Czym są domowe magazyny energii elektrycznej?

Energia elektryczna pochodząca z odnawialnych źródeł jest coraz częściej wykorzystywana zarówno na skalę przemysłową, jak i w gospodarstwach domowych. W tej sytuacji korzystanie z domowych magazynów energii elektrycznej staje się bardziej powszechne. W tym artykule przybliżymy nieco ich istotę.

Mimo, że magazynowanie energii znane jest od dawna, to obecnie rynkową nowością na świecie są domowe magazyny przechowujące energię elektryczną. Jest to nic innego jak pojemne baterie podłączone do sieci. Potrafią one pomieścić nawet kilkanaście kilowatogodzin. Korzystanie z nich ma wiele zalet, dlatego szybko zyskują popularność i możliwe, że wkrótce staną się normą na całym świecie.

Korzyści z domowych magazynów energii

Urządzenia te są idealnym rozwiązaniem dla osób, które dążą do osiągnięcia niezależności energetycznej i chcą uniknąć przerw w dostawie prądu. Rozwiązanie to jest niezwykle przydatne na przykład w sytuacji, kiedy gospodarstwo zasilane jest energią słoneczną, ale nie zużywa dużo energii w ciągu dnia a potrzebuje jej wieczorami. Magazyny energii pozwalają wówczas na dopasowanie zasobów energetycznych do potrzeb konsumenta.

Sposób działania domowych magazynów

Z technicznego punktu widzenia domowe magazyny energii elektrycznej nie są nowością. Działają podobnie jak inne magazyny energii połączone z siecią elektroenergetyczną. Nowy jest jedynie cel wykorzystania technologii magazynowania energii elektrycznej. Wyzwaniem jest także skala takiego projektu.

Magazyny energii, których zadaniem jest magazynowanie prądu pochodzącego z odnawialnych źródeł, przeważnie składają się z akumulatorów chemicznych. Innymi słowy, większość magazynów energii tworzy zestaw ogniw galwanicznych. Ich działanie polega na reakcjach chemicznych zachodzących na styku elektrod i elektrolitu.

Uwzględniając stan obecnej wiedzy i rozwoju technologii można przyjąć, że najczęściej wykorzystywane w domowych magazynach energii elektrycznej będą akumulatory litowo-jonowe. Ogniwa litowo-jonowe są jednymi z najlepszych na rynku. Ich główna zaleta polega na niskiej wadze i wysokiej gęstości mocy. Dzięki temu urządzenie to jest w stanie świetnie poradzić sobie z obsługą wysokich czasowych poborów mocy, które są typowe dla gospodarstw domowych. Duża trwałość i żywotność także działa na korzyść tych urządzeń.

Przykłady domowych magazynów energii

Przykładem akumulatora wykorzystywanego jako domowy magazyn energii elektrycznej jest Tesla Powerwall 2. Jest to druga generacja dobrze znanego akumulatora Tesla Powerwall. Pierwsza wersja ma pojemność 6,4 kW, ale Tesla Powerwall 2 podwaja pojemność swojego poprzednika i w ten sposób szybko zyskuje uznanie na rynku domowych magazynów energii elektrycznej. Urządzenie zaprojektowano z myślą o przechowywaniu energii słonecznej do późniejszego zastosowania. Dzięki niemu energia może być magazynowana w ciągu dnia i wykorzystywana w nocy do zasilania każdego domu zasilanego za pomocą tej technologii.

Na rynku dostępne są akumulatory o różnej pojemności. Jednak już nie zawsze są one wyłącznie litowo-jonowe. Rynek magazynów energii się dynamicznie rozwija, dlatego często pojawiają się na nim nowości i różne innowacje. Portal „New Atlas” informuje, że australijska firma energetyczna Lavo wprowadziła na rynek pierwszy na świecie domowy akumulator wodorowy. Nowy system magazynowania energii nie zawiera konwencjonalnych akumulatorów. Zamiast tego urządzenie do pracy wykorzystuje wodór (nadmiar energii gromadzony jest w postaci wodoru).

Według raportu stowarzyszenia branży fotowoltaicznej Solar Power Europe potencjał rynku jest ogromny. W Europie instaluje się coraz więcej instalacji pv i magazynów energii. Co więcej, z przedstawionych w raporcie danych wynika, że w ostatnich latach ceny domowych magazynów energii w Europie znacznie zmalały. Dlatego przewiduje się dalsze spadki cen w kolejnych latach. Według szacunków ceny tego typu urządzeń wyniosą kilkaset euro za jedną kilowatogodzinę w 2023 roku. To sprawi, że magazyny energii staną się dostępne dla wielu europejskich gospodarstw domowych, w tym polskich.

Źródła:

Reports – SolarPower Europe

Magazyny elektryczności – czym są i jak działają (poprostuenergia.pl)

Domowy magazyn energii – ŚwiatOZE.pl (swiatoze.pl)

Akumulator Tesla Powerwall 2, druga generacja akumulatorów Tesla | Zielone odnawialne źródła energii (renovablesverdes.com)

Ceny domowych magazynów energii spadają szybciej niż ceny fotowoltaiki | GRAMwZIELONE.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE