Domowe magazyny energii w Austrii

Rynek domowych magazynów energii w Austrii się rozwija a jego znaczenie w Europie jest imponujące. Austria zajmuje czwarte miejsce pod względem udziału w europejskim rynku akumulatorowych magazynów energii do użytku domowego. Analizy Solar Power Europe to potwierdzają. Kraj ten posiada duży potencjał a to stwarza mu warunki do intensywnego rozwoju. W kolejnych latach można się spodziewać kontynuacji wzrostowego trendu.

Organizacja Solar Power Europe opublikowała pierwszą edycję swojej prognozy rynku dla domowych magazynów energii w Europie. Analiza szczegółowo opisuje europejski rynek akumulatorowych magazynów energii do użytku domowego. O tym, że urządzenia te szybko zyskują popularność pisaliśmy już w artykule o największych rynkach domowych magazynów energii. Szczególnie jest to widoczne w takich  krajach jak Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Austria, Szwajcaria. Łącznie zajmują one ponad 90% europejskiego rynku domowych magazynów energii. Największy udział w rynku mają Niemcy, na drugim miejscu są Włochy, na trzecim Wielka Brytania a na czwartym Austria. W poprzednich artykułach opisaliśmy perspektywy domowych magazynów energii w Niemczech, we Włoszech oraz w Wielkiej Brytanii. W tym tekście skupimy się na rynku austriackim. Podobnie, jak w przypadku innych krajów, tak w przypadku Austrii, Solar Power Europe uwzględnia kilka scenariuszy.

Jak było dotychczas?

Rynek domowych systemów magazynowania energii w Austrii zaczął się rozwijać już w 2015 roku. Ponadto rozwój technologii magazynowania energii został w tym kraju przyspieszony za sprawą dotacji inwestycyjnych uruchomionych na szczeblu federalnym w 2018 roku. Efektem tego jest wielość inwestycji. Do końca 2019 roku oddano do użytku 18 tysięcy jednostek w całym kraju. Ich łączna całkowita pojemność to 120 MWh. W tamtym roku pojawiło się dodatkowe 37 MWh domowych magazynów energii. Oznacza to wzrost o 23% w porównaniu do roku wcześniejszego. Ponadto niedawno nastąpiło odnowienie dotacji inwestycyjnej przez rząd. Jej obecność daje realne wsparcie. Jest to istotny czynnik mający wpływ na dalsze wzrosty rynku po 2020 roku. Scenariusz średni zapowiada przyrosty pojemności magazynowej w wysokości 39 MWh, co odpowiada za stosunkowo niskie roczne tempo wzrostu – o 4%. Jednak jak w przypadku rynku kilku innych krajów, tak w przypadku Austrii, również spodziewamy się mocnego odbicia po kryzysie związanym z wystąpieniem COVID-19.

Prognozy na przyszłość dla domowych magazynów energii w Austrii

Ambicją austriackiego rządu jest całkowite pokrycie krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną przez odnawialne źródła energii do 2030 roku. Zrealizowanie tego celu wymaga zdecydowanych działań. Dlatego projekt nowej ustawy o odnawialnych źródłach energii zawiera kilka istotnych zapisów. Główna kwestia dotyczy programu miliona instalacji solarnych, co oznacza dziesięciokrotny wzrost w porównaniu do 2018 roku. Celem jest zamontowanie na dachach 100 tysięcy systemów fotowoltaicznych. We wrześniu 2019 odnowiono zapisy odnośnie dotacji inwestycyjnych dla obu sektorów (systemów fotowoltaicznych na małą skalę i systemów magazynowania energii) na lata 2020–2023. Dlatego analizy Solar Power Europe przewidują pozytywne zmiany w 2021 roku i w kolejnych latach.

Całkowity budżet przyznawany przez rząd Austrii co roku wynosi 24 milionów euro na fotowoltaikę i 12 milionów euro na magazyny energii. Już samo to powinno utrzymać stabilny wzrost rynku domowych systemów magazynowania energii. Przyszłość zweryfikuje co dokładnie przyniosą nowe przepisy.

Jakkolwiek, projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii rozważa wygaśnięcie podatków od własnej produkcji i konsumpcji mocy z małych domowych systemów. Ponadto do końca 2021 roku planuje się zakończenie wdrożenia inteligentnego licznika. To daje potencjał dalszego rozwoju sieci. Będzie możliwość zawierania większej ilości innowacyjnych kontraktów związanych z energią elektryczną – jej produkowaniem i wykorzystaniem pełnego potencjału utworzonych magazynów energii. Dodatkowo w niektórych regionach są obecnie brane pod uwagę bardziej rygorystyczne przepisy budowlane, które uczyniłyby montowanie fotowoltaiki w nowych domach czymś obowiązkowym.

W średnim scenariuszu z raportu zakłada się, że popyt wzrośnie ponad dwukrotnie z 5600 w 2020 roku do 11700 w 2024 roku. To z kolei przełoży się na wzrost pojemności akumulatorowej z 39 MWh do 81 MWh. Jednakże wzrost prawdopodobnie spowolni do około 5% w 2023 i 2024 roku. Jest to zbieżne z terminem wygaśnięcia obecnego finansowania systemów opartych o energię słoneczną i systemów magazynowania energii. Warto zaznaczyć, że uwzględniając nowe przepisy z ustawy o energii odnawialnej, potencjał jest znacznie wyższy.

Scenariusz wysoki na 2024 rok szacuje nowe zdolności magazynowania na poziomie 110 MWh, co oznacza 36% wzrostu w porównaniu z prognozami ze scenariusza średniego. Niezależnie jednak od tego, pozytywnych założeń i czynników sprzyjających rozwojowi austriackiego rynku domowego magazynowania energii jest wystarczająco dużo.

Widzimy już, że Austria staje się nowym rynkiem podstawowym dla domowych systemów solarnych i magazynów energii w Europie. Co więcej, rynek zyskuje na wartości zarówno w perspektywie krótkoterminowej, jak i średnioterminowej. Austria w ogólnym zestawieniu wyprzedza Wielką Brytanię. Dzięki temu wkracza do pierwszej trójki najlepszych krajów pod względem udziału w europejskim rynku akumulatorowych magazynów energii do użytku domowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE