COP28: Magazyny energii przeciw ubóstwu energetycznemu

Podczas COP28 11 krajów dołączyło do globalnego konsorcjum, którego celem wdrażanie magazynów energii w krajach słabo i średnio rozwiniętych. Wielostronne konsorcjum wyznaczyło również cel rozwoju takich projektów na poziomie 5 GW, aby zmniejszyć globalne ubóstwo energetyczne.

Konsorcjum Battery Energy Storage System Consortium (BESS Consortium) zostało powołane przez Globalny Sojusz Energetyczny na rzecz Ludzi i Planety (GEAPP) w kwietniu tego roku, przy wsparciu Global Leadership Council, tak zwanej „koalicji światowych liderów wysokiego szczebla”.

Priorytety konsorcjum

Priorytetami konsorcjum są wspieranie szybkiego wzrostu i rozwoju magazynowania energii w krajach o niskich lub średnich dochodach, a także dalszy rozwój technologii agregacji energii odnawialnej poza siecią.

Deklarowanym celem konsorcjum na lata 2023-2024 było uzyskanie zobowiązań przedsiębiorstw użyteczności publicznej i rządów w ponad 10 krajach do wdrożenia magazynów energii w swoich sieciach.

Starania te zakończyły się sukcesem. Do konsorcjum dołączyły: Barbados, Belize, Egipt, Ghana, Indie, Kenia, Malawi, Mauretania, Mozambik, Nigeria oraz Togo.

Niektóre z powyższych krajów już zaczęły wdrażać magazynowanie energii lub ustanowiły politykę wspierającą tę technologię. Na przykład w Kenii właśnie rozpoczęto studium wykonalności pierwszego projektu magazynowania energii w tym kraju, finansowanego przez Bank Światowy.

Duże zapotrzebowanie na magazyny energii

W oświadczeniu wydanym 2 grudnia na konferencji klimatycznej ONZ COP28 sojusz zauważył, że do złagodzenia globalnego ubóstwa energetycznego 2030 roku potrzebne będzie 90 GW w magazynach energii.

Konsorcjum BESS ma być wspierane przez wiele instytucji finansowania rozwoju, organizacji non-profit, firm prywatnych i krajów liderujących w rozwoju technologii magazynowania energii.

Źródło: energy-storage.news

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE