Jakie są zalety magazynu energii?

Inwestując w magazyn energii można mieć pewność uzyskania korzyści wynikających z jego wykorzystania. Zalety magazynu energii sprawiają, że w wielu krajach urządzenia tego typu cieszą się coraz większą popularnością. Dlatego z roku na rok, również w Polsce, zwiększa się liczba zwolenników magazynów energii, którzy chcą skorzystać z możliwości ich posiadania.

Mimo, że magazyny energii wciąż są dość nowym rozwiązaniem na rynku w Polsce, to zainteresowanie nimi staje się coraz większe. Ponadto widać, że już nie tylko firmy interesują się tematem magazynowania energii. Teraz także osoby prywatne chcą wiedzieć więcej, dlatego pytają o to czym są domowe magazyny energii elektrycznej i co można zyskać instalując je. Aby usystematyzować tę wiedzę, przypominamy najważniejsze zalety magazynu energii.

Niezależność energetyczna

Jedną z największych zalet magazynu energii jest fakt, że gromadzi on energię, którą można wykorzystać w innym czasie niż została wyprodukowana. Dzięki temu stanowi on doskonałe zabezpieczenie na wypadek wystąpienia przerw w dostawie prądu, niezależnie od przyczyny awarii. Likwiduje także ew. skutki przeciążeń w sieci lub zakłóceń obniżających jakość energii. Urządzenie przechowuje energię pozyskaną z paneli fotowoltaicznych i udostępnia ją w dowolnym momencie, gdy ta stanie się potrzebna. W ten sposób magazyn energii zapewnia ciągłość zasilania urządzeń w firmie lub domu w trudnych momentach. Dodatkowo magazyn energii można wykorzystać w miejscu, w którym nie ma dostępu do sieci elektrycznej, np. na łodzi, na działce.

Oszczędności i bufor bezpieczeństwa

Energia pochodząca z paneli fotowoltaicznych zgromadzona w magazynie energii może być wykorzystywana do pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną w szczytowych momentach. W ten sposób można ograniczać wydatki na energię u dystrybutora (w szczytowych momentach energia z sieci przeważnie więcej kosztuje). Inną zaletą magazynu energii jest uodpornienie instalacji na zmienność pogody. Magazyn energii daje możliwość uniknięcia przerw w dostawie energii lub w chwili niedostępności odnawialnych źródeł energii (np. energii słonecznej nie ma nocą, energii wiatrowej nie ma w dni bezwietrzne).

Maksymalne wykorzystanie pozyskanej energii

Posiadanie samej instalacji fotowoltaicznej nie daje możliwości wykorzystania całej energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną. Pozwala na to dopiero zainstalowanie magazynu energii. Mając więc magazyn energii możemy przechować pozyskaną energię i skorzystać z niej w dowolnym momencie w przyszłości. Dzięki temu cała energia pozostaje z nami i zostanie wykorzystana w największym możliwym stopniu.

Względy ekologiczne i środowiskowe

Energia wygenerowana z pomocą fotowoltaiki, a następnie zgromadzona w magazynach energii jest przyjazna dla środowiska. Dlatego eksperci przekonują, że wdrażanie na szeroką skalę technologii magazynowania energii przełoży się na poprawę stanu planety. Tym bardziej, że magazyny energii przeważnie łączy się z instalacjami służącymi do pozyskiwania zielonej energii. Ponadto magazynowanie i pozyskiwanie energii z OZE stwarza warunki do zmniejszenia wydobycia paliw kopalnych.

Zalety magazynu energii wg różnych perspektyw

Niewątpliwie magazyny energii są znaczącym elementem transformacji energetycznej. Część ekspertów przekonuje też, że magazyny energii uratują opłacalność fotowoltaiki. W związku z tym oczekuje się, że liczba instalacji fotowoltaicznych połączonych z magazynami energii w najbliższych latach gwałtownie wzrośnie i przyniesie wiele korzyści.

Głównym motywem skłaniającym odbiorców do inwestycji w magazyny energii jest możliwość zapewnienia sobie bezpieczeństwa oraz samowystarczalności energetycznej. Jest to istotne dla przedsiębiorstw, jak i odbiorców indywidualnych. Możliwość uniezależnienia się od spółek energetycznych i oparcia o własne, w pełni ekologiczne źródła energii, jest wartością samą w sobie, skłaniającą do inwestycji w system magazynowania nawet wtedy, gdy stopa zwrotu jest bardzo niska.

Cezary Klimont, prezes Elimen Group

Jak już wiemy, instalacja magazynów energii wiąże się z szeregiem zalet dla ich użytkowników i właścicieli. Jednak warto spojrzeć na temat też z innych perspektyw, ponieważ nie tylko firmy i gospodarstwa odnoszą korzyści z takich inwestycji.

Dlaczego potrzebujemy magazynów energii
Źródło: Clean Energy Group

Zamieszczona tutaj grafika pokazuje jak to wygląda z perspektywy różnych uczestników rynku. Oprócz zalet widzianych oczami klientów korporacyjnych i gospodarstw domowych, grafika przedstawia zalety magazynu energii również z punktu widzenia wytwórców energii i operatorów sieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE