Domowe magazyny energii w Wielkiej Brytanii

Rynek domowych magazynów energii w Wielkiej Brytanii jest w dobrej sytuacji. Ponadto stanowi trzecią co do wielkości część europejskiego rynku akumulatorowych magazynów energii do użytku domowego. Analizy Solar Power Europe to potwierdzają. Wielka Brytania wykazuje szerokie możliwości rozwoju w zakresie magazynowania energii. Mimo to, nie jest łatwo oszacować przyszłą wielkość rynku ze względu na trudno mierzalny wpływ Brexitu.

Organizacja Solar Power Europe opublikowała pierwszą edycję swojej prognozy rynku dla domowych magazynów energii w Europie. Analiza szczegółowo opisuje europejski rynek akumulatorowych magazynów energii do użytku domowego. O tym, że urządzenia te szybko zyskują popularność pisaliśmy już w artykule o największych rynkach domowych magazynów energii. Szczególnie jest to widoczne w takich  krajach jak Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Austria, Szwajcaria. Łącznie zajmują one ponad 90% europejskiego rynku domowych magazynów energii. Największy udział w rynku mają Niemcy. Na drugim miejscu są Włochy. W poprzednich artykułach opisaliśmy perspektywy domowych magazynów energii w Niemczech oraz we Włoszech. Wielka Brytania jest kolejnym krajem, na który należy zwrócić uwagę – zajmuje trzecie miejsce w tym zestawieniu. Dlatego perspektywę dla tego kraju przedstawiamy w dalszej części artykułu. Solar Power Europe uwzględnia kilka scenariuszy.

Jak było dotychczas?

Rynek domowych systemów magazynowania energii zaczął zyskiwać na popularności w Wielkiej Brytanii około 5 lat temu. Do tej pory zainstalowano tam około 23 tysiące jednostek służących do magazynowania energii. Ich łączna pojemność akumulatorowa to 260 MWh.

W 2018 roku Wielka Brytania zainstalowała dodatkowe akumulatory o pojemności 36 MWh. Natomiast rok później, w 2019 roku przybyło 38 MWh dodatkowej pojemności akumulatorowej na brytyjskim rynku domowych magazynów energii. To oznacza dość niski wzrost – o mniej niż 1% w 2019 roku w porównaniu z rokiem 2018. W kolejnym, 2020 roku średni scenariusz z raportu Solar Power Europe przewidywał nieznaczny spadek popytu. Scenariusz uwzględniał wpływ rozporządzenia SEG mającego przeciwdziałać niektórym skutkom COVID-19.

Prognozy na przyszłość dla domowych magazynów energii w Wielkiej Brytanii

W 2020 roku w Wielkiej Brytanii nastąpiła istotna zmiana w polityce mającej wpływ na rynek domowych magazynów energii. Chodzi o zakończenie programu FIT i początek regulacji SEG. Oznacza to przejście od opartego na dotacjach rynku energii słonecznej i magazynowania energii w domu na rynek bez tych dotacji. W związku z tym ilość nowo instalowanych domowych systemów solarnych spadła. Ma to przełożenie na ilość zainstalowanych magazynów energii. Ponieważ COVID-19 nadal rozprzestrzenia się na całym świecie, regulacje SEG w 2021 roku nadal obowiązują. Jednak bez konkretnego system wsparcia prawdopodobny jest okres przejściowy zanim SEG przyniesie zauważalne korzyści.

Oczekuje się, że z czasem wzrost rynku domowych magazynów energii powróci. Dlatego średni scenariusz rozpatrywany przez Solar Power Europe przedstawia stabilny wzrost liczby domowych systemów magazynowania energii. Stabilność rocznego tempa wzrostu będzie tym większa, im większy będzie stawał się rynek. Analizy przewidują wzrost rynku o 35% w 2021 roku w porównaniu do roku 2020. Szacunki wskazują na 6500 nowych jednostek. Ponadto dodatkowa pojemność akumulatorowa powinna wzrosnąć z 48 MWh w 2021 roku do 58 MWh w 2024 roku (7900 sztuk, ze wzrostem ok. 8% w porównaniu do 2023 roku).

Należy jednak zaznaczyć, że niepewność polityczna w Wielkiej Brytanii utrzymuje się obecnie na wysokim poziomie. A od decyzji politycznych może zależeć przyszły kształt rynku domowych systemów magazynowania energii. Nie ulega wątpliwości, że Brexit będzie miał wpływ zarówno na ceny energii elektrycznej, jak i na opodatkowanie fotowoltaiki oraz akumulatorów gromadzących energię. Wielkość tego wpływu jest bardzo trudno zmierzyć i przewidzieć w obecnej rzeczywistości. Ze względu na tak wiele niewiadomych rozpiętość wielkości ze scenariusza optymistycznego i pesymistycznego jest bardzo duża. Dane wskazują na wartości między 33MWh a 88 MWh nowej pojemności magazynowej.

Źródła:

Raport Solar Power Europe: European Market Outlook For Residential Battery Storage 2020–2024

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE