Czy drapacze chmur mogą pełnić funkcję baterii magazynujących?

Obecnie na świecie mamy 9 584 budynków o wysokości co najmniej 150 metrów. Do tej pory imponowały przede wszystkim swoją niezwykłą konstrukcją. Niebawem mogą zostać wykorzystane do nowych celów. Firma Skidmore, Owings & Merrill (SOM), znana z zaprojektowania słynnego Burj Khalifa, przedstawiła wizję drapacza chmur jako gigantycznego magazynu energii.

Przyszłość zrównoważonej architektury budowlanej

Firma stojąca za wysokim na 828 metrów wieżowcem Burj Khalifa w Dubaju zawiązała strategiczną współpracę z amerykańską spółką Energy Vault. Celem tej biznesowej relacji ma być wykorzystanie zjawiska grawitacji i budowa obiektów o znacznej wysokości, które będą jednocześnie bateriami magazynującymi. SOM ma zostać wyłącznym architektem i inżynierem konstrukcyjnym grawitacyjnych systemów magazynowania energii nowej generacji (GESS).

Innowacyjna technologia opiera się na prostej zasadzie. Zaprojektowane prototypy podnoszą masywne bloki na szczyt wieżowca. Do tego celu wykorzystuje się energię elektryczną. Podczas tego procesu powstaje energia potencjalna, która w dalszym kroku jest magazynowana. Wszystko to odbywa się poza godzinami szczytowymi, gdy energia jest tania. W momencie wzrostu zapotrzebowanie, bloki są opuszczane, generując energię elektryczną podczas schodzenia.

Opisana koncepcja jest w swoich założeniach podobna do powszechnie stosowanych elektrowni szczytowo-pompowych. Uznaje się, że ten pomysł może zrewolucjonizować sposób magazynowania energii odnawialnej, która jest niezbędnym elementem transformacji energetycznej. W przeciwieństwie do OZE, magazynowanie wyprodukowanego przez drapacze chmur strumienia prądu zapewnienia stabilne zasilanie. Istotnym argumentem za zastosowaniem tego rozwiązania jest także stosunkowo niska cena i skalowalność.

Pierwsze projekty GESS są już ukończone

W oparciu o przedstawioną koncepcję firma SOM stworzyła cztery nowe systemy magazynowania. Trzy z nich wykorzystują ciężkie bloki lub wodę. Dwa są zintegrowane ze zboczami wzgórz, a kolejny przybrał formę wysokiej, cylindrycznej wieży zaprojektowanej z myślą o środowiskach miejskich. Jest ona stworzona do zastosowania w przestrzeniach mieszkalnych, handlowych i biurowych.

Pierwszy zakończony projekt Energy Vault w Szanghaju ma wysokość około 150 metrów i może dostarczyć 25 MW energii przez cztery godziny. SOM planuje budowę komercyjnego obiektu o wysokości 300 metrów w 2025 roku. To jednak nie koniec możliwości, gdyż zgodnie z zapowiedziami docelowo budynki mogą sięgać nawet kilometra wysokości i stawać się neutralne klimatycznie już po czterech latach użytkowania.

Adam Semel, Partner SOM, powiedział: „Od chwili założenia SOM przesunął granice architektury i inżynierii, na nowo definiując, co budynki mogą zrobić dla miast i społeczności (…) Biorąc pod uwagę transformacyjny charakter technologii Energy Vault, jesteśmy szczególnie podekscytowani możliwością rozpoczęcia tego wyjątkowego, globalnego partnerstwa”.

Źródło: interestingengineering.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE