Dotacje dla magazynów energii? Mój Prąd 4.0

Zapowiedziany na lipiec program Mój Prąd 3.0 jest kontynuacją poprzedniej edycji i nie zobaczymy w nim dużych modyfikacji. Natomiast w przyszłym roku ma zostać ogłoszony program Mój Prąd 4.0. Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska przy kilku okazjach wspomniał o możliwości pojawienia się w nim dotacji dla magazynów energii.

Dotacje dla magazynów energii

W wywiadzie dla ISBnews.TV wiceminister klimatu i środowiska mówił:

W PRZYSZŁYM ROKU CHCIELIBYŚMY, W SKORELOWANIU WEJŚCIA W ŻYCIE NOWEJ USTAWY OZE ZWIĄZANEJ Z ROZLICZENIAMI PROSUMENTÓW, OGŁOSIĆ KOLEJNĄ EDYCJĘ MOJEGO PRĄDU – 4.0. PLANY SĄ TAKIE, ABY W KOLEJNEJ EDYCJI DOFINANSOWYWAĆ TAKŻE ZAKUP MAGAZYNÓW ENERGII, MAGAZYNÓW CIEPŁA.

Natomiast w wywiadzie dla wnp.pl minister Zyska dodał:

MYŚLIMY O PROGRAMIE SPECJALNYM DLA OPERATORÓW SIECI DYSTRYBUCYJNYCH – W TYM FUNKCJONUJĄCYCH OBECNIE, ALE TAKŻE TYM OSD, KTÓRE POJAWIĄ SIĘ W PRZYSZŁOŚCI NA RYNKU. POSTARAMY SIĘ DOFINANSOWYWAĆ BUDOWĘ MAGAZYNÓW ENERGII NA KOŃCÓWKACH SIECI. TO BĘDĄ BUFORY ZBIORCZE, POPRAWIAJĄCE ELASTYCZNOŚĆ SYSTEMU. MYŚLIMY O MAGAZYNACH LITOWO-JONOWYCH, ALE TAKŻE MAGAZYNACH WODORU.

Koniec systemu opustów

Te wiadomości pojawiły się wkrótce po tym jak poruszenie w branży wywołała rządowa zapowiedź zniesienia systemu opustów dla instalacji fotowoltaicznych.

W systemie opustów prosumenci rozliczają się z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej bezgotówkowo. W rozliczeniu brana jest pod uwagę energia z nadwyżek w produkcji, która jest oddawana do sieci, wobec ilości pobranej z sieci. Rozliczenia dokonuje się w stosunku ilościowym 1 do 0,7, lub 1 do 0,8. Taki system generuje straty dla państwowych koncernów energetycznych.

Prosumenci, którzy zainstalują panele po 2021 roku zamiast oddawać wyprodukowany prąd do sieci, będą musieli sprzedać go firmom zajmującym się handlem energią. Następnie będą mogli od nich odkupić energię prawdopodobnie po wyższych cenach. Agregatorzy będą sumować moce energii elektrycznej oferowanej przez odbiorców, wytwórców lub posiadaczy magazynów energii elektrycznej i dokonywać obrotu tą energią, co ma pomóc w zwiększeniu elastyczności systemu.

Nowe przepisy będą dotyczyć jedynie tych prosumentów, którzy zainstalują instalację PV po wprowadzeniu zmian w ustawie Prawo energetyczne i ustawie o odnawialnych źródłach energii. Obecni użytkownicy fotowoltaiki będę się rozliczać na obecnych zasadach jeszcze 15 lat.

(…) Rozpoczęliśmy konsultacje publiczne projektu nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii m.in. wdrażającej unijną dyrektywę rynkową. Nowe podejście do prosumentów pozwoli m.in. na możliwość zmiany sprzedawcy energii w 24 godziny, co postawi w lepszej pozycji konsumenta korzystającego z prawa do jego zmiany.

Ireneusz Zyska na 9. Ogólnopolskim Szczycie Energetycznym – OSE Gdańsk

Przyszłość polskiej energetyki

Resort tłumaczy, że planowane zmiany wynikają z konieczności dostosowania przepisów polskich do unijnych: dyrektywy rynkowej oraz dyrektywy RED II.

Nie bez znaczenia są ograniczenia ze strony systemu sieci elektroenergetycznych. Charakterystyczną cechą instalacji fotowoltaicznych jest to, że działają niestabilnie. Gdy słońce świeci, mamy nadmiar energii, którą obecnie przyjmuje od producentów sieć. W dodatku w tym czasie nie można znacznie ograniczyć produkcji energii konwencjonalnej, ponieważ sieć elektroenergetyczna musi zapewnić bezpieczeństwo energetyczne. W szczycie popołudniowym, gdy źródła PV przestają pracować, nagle mamy do czynienia z dużym zapotrzebowaniem na moc w elektrowniach konwencjonalnych.

Nowymi rozwiązaniami zachęcamy także do instalowania magazynów energii, które są elementem stabilizującym system. Rosnąca liczba magazynów zwiększa także gwarancję sprawnego działania mikroinstalacji w kraju.

Ireneusz Zyska na 9. Ogólnopolskim Szczycie Energetycznym – OSE Gdańsk

Obecnie Polski system nie ma wystarczającej elastyczności i podłączenie do sieci nowych instalacji robi się coraz trudniejsze. Danie czasu polskim sieciom energetycznym na rozwój infrastruktury miałoby przyczynić się do możliwości podłączenia 2 milionów prosumentów w ciągu najbliższych pięciu lat ­– zapowiedział wiceminister.

Źródła:

https://www.wnp.pl/energetyka/rzad-uruchomi-dotacje-na-magazyny-energii,477527.html

https://www.gov.pl/web/klimat/wiceminister-zyska-na-9-ogolnopolskim-szczycie-energetycznym—ose-gdansk

https://biznesalert.pl/moj-prad-dotacje-fotowoltaika-oze-energetyka/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE