Fabryka magazynów energii Northvolt stanie w Polsce

W Gdańsku powstanie nowa fabryka magazynów energii. Ruszy w niej produkcja modułów bateryjnych i systemów magazynowania energii, które buduje szwedzka spółka Northvolt. Produkcja rozpocznie się w przyszłym roku.

19 lutego 2021 roku Kancelaria Premiera opublikowała na Twitterze post. Informuje on o budowie nowoczesnej fabryki magazynów energii i centrum badawczo-rozwojowego w zakresie modułów bateryjnych i systemów magazynowania energii.

„Produkcja ruszy w 2022 roku. Wraz z deklaracją inwestycji, Northvolt Poland otrzymał pozytywną decyzję Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE) w zakresie wsparcia inwestycji oraz grant rządowy.” – czytamy na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Northvolt uzyskał 28 mln zł grantu oraz zwolnienie z CIT na 10 lat. Peter Carlsson, prezes Northvolt, zapewnia, że pracę w fabryce znajdzie do 500 osób.

Choć od pewnego czasu obserwujemy, że rząd wspiera inwestycje zagranicznych spółek w Polsce to ten projekt budzi wyjątkowe emocje. Inwestycja Northvolt wpisuje się w projekt unijnej tzw. Inicjatywy Bateryjnej. Z założenia ma ona sprostać coraz większemu zapotrzebowaniu energetycznemu. 

Koszt budowy i funkcje fabryki magazynów energii w Gdańsku

W związku z nowym projektem, spółka Northvolt zwiększa swoje zdolności produkcyjne i badawczo-rozwojowe tworząc fabrykę magazynów energii w Polsce. Choć o swoich planach spółka poinformowała już w 2018 roku to ostateczne decyzje zapadły później.

Inwestycja w fabrykę, która powstanie na Pomorzu ma kosztować blisko 200 mln dolarów, czyli prawie 750 mln złotych. Opisywany zakład jest częścią ogólnoeuropejskiego projektu łańcucha wartości. W ramach tego projektu przewiduje się wysyłkę produkowanych ogniw z północnej Szwecji do Gdańska, gdzie w nowoczesnej fabryce będzie się odbywać dalszy montaż kompletnych systemów magazynowania energii. Stamtąd gotowe produkty trafią do klientów. Podstawowym przeznaczeniem nowej fabryki jest zatem montaż specjalnych obudów i modułów bateryjnych, składających się z ogniw akumulatorowych, elektronicznych układów sterowania i regulacji temperatury. Powstałe produkty będą kompleksowym rozwiązaniem wykorzystywanym w systemach magazynowania energii i w zastosowaniach pokrewnych do celów przemysłowych, m.in. w przemysłowych maszynach górniczych i w specjalistycznych pojazdach.

Informacje o realizatorze projektu

Northvolt to firma, która istnieje na rynku od 2016 roku. Jej siedziba znajduje się w Sztokholmie. Mimo krótkiego stażu firma zdobyła już pewne doświadczenia na rynku magazynowania energii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE