EBOR ze wsparciem na rozwój infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) poinformował we wtorek 6 sierpnia o udzieleniu 20 milionów euro kredytu operatorowi stacji ładowania pojazdów elektrycznych Allego. Zasoby finansowe mają być przeznaczone na budowę nowych stacji zlokalizowanych w Polsce.

Polska musi się spieszyć, aby spełnić wymagania AFIR

W połowie kwietnia weszło w życie rozporządzenie AFIR. Nakłada ono na kraje członkowskie UE konkretne cele do zrealizowania w zakresie budowy infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Już do 2025 roku wzdłuż sieci TEN-T ma powstać sieć stacji o mocy co najmniej 150 kW do szybkiego ładowania samochodów osobowych i dostawczych.

Póki co, według danych Licznika Elektromobilności, w Polsce działają 4002 stacje. Zaledwie 29% punktów stanowią miejsca szybkiego ładowania prądem stałym (DC), zaś resztę punkty o mocy mniejszej lub równej 22 kW. To zdecydowanie za mało, aby z optymizmem spoglądać na realizację założeń AFIR. Szacuje się, że moc krajowej infrastruktury musi wzrosnąć z obecnych 230 MW do ponad 342 MW do końca przyszłego roku. Pomóc mogą w tym środki EBOR.

EBOR pomoże sfinansować 200 nowych punktów ładowania

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju to międzynarodowa instytucja finansowa, z siedzibą w Londynie. Została ona oficjalnie powołana do życia podczas obrad Rady Europejskiej w Strasburgu w dniach 8–9 grudnia 1989 roku, a rozpoczęcie działalności przypadło na 1991 rok. Dzisiaj Bank liczy 74 członków (72 państwa, Europejski Bank Inwestycyjny i Unię Europejską) i działa w skali globalnej. Istotą jego funkcjonowania jest wsparcie procesu transformacji gospodarczej w państwach Europy Środkowej i Wschodniej, na który to cel przeznaczył już ponad 190 miliardów euro.

Najnowszym projektem, w który zaangażował się bank jest rozwój elektromobilności, co ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celów Unii Europejskiej w zakresie dekarbonizacji transportu drogowego. Najnowszy komunikat wskazuje, że instytucja udzieli kredytu o wartości 20 miliardów euro spółce Allego, która jest właścicielem i operatorem 35 tysięcy publicznych punktów ładowania w 16 krajach europejskich. Firma specjalizuje się w instalacji, konserwacji i obsłudze infrastruktury, w tym także wykorzystaniem nowoczesnych technologii w inteligentnym ładowaniu i rozliczaniu. Finansowanie ma pomóc operatorowi w uzyskaniu wsparcia z mechanizmu CEF Transport – Alternative Fuels Infrastructure Facility na dekarbonizację transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T). W ten sposób Allego zainstaluje i przeznaczy do eksploatacji 200 punktów ładowania elektrycznych pojazdów osobowych i ciężarowych w 50 lokalizacjach w całym kraju.

Źródło: https://www.ebrd.com/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE