Hybrydowe magazyny energii w RPA – Scatec

Firma Scatec uzyskała status Preferowanego Oferenta w przetargu rządowym w RPA. Dzięki temu zrealizuje trzy projekty o łącznej mocy 540 MW energii słonecznej i 225 MW/1140 MWh hybrydowych magazynów energii.

Departament Zasobów Mineralnych i Energii w Republice Południowej Afryki przyznał firmie Scatec status Preferowanego Oferenta w trzech projektach o łącznej mocy umownej 150 MW (3×50 MW) w ramach programu RMIPPP (ang. Risk Mitigation Power Procurement Program). Tym samym projekty Scatec dołączyły do ośmiu innych Preferowanych Oferentów ogłoszonych już w marcu. W ramach programu poszukiwano zasobów, które mogą przesyłać energię do sieci, gdy jest ona najbardziej potrzebna. Celem działania jest zmniejszenie niedoborów mocy w sieci.

Mapa projektów z hybrydowymi magazynami energii w RPA
Źródło: Department of Mineral Resources and Energy

Szczegóły dotyczące projektów z hybrydowymi magazynami energii

Scatec rozwija moce w trzech lokalizacjach w Północnej Prowincji Przylądkowej w Afryce Południowej. Każda z elektrowni Kenhardt 1, 2 i 3 będzie miała taką samą moc generacyjną, dlatego firma Scatec otrzymał kontrakty z wielkością po 50 MW na każdy z tych projektów.

Projekty przyznane firmie Scatec są jedynymi projektami, które mają status wyłączności dla Preferowanych Oferentów, wykorzystujących technologię energii odnawialnej. To oznacza, że jest to potencjalnie jeden z największych hybrydowych systemów solarno-magazynowych na świecie. Kenhardt 1-3 musi dostarczać moc dyspozycyjną do sieci codziennie w godzinach 5:00-21:30. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku innych nagrodzonych projektów ogłoszonych w marcu przez Departament Zasobów Mineralnych i Energii.

Scatec będzie pełnił rolę dostawcy Inżynierii, Zaopatrzenia i Budownictwa oraz zapewni elektrowniom usługi w zakresie eksploatacji, konserwacji i zarządzania aktywami. Firma otrzyma płatność w ramach 20-letniej umowy zakupu energii z opłaconą opłatą za moc.

Ze względu na pilną potrzebę szybkiego uruchomienia projektów zamknięcie finansowe spodziewane jest jeszcze w tym roku. Natomiast podłączenie instalacji do sieci nastąpi przed końcem 2022 roku.

Konkurencyjna kosztowo dyspozycyjna energia słoneczna może być dostarczana na dużą skalę z krótkim czasem wdrożenia. (…) energia odnawialna jest idealnym wyborem do napędzania wzrostu wytwarzania energii elektrycznej w Afryce i innych krajach rozwijających się

Raymond Carlsen, dyrektor generalny Scatec

Finansowanie i podział udziałów

O finansowanie starano się w ramach procesu przetargowego. Firma Scatec oszacowała nakłady inwestycyjne na trzy projekty hybrydowe solarno-magazynowe na kwotę około 1 mld USD. Będą one finansowane przez dług projektowy konsorcjum banków komercyjnych i Instytucji Finansowania Rozwoju z oczekiwaną dźwignią zadłużenia na poziomie 80%.

Jednym z warunków wzięcia udziału w przetargu było zaangażowanie lokalnej „czarnej” firmy, dlatego udziały muszą być podzielone pomiędzy organizacje. A zatem norweska firma będzie właścicielem 51% udziałów w portfelu Kenhardta. Podczas gdy H1 Holdings, lokalny partner Black Economic Empowerment wejdzie w posiadanie pozostałych 49% udziałów.

Źródła:

https://www.energy-storage.news/news/scatec-awarded-solar-projects-with-1140mwh-battery-storage-in-south-africa

https://www.globenewswire.com/news-release/2021/06/01/2239823/0/en/Scatec-awarded-540-MW-solar-plant-with-storage-in-a-government-tender-in-South-Africa.html

https://www.pv-tech.org/scatec-to-develop-540mw-of-solar-with-battery-storage-following-south-african-tender-success/

https://www.power-technology.com/news/scatec-preferred-bidder-status/

https://www.dmr.gov.za/news-room/post/1910/rmipppp-department-of-mineral-resources-and-energy-announces-three-additional-preferred-bidders-appointed-under-the-risk-mitigation-independent-power-producer-procurement-programme-rmipppp

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE