Dotacje do magazynów energii

Państwo polskie zaczęło wspierać inwestycje pomocne w ograniczeniu emisji CO2 ze względu na rosnące ceny praw do emisji CO2. Dzięki temu obecnie możemy skorzystać z różnych form dofinansowania, są to m.in. dotacje do magazynów energii i fotowoltaiki. Eksperci doceniają pomoc, choć twierdzą, że przychodzi ona dość późno. Branżę czeka wiele wyzwań.

„Spóźnione” dotacje do magazynów energii

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Pracownicy reprezentujący firmy, które specjalizują się w OZE już wcześniej chcieli, aby system dopłat w ramach programu Mój Prąd obejmował nie tylko zakup i montaż fotowoltaiki, ale również m.in. magazyny energii. Prośby te zostały wysłuchane, ale ich realizacja nastąpiła dopiero w tym roku.

Jako branża, już od kilku lat apelowaliśmy o włączenie magazynów energii do programu dotacyjnego Mój Prąd. Stało się to dopiero w tym roku, a to zdecydowanie za późno. Najpierw pozwoliliśmy właścicielom mikroinstalacji fotowoltaicznych wpuszczać nadmiar wyprodukowanej energii do sieci i tę grupę klientów trudno będzie przekonać do dodatkowej inwestycji w magazyn energii. W tym roku wprowadzono dla prosumentów nowy system rozliczeń, ale to wciąż nie jest mechanizm, który stanowiłby odpowiednią zachętę do magazynowania prądu, bo zwrot z takich inwestycji przy małym zapotrzebowaniu na energię trwałby długie lata.

Krzysztof Kochanowski, wiceprezes i dyrektor generalny Polskiej Izby Magazynowania Energii (PIME)

Czwarta edycja programu Mój Prąd w końcu pozwala uzyskać dofinansowanie zarówno na fotowoltaikę, jak i na magazyny energii. Jednak jak widać przedstawiciele branży twierdzą, że powinno to nastąpić dużo wcześniej. Dotacje do magazynów energii są bardzo potrzebne. W związku z tym uważa się, że magazyny energii w programie Mój Prąd 4.0 są słusznym kierunkiem. Eksperci podkreślają jednak, że branżę czeka jeszcze sporo wyzwań.

Pozostałe formy dofinansowania OZE

Źródło: iStock

Jakie dofinansowanie OZE można dostać w 2022? – To zestawienie szczególnie polecamy Waszej uwadze. Znajdziecie tam kilka przydatnych informacji na temat programów wsparcia OZE, z których możecie skorzystać w 2022 roku.

Montaż instalacji OZE staje się powszechny, więc i magazynowanie energii z fotowoltaiki stopniowo zyskuje na znaczeniu. Ze względu na ten fakt, dotacje do magazynów energii zaczęły się pojawiać w programach rządowych. Jak wynika z poleconego zestawienia, nie tylko program Mój prąd je uwzględnia. Warto wiedzieć, że korzystając z dotacji do magazynów energii, w niektórych przypadkach można równocześnie korzystać z dotacji do fotowoltaiki lub innych urządzeń wspierających rozwój OZE.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE