Eskom potwierdza kontrakty dla 1440 MWh magazynów energii

Główny dostawca energii elektrycznej w RPA, Eskom, ogłosił szczegóły dotyczące przyszłych wdrożeń bateryjnych magazynów energii. Przede wszystkim wymienił lokalizacje i rozmiary projektów.

31 lipca operator sieci energetycznej poinformował, że do grudnia 2024 roku zamierza uruchomić pierwsze 343 MW z 500 MW krajowego planu magazynowania energii. Plan ten ogłosił wcześniej prezydent RPA Cyril Ramaphosa.

Spośród oferentów biorących udział w procesie przetargowym, firma Eskom wybrała dwóch dostawców akumulatorowych systemów magazynowania energii (BESS). Są to:

  • południowokoreańska firma Hyosung Heavy Industries,
  • chińska firma Pinggao Group.

Przewiduje się, że BESS o mocy 343 MW będzie pracować przez cztery godziny. Oznacza to łączną pojemność 1440 MWh. Zapowiedziano budowę systemów w dwóch fazach. W pierwszej fazie powstanie 199MW/833MWh bateryjnych magazynów energii wraz z 2 MW instalacji fotowoltaicznej. Natomiast w drugiej fazie powstanie BESS o parametrach 144MW i 616MWh z instalacją fotowoltaiczną o mocy 58 MW. Akumulatorowe systemy magazynowania energii pomogą w zarządzaniu szczytowym obciążeniem sieci elektrycznej. Ponadto zapewnią też inne zastosowania, takie jak usługi pomocnicze.

Projekt w okolicy Durban

W kwietniu Hyosung ujawnił, że otrzymał od Eskom list akceptacyjny dla oddzielnego projektu 48MW/192MWh w pobliżu miasta Durban.

Program wspierają finansowo różne grupy, w tym Bank Światowy i Afrykański Bank Rozwoju. Warto dodać, że ten ostatni zapewnia wsparcie w wysokości 58 mln USD.

Projekty będą zlokalizowane w odległych miejscach z ograniczonym dostępem do sieci dystrybucji energii elektrycznej. Jednak nie są one oddalone od elektrowni odnawialnych obsługiwanych przez niezależnych producentów energii (IPP).

Eskom opisał budowę jako sztandarowy program tzw. proof-of-concept: dotyczący roli akumulatorów w południowoafrykańskiej sieci energetycznej w umożliwieniu integracji wielkoskalowych instalacji fotowoltaicznych i wiatrowych z miksem energetycznym, przy jednoczesnym zwiększeniu stabilności sieci, niezawodności i bezpieczeństwa dostaw.

Projekt w Rosherville

Przedsiębiorstwo energetyczne zbuduje również centrum badawczo-rozwojowe i testowe dla akumulatorowych systemów magazynowania energii. Centrum powstanie w Rosherville, w prowincji Gauteng.

W pierwszej fazie BESS zostanie wdrożony w ośmiu lokalizacjach, z systemami o parametrach od 1,54MW/6,16MWh w przypadku najmniejszego i 80MW/320MWh w przypadku największego. Oddanie tych systemów do użytku nastąpi prawdopodobnie do końca czerwca 2023 roku.

Z kolei druga faza obejmuje instalacje w czterech miejscach. Co więcej ich główne parametry wyniosą od 17MW/68MWh do 70MW/280MWh. Można się spodziewać, że oddanie do użytku nastąpi do grudnia 2024 roku.

Program zamówień na energię elektryczną ograniczających ryzyko

Jak wiadomo, utrzymanie światła w kraju było wyzwaniem dla firmy Eskom i władz RPA. Jednym z dużych kroków podjętych przez Eskom było uruchomienie tzw. programu zamówień na energię elektryczną ograniczających ryzyko (Risk Mitigation Power Procurement Programme). W ramach programu Eskom zakontraktował energię z zasobów dyspozycyjnych, w tym gazu ziemnego oraz znaczną ilość projektów solarnych z magazynami energii.

Z łącznej mocy 2 GW przyznanej w ramach przetargu uwzględniono około 430MW/1300MWh magazynów energii połączonych z odnawialnymi źródłami energii. Największy zwycięzca, norweski deweloper energii odnawialnej Scatec, rozpoczął niedawno prace nad nagrodzonym projektem: 540 MW instalacji fotowoltaicznej i 225 MW/1140 MWh magazynu energii.

Dyrektor generalny grupy Eskom, André de Ruyter, opisał magazynowanie energii jako jedną z „kluczowych inicjatyw, które pomogą sprostać wyzwaniom związanym z energią elektryczną w kraju w dłuższej perspektywie czasowej” i wpisują się w cele długoterminowego Zintegrowanego Planu Zasobów RPA.

Źródła:

South Africa’s Eskom confirms contract awards for 1,440MWh battery storage, Energy Storage News

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE