„Hibernujące” magazyny energii

Jeszcze kilka lat temu wydajność baterii litowo-jonowych mierzono w ilości godzin, ale teraz dyskusja rozszerza się do skali sezonowej. Naukowcy z Pacific Northwest National Laboratory (PNNL) w USA postanowili udowodnić, że magazynowanie energii w stanie hibernacji rozwiąże problem sezonowego wytwarzania energii. Tzw. ?Hibernujące? magazyny energii mają olbrzymi potencjał, ponieważ potrafią przechować energię przez wiele miesięcy bez znaczącej utraty pojemności.

Przyszłość litowo-jonowych magazynów energii

Ładowalne baterie litowo-jonowe od dawna uchodzą za złoty standard w dziedzinie magazynowania energii. Wyraźnie przodują na rynku w wielu różnych zastosowaniach, w tym w pojazdach elektrycznych.

Choć baterie litowo-jonowe nadają się do wielu zastosowań, to wciąż można je ulepszać w celu zapewnienia energii elektrycznej przez jak najdłuższy czas. Naukowcy z Pacific Northwest National Laboratory (PNNL) w USA podjęli próbę opracowania litowo-jonowego systemu magazynowania energii umożliwiającego przechowywanie energii przez cały sezon. Przewidują oni, że ?hibernujące? baterie przeznaczone do magazynowania sezonowego będą się ładować i rozładowywać tylko 1-2 razy w roku.

Wszystkie te informacje można znaleźć w pracy badawczej pod tytułem ?A freeze-thaw molten salt battery for seasonal storage?. Tłumacząc na język polski tytuł brzmi: ?Akumulator z zamarzającej i rozmarzającej stopionej soli do sezonowego przechowywania energii?. Pracę opublikowano 23 marca 2022 r. i można ją znaleźć w czasopiśmie Cell Reports Physical Science.

?Hibernujące? magazyny energii ? zasada działania

Obecnie prawie wszystkie masowe, długoterminowe systemy magazynowania energii w USA wykorzystują stuletnią technologię w postaci ?akumulatorów wodnych?, czyli elektrowni wodnych szczytowo-pompowych. Ale możliwe, że wkrótce się to zmieni.

Naukowcy z Pacific Northwest National Laboratory, należącego do Departamentu Energii USA, opracowali nowy rodzaj magazynu energii. ?Hibernująca? bateria cechuje się długim czasem działania i zbudowana jest z elektrolitu. Elektrolit można schłodzić przekształcając go z cieczy do postaci stałej, gdy występuje nadmiar energii odnawialnej. Następnie można go rozmrozić, aby uwolnić energię w momencie pojawienia się zapotrzebowanie na nią. Według naukowców system zamrażania i rozmrażania pozwala magazynować energię przez wiele miesięcy utrzymując ją w stanie bezczynności bez utraty znacznej ilości mocy.

Sposób działania ?hibernującej? baterii opisano następująco:

Bateria jest najpierw ładowana przez podgrzanie jej do temperatury 180 stopni Celsjusza, co umożliwia przepływ jonów przez ciekły elektrolit i wytworzenie energii chemicznej. Następnie bateria jest schładzana do temperatury pokojowej, co zasadniczo zatrzymuje energię w baterii. Elektrolit staje się stały, a jony, które przenoszą energię, pozostają prawie nieruchomo. Kiedy energia jest potrzebna, bateria jest ponownie podgrzewana i energia przepływa.

?Hibernująca? bateria ? test technologii

Naukowcy z Pacific Northwest National Laboratory przetestowali system na prototypie wielkości krążka hokejowego. Ten niewielki prototyp pokazał jak duża jest potencjalna przydatność nowej technologii. W ciągu 12 tygodni system zachował aż 92% swojej pojemności. To imponujący wynik w porównaniu z utratą pojemności, która występuje w przypadku konwencjonalnego podejścia do technologii litowo-jonowej w okresie bezczynności. Oznacza to, że w przyszłości energia z odnawialnych źródeł słonecznych i wiatrowych będzie mogła być prawdopodobnie magazynowana przez długi czas.  

Sekret stopionej soli w ?hibernującej? baterii

Elektrolitem w ?hibernującej? baterii jest stopiona sól, która sprawia, że opisany proces zamrażania i rozmrażania może się odbywać. W zależności od momentu przemiany materiał może być płynny w wyższych temperaturach lub stały w temperaturze pokojowej. Taki sposób działania baterii pozwala na uniknięcie jej samoczynnego rozładowywania się. Dzięki temu energia pobierana z magazynu energii może być wykorzystywana przez dłuższy czas.

Użycie powszechnie dostępnych materiałów

Aluminiowo-niklowa bateria ze stopionej soli jest pełna powszechnych, dostępnych na Ziemi materiałów.

Naukowcy opracowujący rozwiązanie unikali rzadkich i drogich materiałów. Warto zauważyć, że ?hibernująca? bateria posiada anodę będącą litą płytą aluminiową oraz katodę będącą płytą niklową. Obie płyty zanurzono w elektrolicie ze stopionej soli:

Są one zanurzone w morzu stopionego elektrolitu solnego, który w temperaturze pokojowej ma postać stałą, a po podgrzaniu płynie jako ciecz. Zespół dodał do elektrolitu siarkę ? inny powszechnie występujący, tani pierwiastek ? aby zwiększyć pojemność energetyczną baterii.

Zespół naukowców wykorzystał tę samą strategię do opracowania separatora, który znajduje się między anodą a katodą. Konwencjonalne podejście polega na zastosowaniu zaawansowanej technologicznie ceramiki, takiej jak ta używana w niektórych półprzewodnikowych akumulatorach litowo-jonowych. Są one jednak drogie i mniej odporne na zmiany temperatury, dlatego w tym przypadku zdecydowano się na włókno szklane. Dzięki temu udało się zmniejszyć koszty oraz zwiększyć bezpieczeństwo baterii, ponieważ włókno szklane jest tańsze i bardziej wytrzymałe.

Minimalizacja kosztów wytworzenia

Obniżenie kosztów baterii ma kluczowe znaczenie. Dlatego wybraliśmy do pracy popularne, tańsze materiały i skupiliśmy się na usunięciu separatora ceramicznego.

Guosheng Li, współautor badania

Materiały użyte w nowej ?hibernującej? baterii kosztowały ok. 23 USD za 1 kWh. Jednak zespół z PNNL bada również wykorzystanie żelaza jako kolejnego sposobu na zaoszczędzenie pieniędzy. Pozwoliłoby to obniżyć koszty do poziomu 6 USD za 1 kWh, czyli byłoby to ok. 15 razy mniej niż koszt materiałów w typowych akumulatorach litowo-jonowych.

Teoretyczna gęstość energii akumulatora wynosi 260 watogodzin na kilogram ? to więcej niż w przypadku dzisiejszych akumulatorów kwasowo-ołowiowych i przepływowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło rozpoczęcie pierwszej fazy programu wsparcia dla społeczności energetycznych. Całkowity budżet programu wynosi 435 milionów złotych, a mogą w nim uczestniczyć klastry energetyczne, spółdzielnie energetyczne oraz jednostki samorządu terytorialnego. Maksymalne kwoty wsparcia w pierwszej fazie wynoszą: 1,55 miliona złotych dla klastrów energetycznych, 1,4 miliona złotych dla...
Realizowana przez Busnex Poland dostawa dwóch elektrobusów Yutong E7 jest nie tylko polskim, ale również europejskim debiutem tego modelu. 7-metrowe pojazdy, które woziły pasażerów podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Katarze, niebawem wyjadą na ulice Pułtuska. Mieszkańcy miasta mieli okazję poznać nowe elektryczne autobusy podczas obchodów XXVI Dni...
ORLEN konsekwentnie rozwija nowe technologie w sektorze transportowym. Firma nabyła nowoczesną lokomotywę wodorową od PESA Bydgoszcz, która jest pierwszym tego typu pojazdem z napędem wodorowym w Polsce. Aktualnie przeprowadzane są testy lokomotywy. Pierwszy przejazd lokomotywy wodorowej miał miejsce na trasie Gdynia – Hel. Ta inwestycja wpisuje się w strategię Grupy...
Niemiecki startup Voltfang znalazł innowacyjny sposób na wykorzystanie starych baterii EV. Zamiast recyklingu, firma przekształca je w systemy magazynowania energii. W taki sposób cykl życia akumulatorów wydłuża się, niosąc korzyści ekonomiczne i ekologiczne. Startup został założony w 2021 roku przez kolegów z uczelni – Davida Oudsandjiego, Romana Albertiego i Afshina...
Qair, niezależny producent energii odnawialnej, uruchamia wielkoskalową elektrownię fotowoltaiczną w Kaliszu Pomorskim o mocy 60 MW. Inwestycja jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. Powstała na terenie województwa zachodniopomorskiego, które jest krajowym liderem w produkcji zielonej energii. Elektrownia mogłaby zasilić w prąd około 20 tysięcy gospodarstw domowych,...
Rząd Ukrainy zaakceptował budowę farmy wiatrowej o mocy 1 GW w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia. Inwestycja powstanie we współpracy z niemieckim koncernem energetycznym Notus Energy. Strony podpisały porozumienie o współpracy w sprawie budowy farmy, która ma pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną około 800 000 gospodarstw domowych. Rozwój zahamowany wojną Ołeksandr Krasnołucki, wiceminister ekologii...
Długie i słoneczne dni wakacyjne są atrakcyjne nie tylko w kontekście wyczekiwanych urlopów, ale jest to również idealny czas dla pracy instalacji fotowoltaicznych. Tegoroczne wakacje przyniosły rekordową produkcję energii elektrycznej właśnie z tego źródła. Rosnący udział elektrowni słonecznych w produkcji energii Biorąc pod uwagę sumaryczną produkcję ze wszystkich źródeł energii w...
Według raportu przedstawionego przez Porsche Consulting akumulatory półprzewodnikowe mogą stać się bardzo atrakcyjną alternatywą dla baterii litowo-jonowych w kontekście rozwoju elektromobilności. Do pełnego wdrożenia takich rozwiązań jednak daleka droga. Porsche Consulting spodziewa się, że globalny rynek akumulatorów przekroczy 5 500 gigawatogodzin do 2030 roku. Dwie trzecie tej wartości to udział elektrycznych...
Wzrastająca świadomość ekologiczna oraz konieczność przeciwdziałania zmianom klimatycznym stawiają przed sektorem budownictwa nowe wyzwania i cele. W odpowiedzi na te wyzwania Unia Europejska wprowadza coraz bardziej restrykcyjne przepisy i cele dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych. W tym kontekście koncepcja budynków zeroemisyjnych staje się nie...
Enea Nowa Energia - będąca częścią Grupy Enea - nabyła od szwedzkiej spółki OX2 Holding Poland 100% udziałów w spółce Farma Wiatrowa Bejsce, która jest właścicielem projektu wiatrowego o mocy 19,8 MW. Położona w województwie świętokrzyskim farma jest w trakcie budowy i rozpocznie pracę w 2025 r. Inwestycja wpisuje...
Dziś premiera niezależnego eksperckiego raportu „Elastyczność energetyczna w Polsce” będącego kompleksowym podsumowaniem aktualnych badań i wiedzy na temat elastyczności energetycznej. Raport dostępny jest do pobrania na stronie: Elastyczność Energetyczna w Polsce – Raport Specjalistyczny (elastycznoscenergii.pl) O raporcie Raport "Elastyczność energetyczna w Polsce" stanowi wskazówkę dla decydentów i inwestorów, którzy chcą zaangażować się...
Gospodarstwa domowe, które korzystają z usług PGE, zapłacą o około 120 zł mniej za energię elektryczną w 2023 r. Jest to efekt znowelizowanego rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby płacić mniej? W rozporządzeniu...
Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 9 września 2023 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną, przynosi nowe możliwości i korzyści dla przedsiębiorstw oraz odbiorców energii elektrycznej w Polsce. Nowe sposoby rozliczania Zgodnie z nowelizacją sprzedawcy energii są zobowiązani do nagradzania...
Amerykańscy geologowie odkryli bogate złoża litu w kraterze wulkanu znajdującym się wzdłuż granicy Nevady i Oregonu. Według szacunków wielkość zasobów to nawet 40 milionów ton pierwiastka. Do tej pory za największe złoża litu uważano te odkryte na dnie wyschniętego słonego jeziora Salar de Uyuni (Boliwia) o powierzchni ponad 10 tys....
W dzisiejszej publikacji skupimy się na przedstawieniu instytucji związanej z wykorzystywaniem energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii w odniesieniu do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, na wzór wykorzystywania paneli fotowoltaicznych przez np. mieszkańców domów jednorodzinnych. Prosument zbiorowy – bo o nim jest mowa, jest zagadnieniem, które w dalszym ciągu wymaga...

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE