200 GW magazynów energii w kolejkach przyłączenia do sieci w USA

Rekordowe ilości proponowanych projektów wytwarzania i magazynowania energii elektrycznej na dużą skalę oczekują aktualnie w kolejkach do przyłączenia do sieci w USA. Berkeley Lab opublikowało wyniki badania.

Chociaż część z projektów, które ubiegają się o połączenie systemowe, nie jest finalnie budowanych, to takie informacje są przydatne. Dane z kolejek stanowią ogólny wskaźnik średnioterminowych trendów w zainteresowaniu realizatorów projektów. Dlatego Lawrence Berkeley National Laboratory (Berkeley Lab) zebrało i przeanalizowało dane.

Wnioski z badania Berkeley Lab

Według najnowszego badania bardzo duża ilość energii słonecznej i systemów magazynowania energii w Stanach Zjednoczonych znajduje się obecnie w kolejkach do przyłączenia do sieci. Badacze zgodnie stwierdzili, że całkowita moc czynna w tych kolejkach z roku na rok rośnie. Jednocześnie informują oni, że na koniec 2020 roku było to 750 GW mocy wytwórczych i około 200 GW pojemności magazynowej.

Zagęszczenie projektów słonecznych w kolejkach do przyłączenia do sieci

Pojemność energii w kolejkach do przyłączenia do sieci na koniec roku
Pojemność energii w kolejce na koniec roku. Źródło: Berkley Lab

Energia słoneczna, z wartością 462 GW, posiada znaczący udział mocy generatorów w kolejkach do przyłączenia. Ponadto, jak widzimy na wykresie, ten udział rośnie. Oprócz tego, stosunkowo duży udział ma moc wiatrowa – z wartością 209 GW zajmuje drugie miejsce. Z tej wielkości około 29% stanowią projekty morskie, co odpowiada około 61 GW. Natomiast łącznie o dostęp do przesyłu zabiega w tym momencie około 680 GW mocy zeroemisyjnych i około 74 GW mocy gazu ziemnego.

Coraz więcej instalacji hybrydowych w kolejkach do przyłączenia do sieci

Pojemność energii w konfiguracji hybrydowej w kolejkach do przyłączenia do sieci
Źródło: Berkley Lab

Z danych analizowanych przez Berkeley Lab wynika, że dużym i rosnącym udziałem w proponowanych projektach cieszą się instalacje hybrydowe. Aktualnie w kolejkach do przyłączenia do sieci aktywnych jest około 159 GW hybryd słonecznych i około 13 GW hybryd wiatrowych. Z kolei udział instalacji samodzielnych maleje. Może mieć to związek z polityką prowadzoną w Stanach Zjednoczonych i ustanawianym różnych form wsparcia dla jednej z tych opcji. Więcej uwagi temu tematowi poświęciliśmy w artykule pt. „USA: Samodzielny magazyn energii czy instalacje hybrydowe?”.

Szanse na realizację projektów z kolejek do przyłączenia do sieci

Jak już zostało wspomniane, duża część z proponowanych projektów wytwarzania i magazynowania energii elektrycznej prawdopodobnie finalnie nie zostanie zbudowana. To przypuszczenie Berkeley Lab opiera na danych historycznych, które są dostępne. Dla przykładu tylko 24% projektów szukających przyłączenia w latach 2000-2015 zostało później zrealizowanych. Dodatkowo można odnieść wrażenie, że odsetek ukończonych inwestycji spada. Co ciekawe, w przypadku projektów energii wiatrowej i słonecznej wydaje się on być nieco niższy niż w przypadku pozostałych zasobów.

Źródła:

https://www.energy-storage.news/news/around-200gw-of-energy-storage-in-us-interconnection-queues-at-end-of-2020

https://emp.lbl.gov/publications/queued-characteristics-power-plants

https://renewablesnow.com/news/berkeley-lab-data-products-summarise-proposed-us-projects-in-interconnection-queues-742155/

https://www.pv-tech.org/record-462gw-of-solar-capacity-seeking-grid-interconnection-across-the-us/

https://emp.lbl.gov/news/new-data-products-berkeley-lab-summarize

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE