Globalne wdrożenia akumulatorowych systemów magazynowania energii przekroczą 400 GWh rocznie do 2030 roku

Według firmy badawczej Rystad Energy roczny przyrost mocy i pojemności zainstalowanej w magazynach energii BESS wzrośnie 10-krotnie w latach 2022-2030. Należy się spodziewać nowych instalacji o sumarycznej pojemności około 421 GWh w 2030 roku. W zeszłym roku wartość ta wynosiła 43 GWh.

Oczekuje się, że już w tym roku wzrost będzie znaczny – na poziomie 72% w porównaniu do zeszłego roku. Ma to stanowić wartość 73 GWh. Taki wzrost to efekt niższych kosztów inwestycyjnych, krajowych programów finansowania w USA i Europie oraz znacznemu zwiększeniu zdolności produkcyjnych w Chinach.

Zastosowanie systemów BESS

Technologia BESS może odgrywać wiele różnych ról. W przypadku systemów mieszkaniowych i komercyjnych technologia ta jest wykorzystywana głównie do optymalizacji zużycia energii. W skali sieciowej magazyny energii zazwyczaj są wykorzystywane do bilansowania sieci, szczytów i spadków cen energii oraz zapewniają umowne moce.

Ponadto magazyny energii będą odgrywały coraz większą rolę w aktywach przesyłowych. Największy integrator BESS na świecie, Fluence, uczynił to ostatnio strategicznym celem.

Azja obejmie prowadzenie?

Według danych zaprezentowanych przez Rystad Energy najwięcej nowych systemów BESS instaluje się obecnie w Ameryce Północnej. Należy jednak się spodziewać, że do 2030 roku Azja przejmie prowadzenie w tej klasyfikacji.

W Europie, która nadal jest daleko za Azją i Ameryką Północną, tempo nowych inwestycji ma wzrosnąć ponad pięciokrotnie do 2030 roku. Według prognoz nadal będzie to niższy wynik niż w przypadku dwóch powyższych kontynentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE