Globalny rynek magazynów energii podwoi się w rok

Zgodnie z nowym raportem opublikowanym przez IHS Markit, światowy rynek magazynów energii zwiększy się dwukrotnie w 2021 roku w porównaniu do wielkości z 2020 roku. Rynek nadal zdominują Stany Zjednoczone i przewiduje się, że ta sytuacja nie zmieni się jeszcze przez co najmniej 2 lata.

IHS Markit to firma analityczna publikująca raporty i wyniki profesjonalnie przeprowadzonych badań rynkowych. Jej nowa analiza rynku magazynów energii sugeruje, że w 2021 roku magazyny energii na świecie przekroczą 10 GW. To oznacza ponad dwukrotny wzrost w porównaniu z wielkością 4,5 GW w 2020 roku. Zapoczątkowany w 2021 roku intensywny proces wzrostu rynku magazynów energii potrwa według planów do 2030 roku. Jeśli chodzi o rynki rozwinięte to technologia ma stanowić tam podstawowy element sieci energetycznych. Jednocześnie przewiduje się wciąż nowe możliwości rozwojowe na rynkach rozwijających się.

Dominacja Stanów Zjednoczonych na rynku magazynów energii

Polityka rządu Stanów Zjednoczonych wspiera projekty związane z magazynowaniem energii. Celem tego jest przede wszystkim zapewnienie niezawodności sieci, która korzysta z odnawialnych źródeł energii. Dzięki prowadzonej polityce w nadchodzącym roku Stany Zjednoczone nadal będą wiodły prym posiadając ponad połowę światowych instalacji magazynowania energii. Kraj ten około trzykrotnie zwiększył tempo wzrostu mocy. Co więcej badacze przewidują, że Stany Zjednoczone będą nadal zwiększać swoją dominację na globalnym rynku aż do 2023 roku. Dopiero później liczba projektów się zmniejszy.

Znaczenie Chin na rynku magazynów energii

Znaczenie Chin, które planują realizować agresywne plany dekarbonizacji, będzie widoczne najbardziej od 2025 roku. Polityka kraju doprowadzi prawdopodobnie do szybkiego wzrostu ilości magazynów energii w Azji. Rezultatem działań będzie 44% udział regionu Azji i Pacyfiku w ogólnej liczbie rocznych instalacji. Inwestycje tej skali będą realizowane co najmniej 5 lat.

Wzrost magazynów energii w Europie

IHS Markit donosi, że roczna liczba europejskich instalacji magazynów energii wzrośnie aż o około 70% w 2021 roku w porównaniu z rokiem poprzednim. Trend ten będzie się rozwijał także w kolejnych larach. W 2022 roku przewiduje się, że 17 krajów zainstaluje 100 MW nowych mocy albo nawet więcej. To duży wzrost. Dla porównania w 2020 roku takiej wielkości instalacje zrealizowało tylko 9 krajów.

Energia odnawialna a rynek magazynów energii

Dla wszystkich regionów geograficznych kluczowymi czynnikami napędzającymi rozwój rynku magazynów energii jest potrzeba utrzymania stabilności sieci i ograniczenia przerywalności energii odnawialnej, której udział w globalnych systemach energetycznych rośnie.

Rozwojowi rynku magazynów energii towarzyszą też inne trendy, o których wspomina raporcie Cleantech Trends 2021. Wśród najważniejszych wymienione są następujące:

  • Wzrost ilości instalacji słonecznych na świecie o 30% w 2021 roku w porównaniu do 2020 roku,
  • Podwojenie wartości morskich instalacji wiatrowych w 2021 roku w porównaniu do 2020 roku,
  • „Wykładniczy wzrost” w proponowanych projektach niskoemisyjnych związanych z wodorem i dodatkowo wzrost cen akcji spółek z branży wodorowej,
  • Kontynuacja wieloletniego trendu rozwoju innowacji rozwijających technologie solarne.

Źródła:

https://www.powerengineeringint.com/smart-grid-td/energy-storage/global-energy-storage-installations-to-exceed-10gw-in-2021/

https://renewablesnow.com/news/ihs-markit-expects-more-than-10-gw-of-energy-storage-installs-in-2021-731988/

https://ihsmarkit.com/research-analysis/global-energy-storage-market-to-more-than-double-in-2021-ihs.html

https://www.pv-magazine.com/2021/02/18/us-set-to-lead-utility-scale-storage-market-in-record-year/

https://www.pv-tech.org/pexapark-european-ppas-to-exceed-10gw-capacity-in-2021/

http://ogpnetwork.com/global-energy-storage-installations-to-exceed-10gw-in-2021/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE