Firma Axpo przejmuje kolejny duży magazyn energii

Szwajcarska grupa energetyczna Axpo przejmuje w imieniu Rhiinenergie AG. obsługę, zarządzanie sprzedażą i marketing systemu magazynowania energii o mocy 1,25 MW.

Firma Axpo jest jednym z największych producentów energii odnawialnej w Szwajcarii. Dodatkowo uważa się ją za jednego z międzynarodowych liderów w  handlu energią. Opracowuje ona innowacyjne rozwiązania energetyczne oparte na najnowocześniejszych technologiach dla swoich klientów w ponad 30 krajach Europy i USA. Swój oddział posiada też w Warszawie. Mocno promuje działania w zakresie energii słonecznej i wiatrowej a w ostatnim czasie zaczęła się rozwijać na dużą skalę w zakresie magazynowania energii. Axpo posiada farmy wiatrowe we Francji, Hiszpanii, Włoszech i Europie Północnej, ma też udziały w morskiej farmie wiatrowej Global Tech I na niemieckim Morzu Północnym. Należą do niej dwie zależne spółki Volkswind i Ubarsolar, pierwszaz nich zajmuje się planowaniem projektów i budową farm wiatrowych a druga działa w energetyce słonecznej.

Od lewej do prawej: Michel Maiorano (Axpo), Christian Capaul i Stefan Moser (obaj z Rhiienergie) przed 1,25-megawatowym magazynem firmy ADS-Tec Energy. Fot.Rhiienergie AG

We wtorek 23.03.2021 szwajcarska firma Axpo ogłosiła, że przejmie eksploatację nowo wybudowanego magazynu 1,25 MW należącego do niemieckiego dostawcy energii Rhiienenergie AG. Urządzenie znajduje się w miejscowości Domat, gminie Ems w kantonie Gryzonia, który jest uważany za jeden z największych i najlepiej rozwiniętych czystych stref przemysłowych w Szwajcarii. Duży system magazynowania pochodzi od niemieckiej firmy ADS TEC Energy, która jest specjalistą w dziedzinie baterii i posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie udanych rozwiązań magazynowania energii w celu stabilizacji sieci.

Specyfikacja magazynu Rhiinenergie

Rhiinenergie AG. na swojej oficjalnej stronie podaje następujące dane odnośnie magazynu:

Całkowita inwestycja kosztowała 1,2 miliona CHF i ma moc 1,25 MW a pojemność magazynowania energii urządzenia wynosi 1 345 kWh. Dostawcą baterii jest ADS TEC Energy GmbH a od 23.03.2021r. zarządzaniem sprzętem, marketingiem i sprzedażą będzie zajmowała się szwajcarska firma Axpo.

System magazynowania wraz z falownikiem i stacją transformatorową
System magazynowania wraz z falownikiem i stacją transformatorową

Do czego ma być wykorzystany magazyn energii?

Jak wiemy zwiększona ekspansja odnawialnych źródeł energii często negatywnie oddziałuje na sieć elektroenergetyczną, przez nieregularne wprowadzanie do niej wyprodukowanej energii powstają wahania częstotliwości napięcia w sieci.

Dlatego działając w imieniu dostawcy energii Rhiienergie AG, Axpo ma przede wszystkim wykorzystać magazyn do odciążenia sieci i zwiększenia jej efektywności przez obniżenie i wygładzenie jej szczytów obciążenia. Magazyn dzięki generowaniu pierwotnej i wtórnej energii bilansującej będzie stabilizował szwajcarskie sieci energetyczne

Warto dodać, że Axpo ma duże doświadczenie w zarządzaniu elektrowniami wodnymi jako magazynami energii i teraz wykorzystuje je do rozszerzania swoich usług na rynku akumulatorowych magazynów energii. Magazyn Rhiienenergie AG w Gryzonii nie jest pierwszym wielkoskalowym system magazynowania, który obsługuje szwajcarska firma energetyczna. W swoim portfolio posiada ona już system magazynowania baterii o mocy 2 MW powstały w 2019 roku w Rapperswil-Jona w kantonie St.Gallen

Od 2020 roku Axpo zajmuje się obsługą magazynu o mocy 30 MW w Yllikkälä w Finlandii. Podsumowując obecnie Axpo obsługuje magazyny akumulatorowe o łącznej mocy prawie 100 MW w całej Europie.

Dodatkowo pod koniec ubiegłego roku firma ogłosiła budowę magazynu energii o mocy 6,25 MW w Rathausen / Lucerna.

Źródła:

https://www.pv-magazine.com/2021/03/24/axpo-expands-large-scale-storage-business/

https://www.axpo.com/pl/pl/poznaj-Axpo/media/informacje-prasowe.detail.html/media-releases/2021/axpo-to-market-battery-storage-for-rhiienergie.html

https://www.axpo.com/ch/en/about-us.html

https://www.pveurope.eu/energy-storage/switzerland-axpo-markets-large-scale-storage-rhiienergie

https://rhiienergie.ch/aktuelles/74/ein-batteriespeicher-fuer-das-stromnetz-von-morgen

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE