Deye prezentuje nowy akumulator LFP dachowy do fotowoltaiki. Chiński magazyn energii jest drobny i uniwersalny

Chińska firma Ningbo Deye Inverter Technology wypuszcza na rynek moduł akumulatorowy LFP o napięciu 51,2 V. Producent, łącząc 32 podzespoły, oferuje nowy bank energii o łącznej pojemności 196,48 kWh. Ma posłużyć magazynowaniu mocy dla instalacji fotowoltaicznych na dachach domów.

Akumulator Deye
Nowy akumulator litowo-żelazowo-fosforanowy RW-S6.1 chińskiej firmy Deye Źródło: materiały reklamowe firmy

Deye przedstawia akumulator litowo-żelazowo-fosforanowy (w skrócie LiFePO4 lub LFP) do zastosowań dachowych. Łącząc 32 modułów akumulatorów litowo-żelazowo-fosforanowych o nominalnym napięciu 51,2 V i pojemności 6,24 kWh w jedną instalację otrzymać można łączną pojemność 1638,4 A (196,48 kWh).

Chińskie baterie na dachu

Chiński producent falowników NingBo Deye Inverter Technology (Deye) opracował nowy system przechowywania akumulatorów litowo-żelazowo-fosforanowych (LiFePO4) do zastosowań mieszkaniowych i komercyjnych na dachach.

Można połączyć równolegle do 32 modułów akumulatorów o pojemności od 6,14 kWh do 196,48 kWh. 

Jeden moduł ma napięcie znamionowe 51,2 V oraz wymiary 460 mm x 720 mm x 143 mm (wraz z instalacją do zawieszania głębokość ma 160 mm) i waży 55 kg. Nadaje się do montażu na ścianie lub podłodze i domyślnie jest dedykowany fotowoltaice.

Seria RW M6.1 sprawdzi się szczególnie tam, gdzie potrzebna wykorzystywana jest wysoka moc, a przestrzeń na instalacje jest ograniczona i wymagany jest długi cykl żywotności

informuje Deye

Nowa bateria rozładowuje się w temperaturze od -20 do 55 stopni Celsjusza, a ładuje w temperaturach od 0 do 55 stopni. Producent obejmuje swój akumulator 10-letnią gwarancją i zapewnia, że jego żywotność dochodzi do ponad 6000 cykli.

Baterie niskonapięciowe są zapasowym źródłem energii dla gospodarstwa domowego. Ich duża pojemność umożliwi właścicielom domów zmaksymalizowanie produkcji własnej energii słonecznej, a więc zredukowanie poboru mocy z sieci i zwiększenie dodatkowej energii wygenerowanej z paneli fotowoltaicznych.

Reklamuje producent

Bezkobaltowy fosforan litowo-żelazowy wykorzystywany w akumulatorze ma zapewniać bezpieczeństwo przy długiej żywotności, wysokiej wydajności i dużej mocy. 

Użyte do produkcji materiały nie szkodzą środowisku – moduł jest nietoksyczny i wolny od zanieczyszczeń.

Inteligentny BMS, zapewniający pełną ochronę, ma służyć monitorowaniu napięcia ogniw, zarówno podczas ładowania, jak i rozładowywania. W przypadku wykrycia np. spadku napięcia na którymś ogniwie odłącza układ i analogicznie podczas ładowania balansuje, chroniąc tym samym przed przekroczeniem górnego progu napięcia.

RW M6.1 obsługuje wysoką moc rozładowania, a wykorzystanie IP65 zapewnia naturalne chłodzenie.

Konstrukcja modułowa oferuje łatwość rozbudowy instalacji do 32 równoległych jednostek. Przydać się może zatem zarówno przy zastosowaniach mieszkaniowych oraz komercyjnych, jak i firmowych.

Zaletą jest tu też stosunkowo lekka (w porównaniu z konkurencją) oraz płaska konstrukcja, nadająca się do montażu na ścianie lub dachu w przypadku ograniczonego miejsca do montażu instalacji.

Nowy produkt Deye oferuje również automatyczne łączenie modułów baterii, automatyczne adresowanie IP, zdalne monitorowanie i aktualizację.

Akumulator do fotowoltaiki o mocy 10 kW to wydatek rzędu 4000 zł, jeśli myślimy o najtańszych modelach, podobnie jak akumulator żelowy 200 Ah do fotowoltaiki. Akumulatory żelowe 100 Ah znajdziemy natomiast już od 750 złotych. Niekiedy ceny osiągają pułapu 14 tys. złotych.

Cena RW M6.1 wynosi około 2900 euro, jednak nie weszła ona jeszcze do sprzedaży na ogólnoświatowym rynku.

Ningbo Deye ESS Technology Co., Ltd jest przedsiębiorstwem naukowo-technicznym specjalizującym się w projektowaniu i produkcji systemów magazynowania energii.

Inwestuje m.in. w rozwój BMS baterii litowych, testowanie oraz produkcję akumulatorów, czy integrację systemu magazynowania energii.

Firma dostarcza niestandardowe systemy magazynowania energii klientom na całym świecie. Obejmuje domowe, przemysłowe i komercyjne magazynowanie mocy, przenośne zasilanie awaryjne i usługi pomocnicze sieci. Ich produkty zostały certyfikowane przez międzynarodowe IEC, europejskie CE, europejskie VDE, amerykańskie UL i ONZ UN38.3.

Gdy lit spotyka się z żelazem i fosforanem

Dostępne na rynku magazyny energii różnego rodzaju. Zdaniem wielu mieszanka litowo-żelazowo-fosforanowa jest najbezpieczniejszą spośród wszystkich typów dostępnych dziś akumulatorów. Producenci wykluczają możliwość przegrzewania się lub wybuchu urządzeń. Akumulatory LiFePO4 są też bardziej kompaktowe od konkurencyjnych, gdyż ich waga jest nawet trzykrotnie mniejsza od baterii żelowych lub VRLA (np. AGM), czyli alternatywach najczęściej stosowanych w Polsce.

Dzięki mniejszemu rozmiarowi i stosunkowo wysokiej wydajności akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe mogą być stosowane w najróżniejszych instalacjach. Rozpowszechniono je w zarówno w samochodach elektrycznych, łodziach Marine oraz żaglówkach, jak i wózkach inwalidzkich, kamperach.

Tego typu baterie używane są do przechowywania energii generowanej przez panele fotowoltaiczne, ponieważ charakteryzują się wysoką odpornością na czynniki środowiskowe. Są w stanie pracować w szerokim zakresie temperatur, od -20 do nawet 55 st.C. Stąd też banki energii LFP stają się coraz popularniejsze w kręgach miłośników odnawialnych źródeł energii.

Baterie te nie zawierają toksycznych i niebezpiecznych dla środowiska substancji, a ich żywotność i sprawność jest naprawdę wysoka, przez co stanowią również ekologiczną alternatywę.

Energia na później i bez obaw o blackout

Magazynowanie energii nie jest niczym nowym w branży fotowoltaicznej, bo gdy w ciągu dnia prosumenci wychodzą z domów do pracy panele PV generują energię, która nie jest wykorzystywana, zaś popołudniem i wieczorem, gdy słońce nie może już zasilić fotowoltaiki, prądu na potrzeby gospodarstwa może już nie wystarczyć. Latem w Polsce nadwyżka z produkcji energii za pomocą instalacji solarnych jest znacząca, a zimą przez krótkie dni tej mocy może być bardzo niewiele.

Stąd poprzez rosnące zainteresowanie zieloną energią rozwija się też rynek magazynów energii – by energię wyprodukowaną z paneli, lecz niewykorzystaną przez prosumentów, zachować na później.

Magazyny energii mogą też być zabezpieczeniem na wypadek przerw w dostawie prądu lub awarii sieci energetycznej.

Źródła:

  • https://www.pv-magazine.com/2023/03/13/deye-unveils-lithium-iron-phosphate-battery-for-rooftop-applications/
  • https://www.sklepelektryka24.pl/akumulatory.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE