Indie: 450 GW mocy zainstalowanej energii odnawialnej do 2030 r.

MNRE we współpracy z FICCI zorganizował szereg wydarzeń w październiku podczas Tygodnia Klimatu i Bioróżnorodności na Expo 2020 w Dubaju. Spotkania dotyczyły np. dokonań i planów Indii związanych z energią odnawialną.

Indyjski sektor OZE omawiany na Expo 2020

Indie zamierzają osiągnąć 450 GW mocy zainstalowanej energii odnawialnej do 2030 roku. Tak niedawno poinformowało Ministerstwo Nowej i Odnawialnej Energii (MNRE, The Ministry of New and Renewable Energy). Natomiast wcześniej, w tym miesiącu, miało miejsce kilka ciekawych wydarzeń związanych z energią odnawialną i Indiami. Za ich organizację odpowiada MNRE i Federacja Indyjskich Izb Przemysłowo-Handlowych (FICCI, Federation of Indian Chambers of Commerce and Industry). Spotkania odbywały się od 6 do 8 października 2021 roku i warto dodać, że stanowiły one część programu większego wydarzenia. Oczywiście, mamy na myśli Tydzień Klimatu i Różnorodności Biologicznej na Expo 2020 w Dubaju. 

Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem, wydarzenia obejmowały m.in. tematy indyjskich osiągnięć i ambicji w zakresie energii odnawialnej. Oprócz tego dotyczyły również wschodzących obszarów i możliwości dla energii odnawialnej w Indiach. Ponadto koncentrowały się na wydarzeniach powiązanych z Indyjską Korporacją Energii Słonecznej (SECI, Solar Energy Corporation of India) oraz Indyjską Agencją Rozwoju Energii Odnawialnej (IREDA, Indian Renewable Energy Development Agency).

Dodatkowo Międzynarodowe Stowarzyszenie Solarne zorganizowało wydarzenie pt. „Jedno słońce, jedna światowa sieć (OSOWOG)”. Celem spotkania było promowanie wzajemnych połączeń sieciowych ponad granicami, aby móc bez przerwy wykorzystywać energię słoneczną.

Indie a realizacja celów związanych z OZE

Raj Kumar Singh pełni obecnie funkcje unijnego ministra ds. mocy oraz nowej i odnawialnej energii w rządzie Indii. Podkreślił on, że świat znajduje się na krawędzi transformacji. W związku z tym potrzebne są natychmiastowe działania mające na celu złagodzenie postępujących zmian klimatycznych. Według niego Indie wywiązują się ze swoich deklaracji i zobowiązań wzorowo.

Indie już wyprzedzają to, do czego zobowiązaliśmy się na szczeblu krajowym. Już 39% naszej zainstalowanej mocy pochodzi ze źródeł niekopalnych. Do 2022 roku osiągniemy nasz cel 40%. (…) Uruchamiamy Zielony Korytarz Fazę 2 i generalnie rozszerzamy transmisję, aby wprowadzić systemy odprowadzania energii odnawialnej z miejsc, w których napromieniowanie jest wysokie lub prędkość wiatru jest wysoka.

R.K. Singh

Ponadto mówiąc o możliwościach dla zielonego wodoru w Indiach, R.K. Singh powiedział, że jego ministerstwo opracuje oferty na elektrolizery i zlecenia dotyczące zużycia zielonego wodoru w rafinacji, nawozach i rurociągach gazu ziemnego. R.K. Singh przekazał również, że SECI odnotowuje obiecujący wzrost. Oczekuje się utrzymania obecnej dynamiki.

Plan osiągnięcia 450 GW mocy zainstalowanej energii odnawialnej

Indie rozpoczęły ekscytującą podróż i kroczą tam, gdzie nikt wcześniej nie zapuszczał się, a SECI będzie nadal pracować nad spełnieniem ambicji 450 GW do 2030 roku.

R.K. Singh

Bhagwanth Khuba pełni funkcje ministra ds. nowej i odnawialnej energii oraz chemikaliów i nawozów w rządzie Indii. Powiedział on, że sektor energetyczny przejdzie drastyczną transformację na całym świecie. Następnie podkreślił, że przyszłość należy do energii odnawialnej.

Będzie to zbiorowy wysiłek, a nasza transformacja energetyczna będzie integracyjna i sprawiedliwa, aby nikt nie pozostał w tyle. Zapraszamy wszystkich naszych partnerów do przybycia i zainwestowania w Indiach oraz dołączenia do nas w tej niesamowitej podróży.

Bhagwanth Khuba

Ponadto minister dodał, że:

…w obliczu 175 GW mocy zainstalowanej w OZE do 2022 roku, ogłoszonej w 2015 roku przez premiera Narendrę Modiego, Indie przekroczyły kamień milowy 100 GW (z wyłączeniem dużych elektrowni wodnych) w 2021 roku.

Bhagwanth Khuba

Jednocześnie kraj na razie wykorzystuje małą część swojego potencjału w zakresie energii odnawialnej. Dlatego też Indie podniosły cel do 450 GW mocy zainstalowanej energii odnawialnej do 2030 roku.

Źródła:

Economic Times

NDTV

Business Standard

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE