Domowe magazyny energii w Niemczech

Rynek domowych magazynów energii w Niemczech intensywnie się rozwija. Co więcej, stanowi największą część europejskiego rynku akumulatorowych magazynów energii do użytku domowego. Analizy Solar Power Europe to potwierdzają. Niemcy mają duży potencjał i szerokie możliwości rozwoju w tej dziedzinie. Przewidywany jest dalszy wzrost.

Organizacja Solar Power Europe opublikowała pierwszą edycję swojej prognozy rynku dla domowych magazynów energii w Europie. Analiza szczegółowo opisuje europejski rynek akumulatorowych magazynów energii do użytku domowego. O tym, że urządzenia te szybko zyskują popularność pisaliśmy już w artykule o największych rynkach domowych magazynów energii. Szczególnie jest to widoczne w takich  krajach jak Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Austria, Szwajcaria. Łącznie zajmują one ponad 90% europejskiego rynku domowych magazynów energii. Największy udział w rynku mają Niemcy i perspektywę dla tego kraju przedstawiamy w dalszej części artykułu. Solar Power Europe uwzględnia kilka scenariuszy.

Jak było dotychczas?

Pierwsza domowa instalacja solarna i magazyny energii zostały zarejestrowane w Niemczech już w 2013 roku. Ich realizacja odbywała się dzięki wsparciu KfW, państwowego banku rozwoju z siedzibą we Frankfurcie nad Menem. Od tamtego czasu w Niemczech odnotowano ponad 170 tysięcy podobnych inwestycji. Wyjątkowo interesujący jest fakt, że pomimo zakończenia przyznawania dotacji z KfW w 2018 roku, w kolejnym roku powstały nowe instalacje o łącznej pojemności prawie 500 MWh. Oznacza to wzrost aż o 75% w porównaniu z rokiem poprzedzającym. Warto tu jednak zaznaczyć, że około 2/3 niemieckich landów nadal otrzymywała dotacje dla akumulatorowych systemów magazynujących energię. Pomimo kryzysu wywołanego przez COVID-19, średni scenariusz na 2020 rok zakładał wzrost rynku o 9%.

Prognozy na przyszłość dla domowych magazynów energii w Niemczech

Przewiduje się, że pomimo spowolnienia gospodarczego, w kolejnych latach trend wzrostowy na niemieckim rynku domowych magazynów energii będzie kontynuowany. Jednak najbliższe dwa lata mogą mieć niższy wzrost. Prawdopodobnie bliżej roku 2023 nastąpi przyspieszenie wzrostu, będące następstwem modernizacji starszych systemów fotowoltaicznych.

Licząc od 2020 roku, wielu elektrowniom fotowoltaicznymi zaczęły wygasać 20-letnie umowy oparte o taryfę gwarantowaną FiT wynikającą z ustawy o energiach odnawialnych EEG. Prawie 60% właścicieli domów wyposażonych w panele słoneczne planuje doposażyć swoje systemy magazynowania po wygaśnięciu taryfy gwarantowanej. Oznacza to duże zmiany na rynku. Takie prognozy mają poparcie w analizach danych liczbowych. Od roku 2003 dodatkowa moc energetyczna z zainstalowanych domowych systemów solarnych przekroczyła 100 MW. W związku z tym po 20 latach od instalacji, od 2023 roku spodziewamy się ponownych znaczących wzrostów na rynku.

Dzisiaj dotacje są dostępne na poziomie regionalnym i będą wspierać wzrosty w tym segmencie. Jednak niemiecki plan krajowy w dziedzinie energii i klimatu wspomina też o zamiarach ponownego wsparcia przez rząd inwestycji w technologię magazynowania energii. Póki co nie znamy szczegółów tych zamiarów.

Innymi czynnikami działającymi na rynek są fundusze odbudowy po COVID-19. Ich głównym celem jest wspieranie rozwoju pojazdów elektrycznych. Wywołany w ten sposób gwałtowny wzrost popytu na samochody elektryczne, przełoży się również na większą sprzedaż systemów solarnych i akumulatorowych. Posiadacze nowych pojazdów, którzy nie posiadają jeszcze paneli słonecznych, prawdopodobnie w niedługiej przyszłości zainteresują się magazynowaniem energii. Dzięki temu będą mogli zasilać pojazdy zieloną energią. To pozytywnie wpłynie na indywidualne oszczędności i pozwoli uniknąć wysokich cen detalicznych energii elektrycznej.

Ogólnie rzecz ujmując, oczekuje się, że niemiecki rynek domowych systemów magazynowania energii będzie konsekwentnie wzrastać. Przewiduje się, że w nadchodzących latach będzie on nadal stanowić największą część rynku europejskiego. Prognozy przedstawione w raporcie Solar Power Europe dla średniego scenariusza są naprawdę obiecujące. Zakładają one osiągnięcie do 2024 roku dodatkowej pojemności 3,2 GWh dla 410 000 nowych systemów magazynowania energii. Ponadto przeprowadzone szacunki wskazują na stawkę CAGR, czyli skumulowany roczny wskaźnik wzrostu, na poziomie 28%.

Ryzyko związane z rozwojem domowych magazynów energii w Niemczech

Istnieje pewne ryzyko związane z rozwojem domowych magazynów energii w Niemczech. Pierwszym z nich i najważniejszym jest nowy projekt ustawy o energii odnawialnej EEG 2021. Projekt zawiera zapisy dotyczące drogich technologii monitorowania, których celem miałoby być obniżenie zużycia własnego energii. Jakkolwiek ogólny stosunek do energii słonecznej jest raczej pozytywny.

Źródła:

Raport Solar Power Europe: European Market Outlook For Residential Battery Storage 2020–2024

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE