Kolumbijska elektrownia węglowa o mocy 290 MW zostanie w całości przekształcona system oparty na OZE. Powstanie tam farma fotowoltaiczna oraz magazyny energii.
Elektrownia Termoguajira w północnym regionie La Guajira będzie jedną z pierwszych w kraju, która przejdzie stuprocentową dekarbonizację, poinformowało w zeszłym tygodniu (1 lipca) Ministerstwo Górnictwa i Energii.
W komunikacie ministerstwa nie ujawniono planowanej mocy PV oraz magazynów energii. Szczegóły zostaną ujawnione do listopada bieżącego roku. Obecnie obiekt produkuje energie głównie z węgla oraz wykorzystuje gaz ziemny jako paliwo wspomagające uruchomienie bloków.
Kolumbia, podobnie ja pozostałe kraje Ameryki Południowej, stawia nieśmiałe kroki w inwestycjach w magazyny energii. W 2021 roku ministerstwo ogłosiło pierwszy w historii Kolumbii przetarg na system magazynowania energii. Przetarg wygrała firma Canadian Solar.
Magazyny energii zastępują elektrownie i kopalnie węgla
Inwestycja, która zostanie przeprowadzona w Kolumbii to kontynuacja coraz popularniejszego zjawiska na świecie. Magazyny energii zastępujące elektrownię węglową lub wygaszoną kopalnię to namacalny dowód transformacji energetycznej.
Firma Synergy, największy wytwórca-detalista energii w Australii Zachodniej, poinformowała 3 lipca, że rozpoczęto budowę systemu magazynowania energii Kwinana Battery Energy Storage System 2. Obiekt powstanie w miejscu dawnej elektrowni Kwinana, w południowej części stolicy Australii Zachodniej – Perth. Będzie to system o mocy 200 MW, a jego ukończenie zaplanowano na drugą połowę 2024 roku.
Kilka tygodni temu pisaliśmy o innych takich inwestycjach w Australii i na Hawajach.