Case study: Magazyn energii dla firmy Inter Europol

Co zrobić, gdy w piekarni dochodzi do chwilowych przerw w zasilaniu? Specjaliści ZPUE wiedzą jak takie problemy rozwiązywać. Dlatego zaproponowali magazyn energii dla firmy Inter Europol Piekarnia Szwajcarska. Ma on zapobiec przyszłym awariom i nie dopuścić do wstrzymywania procesu produkcyjnego.

Kim jest klient i jaka jest jego misja?

Inter Europol S.A. jest rodzinną firmą z polskim kapitałem, ale jej wyroby zyskały uznanie też w innych krajach Europy. Firma istnieje od 1989 roku, a jej główna siedziba mieści się w Markach k. Warszawy. Chociaż na początku jej działalność skupiała się głównie wokół Warszawy, to później się to zmieniło. Obecnie przedsiębiorstwo jest znane szerszej grupie klientów i zajmuje wiodącą pozycję wśród piekarni w Polsce.

Misją firmy Inter Europol jest dostarczanie Klientom najwyższej jakości wyrobów piekarniczych, które powstają w zgodności z zasadą doskonałości technologicznej, poszanowania tradycji oraz ochrony środowiska naturalnego.

Inter Europol Piekarnia Szwajcarska

Receptą firmy na sukces jest intensywna praca zespołu, który trzyma się zasad tradycyjnego kunsztu piekarstwa i jednocześnie wykorzystuje nowoczesne technologie. Połączenie tych dwóch rzeczy przyniosło znakomite rezultaty. Już od ponad 30 lat piekarnia ma stałą klientelę. Ponadto dobra sława tego producenta rośnie, gdyż potrafi on spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób. Inter Europol Piekarnia Szwajcarska dostarcza wyroby do hipermarketów, supermarketów, restauracji, hoteli, na stacje paliw i do wielu innych punktów sprzedaży. Oferta obejmuje liczne wyroby piekarsko-ciastkarskie – zarówno świeże, jak i o przedłużonym terminie przydatności.

Potrzeba zwiększonej produktywności

Stale rosnący popyt na dobrej jakości wyroby piekarnicze i ciastkarskie postawił przed właścicielami Inter Europol kolejne wyzwanie. Aby sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu na produkty, przedsiębiorstwo musiało zwiększyć swoją wydajność i zdolności składowania. Dlatego w miejscowości Małopole, nieopodal Warszawy, uruchomiono nowoczesny kompleks produkcyjno-magazynowy. Celem projektu była automatyzacja procesów. Co najważniejsze, podniesiono w ten sposób wydajność zakładu oraz zwiększono możliwości magazynowania. Dzięki automatyzacji udało się również odciążyć pracowników w ciężkim środowisku pracy, a także zredukować potencjalne błędy ludzkie podczas realizacji zamówień.

Początki współpracy ZPUE z Inter Europol

ZPUE S.A. współpracuje z firmą Inter Europol Piekarnia Szwajcarska już od około 15 lat. Ta współpraca rozpoczęła się dokładnie w 2007 roku. Od tamtej pory nieprzerwanie, wraz z procesem rozbudowy tej firmy, ZPUE ma przyjemność dostarczać swoje urządzenia do rozbudowy wewnętrznej sieci elektroenergetycznej zakładu. Najpierw było to w miejscowości Marki k. Warszawy, a następnie w Małopolu.

Do nowo wybudowanego w 2013 roku zakładu produkcyjnego w Małopolu specjaliści ZPUE dostarczyli 11-polową stację PZO. Urządzenie stanowi główny punkt zasilający całego zakładu produkcyjnego z rozdzielnicą SN typu Rotoblok SF z polami wyłącznikowymi VCB. Do tej lokalizacji ZPUE dostarczyło również 9 sztuk dwutransformatorowych stacji oddziałowych z transformatorami o mocy 1250 kVA każdy.

Ostatni problem – z czym musieliśmy się zmierzyć?

Wraz z dynamicznym procesem automatyzacji linii produkcyjnych piekarni w 2019 roku pojawił się problem chwilowych zaników napięcia w sieci OSD. Nawet kilkusekundowe zaniki zasilania powodowały usterkę pracy układnic palet w magazynie wysokiego składowania pieczywa. Skutkiem wtórnym awarii było długotrwałe wstrzymanie procesu produkcyjnego u klienta, co przekładało się na duże straty finansowe.

Taka sytuacja nie sprzyja rozwojowi przedsiębiorstwa. Chcąc uniknąć przykrych konsekwencji w przyszłości i nie narażać piekarni na ogromne straty, właściciele Inter Europol postanowili poszukać rozwiązania zapobiegającego przerwom w zasilaniu. Prowadzili na ten temat rozmowy z firmą ZPUE, która specjalizuje się w rozwiązywaniu tego typu problemów. ZPUE S.A. posiada doświadczenie we wdrażaniu zaawansowanych rozwiązań dla elektroenergetyki, w tym są magazyny energii dla firmy.

Rozwiązanie: magazyn energii w firmie Inter Europol

Głównym zadaniem magazynu energii dla firmy jest wyeliminowanie przerw w procesie technologicznym. Po analizie całościowego problemu firma ZPUE S.A. zaproponowała zastosowanie magazynu energii o mocy nominalnej 500 kW i pojemności docelowej 500 kWh w wykonaniu specjalistycznym tj. z inwerterem dwukierunkowym z funkcją bezprzerwowego zasilania wydzielonych newralgicznych obwodów piekarni.

Magazyn energii wybudowany jest na moc znamionową do 500 kW. Posiada możliwość zamontowania akumulatorów o pojemności do 500 kWh. Dzięki zastosowaniu inwertera dwukierunkowego, mamy możliwość zasilania bezprzerwowego wydzielonych obwodów zasilanego zakładu produkcyjnego.

Piotr Roguski, Dyrektor Mazowieckiego Biura Techniczno-Handlowego ZPUE S.A.

Po wykonaniu szczegółowych analiz i dopasowaniu wyposażenia elektrycznego magazynu energii do potrzeb klienta na początku 2020 roku specjaliści ZPUE dostarczyli i uruchomili urządzenie na obiekcie.

Efekty i wnioski

Specjalistom udało się skutecznie rozwiązać problem, który wcześniej powodował awarie prowadzące do wstrzymywania procesu produkcji. Po rozwiązaniu wszelkich usterek i odpowiednim dopasowaniu do potrzeb klienta, magazyny energii w firmie Inter Europol Piekarnia Szwajcarska pozwoliły na uzyskanie wymiernych korzyści.

Mimo coraz lepszych sieci energetycznych, kilkakrotnie to urządzenie zadziałało i uratowało wielkie straty czasowe i finansowe piekarni.

Sławomir Banaś, wykonawca inwestycji – El-Dom Sp.j. Instalacje Elektryczne

Bardzo ważna funkcja jaka musiała być spełniona to możliwość ładowania magazynu z planowanej na terenie zakładu elektrowni fotowoltaicznej.

SPS został przygotowany do zastosowania zielonej energii. Będziemy w drugim etapie budować farmę fotowoltaiczną i jeszcze dodatkowo wzmacniać energetycznie tę piekarnię.

Sławomir Banaś

Dzięki zastosowaniu zaproponowanego przez ZPUE urządzenia problem zaników napięcia został wyeliminowany umożliwiając bezprzerwowe realizowanie cyklu produkcyjnego bez poniesienia dodatkowych strat finansowych przez inwestora.

To drugi artykuł z naszej nowej serii Case Study. W tej rubryce partnerzy portalu e-magazyny będą opowiadać o najciekawszych projektach, jakie ostatnio realizowali. Pierwszy artykuł z tej serii jest dostępny tutaj: Case Study: Hybrydowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 15,60 kWp z magazynem energii o pojemności 10 kWh.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE