Czy SKM w Warszawie zainwestuje w magazyny energii?

PKP Energetyka i SKM Warszawa podczas VI Kongresu Czystego Powietrza podpisały list intencyjny dotyczący przystąpienia SKM do programu Zielona Kolej. Celem jest zapewnienie pasażerom kolei w Warszawie i okolicach transportu neutralnego pod względem emisji CO2.

Kolej jest dużym odbiorcą energii elektrycznej, w związku z czym jest to jedna z kluczowych branż, w której trzeba to zużycie energii ograniczać.

Tak powiedział agencji Newseria Biznes Alan Beroud, prezes Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie.

Zielona Kolej

Na razie kolej wciąż korzysta z energii elektrycznej pochodzącej głównie z paliw kopalnych. Jednak program Zielona Kolej zakłada następujące zmiany:

  • do 2025 roku połowa energii będzie pochodziła z odnawialnych źródeł,
  • do 2030 roku 85% energii będzie pochodziła z odnawialnych źródeł,
  • docelowo dąży się do poziomu 100%.

Osiągnięcie tego celu pozwoli na redukcję emisji dwutlenku węgla o 8 mln ton.

Źródło: Shutterstock

Aby tak się stało, kolej planuje produkować prąd z odnawialnych źródeł energii, np. farm wiatrowych i fotowoltaicznych, znajdujących się w pobliżu torów kolejowych.

SKM w Warszawie i ekologia

Spółka Szybka Kolej Miejska (SKM) Warszawa zapewnia mieszkańcom stolicy i okolicznych gmin dojazd do pracy, szkoły i różnych miejsc. Przystąpienie do programu Zielona Kolej pokazuje, że przewoźnik chce oferować transport bardziej ekologiczny.

Już teraz 100 procent naszych pojazdów jest zasilanych energią elektryczną, a więc przewożąc naszych pasażerów i pasażerki po aglomeracji warszawskiej pociągi nie zanieczyszczają środowiska naturalnego. Podpisaliśmy list intencyjny, bo mamy znacznie szersze plany. Przy zachowaniu efektywności ekonomicznej i organizacyjnej chcemy przyczynić się do rozwoju energii odnawialnej. Wspólnie z PKP Energetyka będziemy rozważać rynkowe oferty na zakup zielonej energii i analizować metody jej zużycia.

Alan Beroud, prezes zarządu Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie i członek Rady Programowej CEEK

Planowane inwestycje w magazyny energii i fotowoltaikę

SKM w Warszawie planuje inwestycje w instalacje fotowoltaiczne oraz magazyny energii w swojej bazie na Szczęśliwicach. Zarządzający spółką rozważają próby instalacji małych magazynów energii opartych na wodorze:

Zastanawiamy się też nad próbą miniinstalacji magazynowania energii w wodorze.

Alan Beroud, prezes zarządu Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie i członek Rady Programowej CEEK

W proekologicznych inwestycjach kluczowe jest to, żeby myśleć zarówno o odnawialnych źródłach energii, jak i bilansowaniu związanym z akumulatorami, magazynami energii złożonymi z akumulatorów czy też o magazynach wodorowych. Tutaj bardzo dobrym przykładem jest PKP Energetyka, instalująca magazyny energii na swojej sieci, z której my również korzystamy. Te magazyny powodują, że spółka jest w stanie w odpowiednim momencie zwiększyć lub zmniejszyć napięcie, jest w stanie regulować sieć za pomocą podsystemów energetycznych.

Alan Beroud, prezes zarządu Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie i członek Rady Programowej CEEK

Źródła:

10.03.2023 | SKM Warszawa dołącza do programu Zielona Kolej®, www.skm.warszawa.pl

Kolej planuje przejść na OZE, magazynprzemyslowy.pl

SKM Warszawa stawia na neutralność klimatyczną i dołącza do rodziny programu Zielona Kolej®, www.cire.pl

Od węgla trzeba odejść. Tylko jak?, www.transport-publiczny.pl

www.zielonakolej.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE