprężone powietrze

Niedawno w Chinach powstał pierwszy na świecie i zarazem największy magazyn energii na sprężone powietrze, reklamowany także jako najbardziej wydajny. Za ten projekt odpowiada Institute of Engineering Thermophysics (IET) Chińskiej Akademii Nauk.

Nowy obiekt znajduje się w miejscowości Zhangjiakou w północnych Chinach a jego moc wynosi aż 100 MW. Jak wynika z udostępnionych publicznie informacji, udało się go już podłączyć do miejskiej sieci energetycznej, dzięki temu pracuje.

Jednocześnie autorzy projektu wspominają o wyjątkowo wysokiej wydajności nowego obiektu, który potrafi wytworzyć ok. 132 mln kWh energii rocznie. Jest to ilość wystarczająca, aby zapewnić energię do maksymalnie 60 gospodarstw w okresie szczytowego zapotrzebowania na energię.

Mocne strony nowego obiektu

Mówi się, że magazyn energii na sprężone powietrze w Chinach to tzw. zielony projekt. Dlaczego? Ponieważ wykorzystuje źródła energii wspierające transformację energetyczną. Oznacza to, że stosowanie tego magazynu energii może mieć pozytywny wpływ na środowisko. Niewątpliwie przyczyni się również do znacznych oszczędności w obliczu rosnących cen energii.

Zespół z IET nad omawianą technologią pracował wiele lat (od 2004 roku). Przez ten czas ich system CAES został znaczenie ulepszony. Ten konkretny magazyn energii na sprężone powietrze rozwiązuje wcześniejsze problemy dzięki zastosowaniu sztucznego zbiornika magazynującego. Zdaniem naukowców ma to poprawić gęstość energii oraz zmniejszyć zapotrzebowanie na duże zbiorniki na gaz.

Źródła:

China turns on the world’s largest compressed air energy storage plant, New Atlas

China’s compressed air energy storage industry makes progress, Energy Storage News

China blowing hot on compressed air energy storage, Asia Times

China connects up world’s most advanced compressed-air energy storage plant, Global Construction Review

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE