Jakie dofinansowanie OZE można dostać w 2022?

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii z każdym miesiącem zwiększa się na całym świecie. Przegląd energii: kolejne kroki milowe OZE wyraźnie tą tendencję pokazuje. Niewątpliwie też 2022 rok zapowiada się jako przełomowy rok dla branży OZE. Aby przyspieszyć montaż instalacji OZE, w Polsce funkcjonują różne programy wsparcia, których głównym celem jest pokrycie części kosztów związanych z instalacją urządzeń OZE. Chcąc popularyzować tę wiedzę, dzisiaj przedstawimy najważniejsze programy dofinansowania OZE.

Dofinansowanie OZE: „Czyste Powietrze”

W ramach programu „Czyste powietrze” w 2022 roku można uzyskać dofinansowanie zakupu oraz montażu instalacji fotowoltaicznej. Na biorących udział w programie czeka nawet do 5 tys. zwrotu kosztów. Z dofinansowania OZE w ramach programu mogą skorzystać osoby fizyczne będące właścicielami domów modernizowanych.

Warunkiem przystąpienia do programu jest wymiana starego i nieefektywnego źródła ciepła na nowe, ekologiczne źródło energii. Co istotne, program „Czyste powietrze” pozwala jednocześnie ubiegać się o dofinansowanie pompy ciepła. Jest to duża zaleta programu, ponieważ oba urządzenia znakomicie się uzupełniają. Chcąc uzyskać dofinansowanie takiego zestawu należy złożyć odpowiedni wniosek. W ten sposób można uzyskać nawet do 19 100 zł dofinansowania na tego typu inwestycję. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie programu.

Dofinansowanie OZE: Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna to kolejna forma dofinansowania OZE, a dokładniej fotowoltaiki. Polega ona na odliczeniu od dochodu (przychodu) wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego budynku i montażu fotowoltaiki. Przy odliczeniach uwzględnia się zarówno całkowitą, jak i częściową zmianę źródeł energii na źródła odnawialne. Dowodem poniesionych wydatków jest faktura VAT.

Ulga termomodernizacyjna na rok 2022 wynosi maksymalnie 53 000 zł. Z uwagi na wysokość kwoty nie zawsze można odliczyć cały wydatek w jednym roku. Jednak istnieje możliwość odliczania kosztów aż do całkowitego rozliczenia, ale nie dłużej niż 6 lat. Z takiej ulgi mogą skorzystać wszyscy właściciele i współwłaściciele wolnostojących budynków spełniających wymóg domów jednorodzinnych. Do wyjątków należy bliźniak z dwoma mieszkaniami. Jednocześnie budynki objęte ulgą muszą być już wybudowane i oddane do użytku. Ulgę termomodernizacyjną można łączyć, np. z dotacją z programu „Czyste Powietrze”.

Dofinansowanie OZE: „Mój Prąd”

W ramach programu można otrzymać dofinansowanie nawet do 20 500 zł. Skorzystać z niego mogą osoby fizyczne, które chcą wytwarzać prąd na własny użytek – tzw. prosumenci. Co istotne, projekt powinien być ukończony oraz podłączony do sieci OSD. Zasady czwartej edycji programu „Mój Prąd” szczegółowo opisaliśmy we wczorajszym artykule pt. Magazyny energii w programie Mój Prąd. Zapraszamy do zapoznania się z tym wpisem.

Dofinansowanie OZE: „Agroenergia”

Prowadząc aktywne gospodarstwo rolne mamy szansę na otrzymanie dofinansowania OZE w ramach programu „Agroenergia”. Zgodnie z założeniami programu inwestycja powinna zasilać produkcję rolną i nie może ruszyć przed złożeniem wniosku o przyznanie dofinansowania. Ponadto dofinansowanie obejmuje nowopowstające instalacje (a nie modernizację lub rozbudowę już istniejących) i instalowane urządzenia muszą być nowe, wyprodukowane nie wcześniej niż 24 miesiące przed rozpoczęciem montażu.

Warto zaznaczyć, że dofinansowanie w ramach programu „Agroenergia” obejmuje nie tylko instalacje fotowoltaiczne, ale także turbiny wiatrowe, instalacje kombinowane, magazyny energii. Wsparcie można łączyć z ulgą termomodernizacyjną, ale nie można łączyć z programem „Czyste Powietrze” i „Mój Prąd”.

 

Źródła:

gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE