Innowacje w magazynowaniu energii sprzyjają rozwojowi fotowoltaiki

W ostatnich latach energia słoneczna była najlepszym sposobem na uzyskanie przystępnej cenowo energii z odnawialnych źródeł. Teraz czas na kolejną fazę wzrostu fotowoltaiki. Kontynuacji jej szybkiego rozwoju sprzyja obecny stopień wdrożenia oraz jeszcze większa innowacyjność w zakresie magazynowania energii.

Intensywny rozwój fotowoltaiki

W ciągu ostatniej dekady energię słoneczną uznano za najszybciej rozwijające się źródło energii. Nie bez powodu korzystają z niej teraz zarówno odbiorcy indywidualni, jak i przedsiębiorcy. Coraz więcej osób i podmiotów dąży do zwiększenia zużycia energii odnawialnej, chcąc ograniczać pozostałe źródła. Statystyki pokazują jak duże zmiany nastąpiły w ostatnim czasie. Okazuje się, że nastąpił niebywały wzrost – z zaledwie 7 TWh wytworzonej energii elektrycznej w 2008 roku do 125 TWh w 2019 roku. Nie ulega wątpliwości, że wynik ten jest imponujący.

Postęp technologiczny i niższe ceny pobudzają wzrost fotowoltaiki

Wdrażanie instalacji fotowoltaicznych z instalacjami magazynującymi energię prawdopodobnie rozwiązuje największą przeszkodę w powszechnym korzystaniu z czystej energii. Dzięki akumulatorom konsumpcja energii ze źródeł odnawialnych nabiera coraz większego rozpędu. W efekcie przyjmuje potężne rozmiary. Dodatkowo wzrostowi ilości nowych instalacji na rynku sprzyja teraz bardziej korzystna sytuacja cenowa.

Z danych amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej wynika, że koszty magazynowania energii za pomocą akumulatorów na skalę użytkową spadły o prawie 70% w latach 2015-2018. Ponadto postępy w zakresie budowy akumulatorów także przyczyniają się do poprawy wydajności tych urządzeń. Okazuje się więc, że wiele różnych spraw się ze sobą ściśle łączy a poszczególne obszary i branże na siebie oddziałują.

Rozwój rynku samochodów elektrycznych

Postęp w technologii pojazdów elektrycznych, w dużym stopniu przyczynia się do ulepszenia akumulatorów. Zaś doświadczenie przemysłu motoryzacyjnego w zakresie wydajności akumulatorów przynosi korzyści również odnawialnym źródłom energii. Mimo, że obecnie na rynku w USA mniej niż 1% wszystkich samochodów to samochody elektryczne to widać, że na rynku stopniowo zachodzi zmiana. Przemysł motoryzacyjny przechodzi w kierunku pojazdów zasilanych akumulatorami. Akumulatory z kolei muszą być regularnie ładowane energią. W ten sposób pojazdy elektryczne mogą stać się aktywnymi uczestnikami sieci, jednocześnie przyczyniając się do jej rozwoju.

Akumulatory do pojazdów elektrycznych są często wymieniane. Dzieje się to już przy 60-70% ich początkowej pojemności. Mimo to, akumulatory te, nawet bez pełnej niezawodności w transporcie, mogą zapewnić ogromną wartość w ramach odnawialnego ekosystemu. Dlatego wciąż mogą być używane jako część systemu energetycznego, po zakończeniu okresu ich użytkowania w samochodzie.

Powszechność magazynów energii

Duże obiekty pozwalające na magazynowanie energii z odnawialnych źródeł stają się coraz chętniej wykorzystywane w większości układów energetycznych. Na szczególną uwagę zasługują plany budowy masowego obiektu o mocy 200 MWh na Liwie. Ma on być jednym z największych systemów magazynowania baterii na świecie.

Równie interesująco wygląda wdrażanie tego typu instalacji przez firmy prywatne.  Na przykład firma Apple ogłosiła, że ponad 110 jej globalnych partnerów produkcyjnych przechodzi na w 100% energię odnawialną. W projekcie znaczenie ma pojemność magazynowa 240 MWh.

Śladami dużych korporacji podążają mniejsze firmy. Przykładem jest wdrożenie przez firmę FUERGY wielkoskalowego inteligentnego magazynu energii o pojemności 432 kWh w połączeniu z 599 kWp paneli fotowoltaicznych.

Dodatkowo rośnie zainteresowanie magazynami energii wśród odbiorców indywidualnych z Europy. W najbliższych latach można się spodziewać wzrostu rynku akumulatorowych systemów magazynowania energii w budynkach mieszkalnych.

Źródła:

https://www.energy-storage.news/blogs/innovative-battery-solutions-and-electric-vehicles-are-solar-energys-strong

https://www.onlineev.com/innovative-battery-solutions-and-electric-vehicles-are-solar-energys-strongest-allies/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE