Kanada inwestuje w innowacje do magazynowania energii

Hydrostor otrzymał dofinansowanie na budowę obiektu do zaawansowanego magazynowania energii sprężonego powietrza w Kanadzie. Środki pochodzą z kanadyjskiego programu innowacji energetycznych.

O obiekcie magazynowania energii sprężonego powietrza w Kanadzie

Kanadyjska firma Hydrostor podała do wiadomości, że otrzymała dofinansowanie. Fundusze pochodzą z kanadyjskiego programu innowacji energetycznych Natural Resources Canada i Sustainable Development Technology Canada. Środki w wysokości 4 mld USD firma przeznaczy na kontynuację realizacji projektu. Zasadniczym celem jest zbudowanie obiektu do zaawansowanego magazynowania energii sprężonego powietrza (A-CAES) o mocy 300-500 MW. To rozwiązanie służy do długoterminowego magazynowania energii. Dzięki przyznaniu rządowych środków na projekt możliwe będzie ukończenie niezbędnych prac inżynieryjnych i planowanie.

Curtis VanWalleghem, który pełni funkcję dyrektora generalnego firmy technologicznej Hydrostor powiedział:

„Jesteśmy wdzięczni z powodu wsparcia rządu federalnego naszego długoterminowego rozwiązania do magazynowania energii, które ma kluczowe znaczenie w procesie przejścia na czystą energię. To wyprodukowane w Kanadzie rozwiązanie, przy wsparciu Natural Resources Canada i Sustainable Development Technology Canada, jest gotowe do szerokiego zastosowania w Kanadzie i na całym świecie w celu obniżenia stawek za energię elektryczną i dekarbonizacji sektora energii elektrycznej”.

Lokalizacji elektrowni jeszcze publicznie nie ujawniono. Jednakże wiadomo, że inspiracja dla projektu budowy tego systemu A-CAES pochodzi z Goderich. Ponieważ właśnie w Goderich, w prowincji Ontario, istnieje podobny magazyn energii firmy Hydrostor. Działa on tam komercyjnie.

O projekcie w Goderich

Magazyn w Goderich umożliwia magazynowanie energii do 12 godzin. Udostępniono go pod koniec 2019 roku. Goderich A-CAES ma szczytową moc wyjściową 1,75 MW, znamionowe ładowanie 2,2 MW i ponad 10 MWh pojemności. Magazyn ten wykorzystuje możliwości handlowe na rynku energii elektrycznej, jednocześnie świadcząc usługi dla sieci Ontario Independent Electricity System Operator.

Schemat działania systemu magazynowania energii sprężonego powietrza

Zasada działania magazynu energii sprężonego powietrza Hydrostor

Kawerny solne znajdujące się pod ziemią są wypełnione sprężonym powietrzem za pomocą energii elektrycznej. W szczelinach ścian jest sól. Technologia firmy Hydrostor usuwa ciepło wytwarzane w procesie sprężania i magazynuje je. Według przedstawicieli firmy zwiększa to wydajność procesu A-CAES w porównaniu z innymi technologiami sprężonego powietrza.

System A-CAES firmy Hydrostor wspiera zieloną transformację gospodarczą Kanady. Jego celem i zarazem główną rolą jest projektowanie, budowa i eksploatacja bezemisyjnych magazynów energii. Oczekuje się, że ta technologia ograniczy wykorzystanie paliw kopalnych i zapewni niezawodne i opłacalne dla banków rozwiązania w zakresie magazynowania energii dla przedsiębiorstw użyteczności publicznej i organów regulacyjnych. Jednocześnie integracja energii odnawialnej zapewnieni zrównoważony wzrost.

Oprócz tego kolejną zaletą projektu A-CAES firmy Hydrostor jest powstanie miejsc pracy. Hydrostor informuje, że dzięki rozwojowi projektu planuje zatrudnienie ludzi, dostawców i technologii z sektora ropy i gazu. Ci ludzie mogą być zatrudnieni do budowy i eksploatacji systemu. To pozytywnie wpłynie na kanadyjską odbudowę gospodarczą i transformację energetyczną.

Źródła:

https://www.canada.ca/en/natural-resources-canada/news/2021/04/canada-invests-in-innovative-energy-storage-solution.html

https://energydigital.com/utilities/sse-thermal-and-equinor-plan-two-uk-low-carbon-power-plants

https://www.energy-storage.news/news/advanced-compressed-air-energy-storage-project-gets-funding-help-from-canad

http://www.globenewswire.com/fr/news-release/2021/04/15/2211144/0/en/Hydrostor-Secures-Funding-to-Advance-Long-Duration-Energy-Storage-in-Canada.html

https://renewablesnow.com/news/hydrostor-bags-funds-to-support-500-mw-energy-storage-project-in-canada-738180/

https://www.powermag.com/hydrostor-receives-funding-for-new-a-caes-project/

https://www.rechargenews.com/energy-transition/canadas-biggest-ever-clean-energy-storage-plant-plans-charged-up-with-launch-funding/2-1-997674

https://www.hydrostor.ca/

https://www.nrcan.gc.ca/science-and-data/funding-partnerships/funding-opportunities/funding-grants-incentives/energy-innovation-program/18876

https://www.sdtc.ca/en/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE