Dynamiczny rozwój rynku magazynowania energii w Wielkiej Brytanii i Irlandii

Rynek magazynowania energii w Wielkiej Brytanii przeżywa dynamiczny wzrost, co potwierdza obecna moc operacyjna wynosząca 4,6 GW/5,9 GWh, a prognozy wskazują na jej wzrost do 7,4 GW/11,6 GWh do końca 2024 roku. Zwiększająca się liczba złożonych i zatwierdzonych wniosków planistycznych jest kluczowym czynnikiem napędzającym ten rozwój.

Nowe projekty

Rynek magazynowania energii w Wielkiej Brytanii pierwszą większą aktywność odnotował w 2015 roku. Gwałtowny wzrost inwestycji miał miejsce dwa lata później. Można go przypisać udanej aukcji EFR (Enhanced Frequency Response) w 2016 roku. Od 2019 roku wzrost ten jest kontynuowany.

Obecnie całkowita moc operacyjna magazynowania energii w Wielkiej Brytanii wynosi 4,6 GW/5,9 GWh, a w budowie jest dodatkowe 4,9 GW/10 GWh projektów.

Trendy w Irlandii

Podobnie jak w Wielkiej Brytanii, rynek magazynowania energii w Irlandii również dynamicznie się rozwija. Obecnie całkowita operacyjna zdolność magazynowania energii w Irlandii wynosi ponad 700 MWh, z czego tylko 36 MWh pochodzi z magazynów zlokalizowanych w pobliżu elektrowni słonecznych. Proces planowania w Irlandii nie wymaga składania wniosków wstępnych, co sprawia, że przebiega sprawniej.

Podsumowanie

Rynek magazynowania energii w Wielkiej Brytanii i Irlandii rozwija się w szybkim tempie, a liczba projektów zlokalizowanych w pobliżu farm fotowoltaicznych rośnie. W Wielkiej Brytanii powstają magazyny energii zlokalizowane przy farmach o łącznej mocy 22 GW/44 GWh (wyłączając projekty spekulacyjne). Większość z nich zostanie uruchomiona do 2030 roku. W Irlandii wartość ta wynosi 1,5 GW/2,4 GWh. Ten dynamiczny rozwój wskazuje na rosnące znaczenie magazynowania energii w transformacji energetycznej obu krajów.

Źródło: solarpowerportal.co.uk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE