Na początku czerwca, po trwających półtora roku badaniach poznaliśmy efekty pracy należącego do PGE Energia Odnawialna magazynu energii na górze Żar. Wyniki testów potwierdzają, że tego typu magazyny energii mogą w pełni świadczyć usługi systemowe. Co najważniejsze, zwiększają elastyczność pracy współpracujących z nimi obiektów oraz stabilizując pracę sieci dystrybucyjnych średniego napięcia.
Magazyn energii o mocy 500 kW i pojemności użytkowej 750 kWh powstał w 2021 r. obok należącej do PGE Energia Odnawialna farmy fotowoltaicznej. Składa się z dwóch kontenerów wyposażonych w układy bateryjne w technologii NMC (litowo-niklowo-magnezowo-kobaltowej) i przekształtniki AC/DC oraz stacji transformatorowej nN/SN.
Założeniem projektu było przeprowadzenie badań i symulacji, które miały zweryfikować potencjał magazynów energii. Podczas trwania projektu przeprowadzano m.in. testy współpracy magazynu ze sąsiednią farmą fotowoltaiczną oraz zbadano wpływ instalacji na parametry sieci dystrybucyjnej.
Kolejne projekty w planach
Zgodnie ze strategią, Grupa PGE do 2030 r. wybuduje magazyny energii o łącznej mocy co najmniej 800 MW. Największy projekt ? o mocy 205 MW ? powstanie w Żarnowcu. Magazyny energii mają powstać również przy licznych farmach wiatrowych, należących do spółki.
Wyniki kolejnych projektów mają pomóc grupie PGE wprowadzić takie rozwiązania jak cable pooling. Testowany magazyn ma w przyszłości posłużyć jako obiekt symulujący pracę innych aktywów spółki, takich jak np. elektrownia szczytowo-pompowa.
Co dalej?
Projekt przeprowadzony na górze Żar to kolejne potwierdzenie tego, jak dużo magazyny energii mogą dać naszym sieciom. Inwestowanie w magazyny energii dla przemysłu i gospodarstw domowych jest obecnie koniecznością ze względu na dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii.
Regulacja pracy sieci przy niestabilnych, odnawialnych źródłach energii to wyzwanie, przed którym stoją operatorzy infrastruktury elektroenergetycznej oraz ustawodawcy. Stosowane dotychczas metody, wykorzystujące elastyczność dużych jednostek wytwórczych, nie odpowiadają potrzebom lokalnym na poziomie sieci średniego i niskiego napięcia.
Magazyny energii otworzą również nowe możliwości w kontekście mocy przyłączeniowych OZE. Dzięki takim rozwiązaniom nie będziemy musieli się martwić destabilizacją sieci, skutkującą wyłączeniami instalacji fotowoltaicznych, czy wiatrowych.
Dobre wyniki projektu badawczego PGE powinny być potraktowane jako ostateczne potwierdzenie efektywności tego typu rozwiązań i dać zielone światło dla kolejnych przedsięwzięć. Tym razem już na większą skalę.
Źródło: PGE