Domowe magazyny energii we Włoszech

Rynek domowych magazynów energii we Włoszech intensywnie się rozwija i przy tym stanowi znaczącą część europejskiego rynku akumulatorowych magazynów energii do użytku domowego. Włochy zajmują drugie miejsce pod względem udziału, co potwierdzają analizy Solar Power Europe. Kraj ten ma duży potencjał i szerokie możliwości rozwoju. W kolejnych latach przewidywany jest dalszy wzrost włoskiego rynku magazynowania energii.

Organizacja Solar Power Europe opublikowała pierwszą edycję swojej prognozy rynku dla domowych magazynów energii w Europie. Analiza szczegółowo opisuje europejski rynek akumulatorowych magazynów energii do użytku domowego. O tym, że urządzenia te szybko zyskują popularność pisaliśmy już w artykule  największych rynkach domowych magazynów energii. Szczególnie jest to widoczne w takich  krajach jak Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Austria, Szwajcaria. Łącznie zajmują one ponad 90% europejskiego rynku domowych magazynów energii. W poprzednim artykule omówiliśmy perspektywy domowych magazynów energii w Niemczech. Zaraz po Niemczech, na drugim miejscu pod względem udziału w europejskim rynku domowych magazynów energii znajdują się Włochy. To właśnie sytuację tego kraju przedstawiamy w dalszej części niniejszego artykułu.

Jak było dotychczas?

We Włoszech branża domowych magazynów energii silnie się rozwija. Dzieje się to dzięki silnemu wsparciu rządu poprzez ustanowione dotacje publiczne. Pierwsze połączenie domowej instalacji solarnej z magazynem energii zarejestrowano we Włoszech w 2015 roku. Natomiast o rozwoju branży można zacząć mówić rok później, po uruchomieniu programu finansowego wsparcia dla inwestycji podobnego typu. Na początku program uruchomiono w regionie Lombardii.

Po modelu lombardzkim dotacje zaczęły również być oferowane w regionie Veneto. Ponadto rozwojowi domowych systemów magazynowania energii sprzyjała 50% ulga podatkowa oferowana właścicielom domów kupującym systemy solarne. W efekcie po 2018 roku można zaobserwować dalszy wzrost na rynku. Ogółem, w kraju zarejestrowano 26 tysięcy jednostek o łącznej pojemności 260 MWh.

W 2019 roku zainstalowano dodatkową pojemność akumulatorową domowych magazynów energii o wielkości 89 MWh. W konsekwencji oznacza to wzrost o 16% w porównaniu z 2018 rokiem. Jednak w kolejnym roku sytuacja nie była tak optymistyczna. Przewidywany dwucyfrowy wzrost w 2020 roku nie nastąpił. Z powodu COVID-19, analizy Solar Power Europe wskazują jedynie na 2% wzrostu we Włoszech – do 91 MWh w przypadku średniego scenariusza. W dodatku ten poziom był możliwy do osiągnięcia jedynie dzięki interwencji włoskiego rządu. Gdyby nie to włoski rynek domowych systemów magazynowania energii skurczyłby się wyraźnie w 2020 roku.

Prognozy na przyszłość dla domowych magazynów energii we Włoszech

Dzięki działaniom naprawczym związanym z występowaniem koronawirusa, instalacje w 2020 roku w scenariuszu wysokim mogły być o 20% wyższe niż w scenariuszu średnim. W ramach działań naprawczych związanych z występowaniem koronawirusa do końca 2021 roku przewidziano możliwość odliczania efektywności energetycznej inwestycji solarnych i magazynowych w wysokości 110% z rocznego rachunku podatkowego. Jednak wszystkie zachęty fiskalne polegające na dotacjach regionalnych i programach tzw. „Scambio Sul Posto” muszą być zatwierdzane co roku. W związku z tym istnieje duża niepewność w tym zakresie na przyszłe lata.

Z drugiej strony można zauważyć pozytywne sygnały, które pozwalają na optymizm. Przykładem jest region Friuli. Na początku grudnia 2019 roku zdecydowano się tam na uruchomienie dotacji w wysokości 200 tysięcy euro, której celem była budowa domowego magazynu energii. Można mieć więc nadzieje, że inne regiony we Włoszech będą podążać tymi śladami w kolejnych latach, wpływając tym samym na ogólny wynik włoskiego rynku.

W tym kontekście raport Solar Power Europe przewiduje wzrost popytu na domowe magazyny energii w 2021 roku we Włoszech. Analizy zakładają powstanie nowych instalacji o pojemności 115 MWh, co wiąże się z 26% rocznym wzrostem. Następnie w kolejnych latach aż do 2024 roku mają występować niższe, ale też dwucyfrowe stopy wzrostu. Mogą się one wahać w granicach od 16% do 17%.

Źródła:

Raport Solar Power Europe: European Market Outlook For Residential Battery Storage 2020–2024

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE