Hiszpania ogłasza strategię magazynowania energii

Hiszpański rząd 16 lutego zatwierdził strategię magazynowania energii zakładającą około 20 GW pojemności magazynowej w 2030 roku oraz osiągnięcie 30 GW do 2050 roku.

Hiszpania określiła swoje potrzeby w zakresie magazynowania energii zgodnie z celem neutralności klimatycznej do 2050 oraz zamierzeniami krajowego planu w dziedzinie energii i klimatu na lata 2021–2030. Według tego planu w drugiej połowie lat trzydziestych udział odnawialnych źródeł energii w końcowym zużyciu powinien wynosić 42%.

Jak obecnie Hiszpania magazynuje energię

Dzisiejsza pojemność 8,3 GW magazynowanej w Hiszpanii energii pochodzi głównie z elektrowni szczytowo-pompowych i energii słonecznej. Do nich rząd chce dodać wielkoskalowe magazyny energii, prosumenckie akumulatory (minimum 400 MW w 2030 roku) oraz wykorzystać technologię vehicle-to-grid (V2G).

Jakie kierunki określa strategia

Strategia określa kierunki działań w dziedzinie magazynowania energii w systemie energetycznym. Hiszpańskie Ministerstwo Transformacji Ekologicznej i Wyzwań Demograficznych (Ministerio para la Transición Ecológica y el Reto Demográfic) podaje, że obejmuje ona rozwiązania mające na celu:

  • usunięcie barier administracyjnych, by ułatwić rozwój nowych projektów,
  • promowanie ekologicznego wodoru,
  • tworzenie nowych modeli biznesowych dla wspierania takich obszarów jak recycling baterii, 
  • nowe wysiłki badawczo-rozwojowe.

Ocena strategii w dziedzinie magazynowania energii

Yann Dumont, prezes Hiszpańskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii (ASEALEN) i CEO firmy konsultingowej Reolum Renewable Research, powiedział, że strategia już przyczynia się do ożywienia sektora magazynowania w Hiszpanii. Uznał też dokument za dobrą bazę wiedzy dla osób działających w sektorze i zadowoleniem przyjął w jaki sposób strategia uwzględnienia dobre zarządzania w obszarach środowiskowych, społecznych oraz badań i innowacji.

Finansowanie planów

Hiszpania zamierza finansować wdrożenie strategii korzystając z środków unijnych: Next Generation EU (pakiety naprawcze związany z Covid), Innovation Fund, Horizon 2020, a także środków krajowych i ewentualnie wpływów z zielonych obligacji.

Co można poprawić

Co niepokoi, w zeszłym tygodniu w aukcji energii ze źródeł odnawialnych technologia magazynowania energii w ogóle nie była obecna. Mogło to być spowodowane krótkim terminem składania ofert, a także warunkiem, że w zwycięskich projektach magazyny byłyby ograniczone do ładowania jedynie ze źródła odnawialnego z wyłączeniem możliwości ładowania z sieci.

Do 2025 roku 19,4 GW mocy przydzielanej w ramach hiszpańskiego systemu aukcyjnego ma pochodzić z energii odnawialnej. Dlatego pojawiają się głosy, że należy stworzyć odpowiednie zachęty by systemy z możliwością magazynowania energii były w ich mocniej obecne.   

źródła:

https://www.energy-storage.news/news/spain-targets-20gw-of-energy-storage-by-2030-as-part-of-new-strategy

https://renewablesnow.com/news/spanish-govt-approves-energy-storage-strategy-sees-20-gw-in-2030-730720/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE