Demonstrator grawitacyjnego magazynu energii

Firma Gravitricity z sukcesem uruchomiła demonstrator magazynowania energii o mocy 250 kW. Ma on dowieść możliwości nowoczesnej technologii grawitacyjnej. Projekt udowodni, że grawitacyjny system magazynowania energii jest opłacalny i konkurencyjny pod względem kosztowym.

Dwa miesiące temu pisaliśmy, że Gravitricity chce wykorzystywać Drapacze chmur jako magazyny energii. Ale to niejedyny pomysł szkockiej firmy. Gravitricity chwali się w tym momencie pomyślnym uruchomieniem demonstratora magazynowania energii, który pokazuje możliwości technologii grawitacyjnej.

Idea demonstratora magazynu energii

Magazyn energii demonstracyjny ma moc 250 kW. Zbudowano go na ziemi w porcie Leigh w Edynburgu. Jednak przyszłe projekty komercyjne będą budowane pod ziemią. Przewiduje się wykorzystanie w tym celu wycofanych z eksploatacji szybów kopalnianych.

Działanie mechanizmu demonstratora wydaje się stosunkowo proste. Zasada działania polega na podnoszeniu jednego lub więcej ciężkich obciążników w szybie i zwalnianie ich w momencie, gdy zapotrzebowanie na energię wzrośnie. Póki co na demonstratorze przeprowadzono serię testów. Ich wynik jest zadowalający. Dlatego firma Gravitricity świętuje sukces. Firmie udało się podnieść i obniżyć dwa ciężary o wadze 25 ton. Tak wytworzono moc i w ten sposób sprawdzono szybkość reakcji systemu. Pomyślne uruchomienie demonstratora magazynowania energii potwierdziło możliwości nowej technologii.

Dalsze plany związane z technologią grawitacyjną

Wydaje się, że rozwijający się sektor grawitacyjny ma obiecującą przyszłość. Prawdopodobne jest, że stosowanie tej technologii okaże się konkurencyjne kosztowo, zwłaszcza w przypadku pomyślnej współpracy z właścicielami nieużywanych szybów kopalnianych. Analitycy z Imperial College w 2019 roku obliczyli, że system grawitacyjny może przechowywać energię elektryczną za połowę kosztu życia baterii litowo-jonowych.

Firma Gravitricity będzie starała się wdrożyć technologię grawitacyjną w serii pełnowymiarowych projektów o mocy 4-8 MW. W tym celu prowadzi już rozmowy z właścicielami kopalń w różnych krajach: w Wielkiej Brytanii, Skandynawii, Polsce, Czechach. Oprócz tego Gravitricity ściśle współpracuje z operatorem kopalni United Mining Services w Republice Południowej Afryki (w ramach finansowania przez program Innovate UK Energy Catalyst).

Cytaty

Charlie Blair, który pełni funkcję dyrektora zarządzającego firmy, powiedział:

„Testy te potwierdzają nasze modelowanie i pokazują, że magazynowanie energii grawitacyjnej jest poważnym konkurentem na światowym rynku magazynowania energii”.

„Udowodniliśmy, że możemy przejść od zera do pełnej mocy w mniej niż sekundę (…) a także naszą zdolność do ciągłej zmiany mocy wyjściowej w zależności od zapotrzebowania. W nadchodzących miesiącach będziemy przeprowadzać testy z dwoma pojedynczymi odważnikami, zrzucając jeden po drugim, aby zweryfikować płynną produkcję energii w dłuższym okresie”.

„Kluczową cechą naszych pełnowymiarowych projektów będzie ich długa żywotność”.

„Po zbudowaniu nasz system może działać przez ponad 25 lat, bez utraty wydajności lub degradacji w czasie. To sprawia, że ​​magazynowanie grawitacyjne jest opłacalne. W przeciwieństwie do akumulatorów nie polegamy na rzadkich metalach, takich jak kobalt i nikiel, których coraz bardziej brakuje w globalnym dążeniu do elektryfikacji”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE